Haber Girişi: 04.03.2020 - 07:30, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Önlemler artıyor Radye temel zorunlu!

 

Önlemler artıyor Radye temel zorunlu!

Depremle yaşama gerçeği, yerel yönetimleri de harekete geçirdi. Bina deprem yönetmeliğiyle yetinmeyen
Deprem gerçeği, yerel yönetimleri de harekete geçirdi. Bina deprem yönetmeliğiyle yetinmeyen Yeşilyurt Belediyesi, standardı yüksek -kaliteli binalar üretilmesi için bir dizi kararlar aldı.  Yeşilyurt Belediye Meclisi, 6.8’lik Elazığ depreminin ardından yapılacak yeni konut ve inşaatların depreme karşı daha dayanıklı olması için bir takım ek önlemler aldı. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde belirtilen maddelerle beraber 13 Şubat tarihinde gerçekleştirilen ‘Deprem Gerçeği Çalıştayı’nın ardından çıkarılan rapor neticesinde Yeşilyurt Bölgesinde yeni yapılacak inşaatların daha güvenli olması için konut yapımında uygulanmak üzere bir dizi kararlar aldı. Yeşilyurt Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen söz konusu kararlar şöyle: 1-Zemin etüdü çalışmalarında sondaj yapılan alanda her sondaj kuyusunda koordinat ve ulusal kot verilerek zemin değerleri oluşturulur. 2- Perdeler: 3 veya daha çok katlı yapılarda mutlaka deprem perdeleri kullanılmalıdır. Her deprem yönünde perde yapılacaktır. Perdeler olabildiğince yapı cephelerine ve simetrik olacak şekilde yerleştirilmelidir. Betonarme bir yapıda kullanılacak olan perde alanı her iki doğrultu için en az yapı alanı ve kat sayısı çarpımının binde birinden büyük olacak şekilde taşıyıcı sistem oluşturulmalıdır. 3 -Malzeme: 21.50 metreyi (7 kat) geçen yapılarda beton sınıfı C30/37 den az olmayacak şekilde tasarım yapılmalıdır. Beton sınıfı bütün yapı için aynı seçilmelidir. 4- Sıvalar çimento harçlı olarak yapılacak ve mimari detaya eklenecektir. 5- Temel: 4 kat ve üzeri yapılarda radye temel kullanılacaktır. Bitişik nizam yapılar hariç en az 30 cm genişliğinde ampatman (Büyük boyutlu somellerde malzemeden tasarruf edilmesi amacıyla, somelin üst kısmında bina yükünün 45 derecelik yayılma açısına uygun biçimde yapılan kademeye verilen ad) yapılacaktır. 6- Toprak Altı Kat Yüksekliği: Bina yüksekliğinin 1/7 oranının toprak altında kalması gerekmektedir. Bu durum eğimsiz arazilerde direkt uygulanabilir. Eğimli arazilerde ise en düşük arazi kotundan hesaplanmak üzere don seviyesi ihmal edilmeksizin radye temel yüksekliği kadar gömülmek zorundadır. Bu oran en yüksek iki köşe kottan olacak şekilde h/7 olarak da hesap edilecektir.  Bu iki durumdan en düşük eksi kot gömülme miktarı olarak kabul edilir. Temel vizesi aşamasında tesviye kontrol edilecektir. 7- Toprak Dolgu: Bodrum katsız yapılarda ve toprak dolgu içerisinde kalan kolonlar su basman perdeleri ile bağlanmalıdır. 8- Statik proje aşamasında uygulanacak tüm kararlarda ilgili idare yetkilidir. Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com-gazetemalatya.com  
Depremle yaşama gerçeği, yerel yönetimleri de harekete geçirdi. Bina deprem yönetmeliğiyle yetinmeyen

Deprem gerçeği, yerel yönetimleri de harekete geçirdi. Bina deprem yönetmeliğiyle yetinmeyen Yeşilyurt Belediyesi, standardı yüksek -kaliteli binalar üretilmesi için bir dizi kararlar aldı.  Yeşilyurt Belediye Meclisi, 6.8’lik Elazığ depreminin ardından yapılacak yeni konut ve inşaatların depreme karşı daha dayanıklı olması için bir takım ek önlemler aldı. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde belirtilen maddelerle beraber 13 Şubat tarihinde gerçekleştirilen ‘Deprem Gerçeği Çalıştayı’nın ardından çıkarılan rapor neticesinde Yeşilyurt Bölgesinde yeni yapılacak inşaatların daha güvenli olması için konut yapımında uygulanmak üzere bir dizi kararlar aldı.
Yeşilyurt Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen söz konusu kararlar şöyle:
1-Zemin etüdü çalışmalarında sondaj yapılan alanda her sondaj kuyusunda koordinat ve ulusal kot verilerek zemin değerleri oluşturulur.
2- Perdeler: 3 veya daha çok katlı yapılarda mutlaka deprem perdeleri kullanılmalıdır. Her deprem yönünde perde yapılacaktır. Perdeler olabildiğince yapı cephelerine ve simetrik olacak şekilde yerleştirilmelidir. Betonarme bir yapıda kullanılacak olan perde alanı her iki doğrultu için en az yapı alanı ve kat sayısı çarpımının binde birinden büyük olacak şekilde taşıyıcı sistem oluşturulmalıdır.
3 -Malzeme: 21.50 metreyi (7 kat) geçen yapılarda beton sınıfı C30/37 den az olmayacak şekilde tasarım yapılmalıdır. Beton sınıfı bütün yapı için aynı seçilmelidir.
4- Sıvalar çimento harçlı olarak yapılacak ve mimari detaya eklenecektir.
5- Temel: 4 kat ve üzeri yapılarda radye temel kullanılacaktır. Bitişik nizam yapılar hariç en az 30 cm genişliğinde ampatman (Büyük boyutlu somellerde malzemeden tasarruf edilmesi amacıyla, somelin üst kısmında bina yükünün 45 derecelik yayılma açısına uygun biçimde yapılan kademeye verilen ad) yapılacaktır.
6- Toprak Altı Kat Yüksekliği: Bina yüksekliğinin 1/7 oranının toprak altında kalması gerekmektedir. Bu durum eğimsiz arazilerde direkt uygulanabilir. Eğimli arazilerde ise en düşük arazi kotundan hesaplanmak üzere don seviyesi ihmal edilmeksizin radye temel yüksekliği kadar gömülmek zorundadır. Bu oran en yüksek iki köşe kottan olacak şekilde h/7 olarak da hesap edilecektir.  Bu iki durumdan en düşük eksi kot gömülme miktarı olarak kabul edilir. Temel vizesi aşamasında tesviye kontrol edilecektir.
7- Toprak Dolgu: Bodrum katsız yapılarda ve toprak dolgu içerisinde kalan kolonlar su basman perdeleri ile bağlanmalıdır.

8- Statik proje aşamasında uygulanacak tüm kararlarda ilgili idare yetkilidir.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com-gazetemalatya.com

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunanlar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.