YAŞAM Haber Girişi: 05.03.2020 - 17:24, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Yeşilyurt'ta 12 kata bağladı

 

Yeşilyurt'ta 12 kata bağladı

Tabel, " 8-9 katlı yapılaşmış adalarda 12 kat isterse vermek zorunda kalabiliriz. O nedenle ada bazlı..
Battalgazi'den sonra Yeşilyurt Belediyesi Meclisi de ilçe sınırları içerisinde yapılacak bina yükseklğini 26.50 metre (12 Kat) sınırlaması getirdi. Sınırlama Hmaks=serbest  olan bölgelerde geçerli olacak. Yeşilyurt Belediye Meclisi Başkan Mehmet Çınar Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüşerek karar bağladı.  Görüşülerek karara bağlanan maddeler Mahkeme kararı doğrultusunda Bostanbaşı Mahallesi 127 ada 5 nolu (İPAŞ arkası) parselde geçmişte yapılan imar uygulaması ile  ihdas edilen yolun mahkeme kararı doğrultusunda kaydırılması kabul edildi.  Çevreye olumsuz etkileri olacak mı? Sanay tesisi alanında olan Cihadiye Mahallesi 275 ada 6 nolu 50 dönümlük parsele (2.OSB Arıtma tesisi civarı) Et entegre tesisi fonksiyonu verilmesi kabul edildi. Madde görüşülürken Başkan Çınar, "Kurulacak olan entegre tesisinin çevreye olumsuz etkileri olacak mı sorusunu yöneltti. Başkanın sorusunu İmardan sorumlu başkan yardımcısı Kadircan Esen " Entegre tesisi için ÇED raporu alınmış ve bizlere de başvuruları ondan sonra oldu" ifadeleriyle yanıtladı.  Hmaks= Yükseklik serbest uygulanmayacak Plan notlarında yer alan ve ilçe sınırları içerisinde Hmaks=serbet olan yapılaşma kuralının kaldrırlarak yükseklik 36.50 metre (12 Kat) olarak standartlara bağlanması, Madde üzerine söz alan CHP Grup sözcüsü Günnur Tabel, " 8-9 katlı yapılaşmış adalarda 12 kat isterse vermek zorunda kalabiliriz. O nedenle ada bazlı sınırlama getirmeliyiz" önerisinde bulundu.  Öneriyi İmar Komisyonu Başkan Ahmet Şahin " Doğrusunuz. Ama, ada bazlı sınırlamalar zaman ve araştırma isteyen bir süreç. Biz şu aşamada aldığımız kararı plan notuna işleyeceğiz. Ada bazlı çalışmalarımız sürecek" ifadeleriyle yanıtladı.  Madde, yapılan görüş görüş alış-verişinden sonra oylanarak kabul edildi. Nisan Ayı toplantısının 07.04 2020 Tarihinde yapılması kararlaştırıldıktan sonra Meclisin Mart Ayı çalışmaları sonar erdi.
Tabel, " 8-9 katlı yapılaşmış adalarda 12 kat isterse vermek zorunda kalabiliriz. O nedenle ada bazlı..

Battalgazi'den sonra Yeşilyurt Belediyesi Meclisi de ilçe sınırları içerisinde yapılacak bina yükseklğini 26.50 metre (12 Kat) sınırlaması getirdi. Sınırlama Hmaks=serbest  olan bölgelerde geçerli olacak. Yeşilyurt Belediye Meclisi Başkan Mehmet Çınar Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüşerek karar bağladı. 

Görüşülerek karara bağlanan maddeler
Mahkeme kararı doğrultusunda
Bostanbaşı Mahallesi 127 ada 5 nolu (İPAŞ arkası) parselde geçmişte yapılan imar uygulaması ile  ihdas edilen yolun mahkeme kararı doğrultusunda kaydırılması kabul edildi. 
Çevreye olumsuz etkileri olacak mı?
Sanay tesisi alanında olan Cihadiye Mahallesi 275 ada 6 nolu 50 dönümlük parsele (2.OSB Arıtma tesisi civarı) Et entegre tesisi fonksiyonu verilmesi kabul edildi.
Madde görüşülürken Başkan Çınar, "Kurulacak olan entegre tesisinin çevreye olumsuz etkileri olacak mı sorusunu yöneltti. Başkanın sorusunu İmardan sorumlu başkan yardımcısı Kadircan Esen " Entegre tesisi için ÇED raporu alınmış ve bizlere de başvuruları ondan sonra oldu" ifadeleriyle yanıtladı. 
Hmaks= Yükseklik serbest uygulanmayacak
Plan notlarında yer alan ve ilçe sınırları içerisinde Hmaks=serbet olan yapılaşma kuralının kaldrırlarak yükseklik 36.50 metre (12 Kat) olarak standartlara bağlanması,
Madde üzerine söz alan CHP Grup sözcüsü Günnur Tabel, " 8-9 katlı yapılaşmış adalarda 12 kat isterse vermek zorunda kalabiliriz. O nedenle ada bazlı sınırlama getirmeliyiz" önerisinde bulundu.  Öneriyi İmar Komisyonu Başkan Ahmet Şahin " Doğrusunuz. Ama, ada bazlı sınırlamalar zaman ve araştırma isteyen bir süreç. Biz şu aşamada aldığımız kararı plan notuna işleyeceğiz. Ada bazlı çalışmalarımız sürecek" ifadeleriyle yanıtladı. 
Madde, yapılan görüş görüş alış-verişinden sonra oylanarak kabul edildi.
Nisan Ayı toplantısının 07.04 2020 Tarihinde yapılması kararlaştırıldıktan sonra Meclisin Mart Ayı çalışmaları sonar erdi.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.