SİYASET Haber Girişi: 23.03.2020 - 16:41, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

CHP'den korona virüse karşı eylem paketi

 

CHP'den korona virüse karşı eylem paketi

Askeri hastanelerin yeniden açılması, elektrik, su ve doğalgazların borçlar nedeniyle..
CHP, 13 maddelik korona virüse karşı paketi açıkladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan öneriler arasında, Ekonomik konseyin toplanması, sağlık personeli açığının giderilmesi, Askeri hastanelerin yeniden açılması, elektrik, su ve doğaqlgazların borçlar nedeniyle kesilmemesi, çiftçi borçlarının ertelenmesi gibi öneriler yer aldı.  Bu salgın bize farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize ancak herkesin kurallara uyması halinde sağlıklı kalınabileceğini göstermiştir. Bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini göstermiştir. ifadeleriyle sözlerine başlayan, Kılıçdaroğlu koronavirüs ile mücadele önerilerini şöyle sıraladı; 1. 5 Şubat 2009 yılından beri toplanmayan Ekonomik konsey toplanmalı. Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli. Hiç kimse, hiçbir kurum dışlanmamalı. 2. Sağlık personelinin konaklama ihtiyacı giderilmeli. 3. Sağlık kurumlarında eleman açığı giderilmeli, KHK ile ihraç edilen ve hakkında hüküm bulunmayanlar görevine iade edilmeli. 4. Askeri hastaneler yeniden açılmalı. 5. Merkezi yönetim ile belediyelerin eşgüdüm içinde çalışılmalarına gayret edilmeli. a. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası'nın ödemeleri sağlanmalı. Belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı. b. Ödenmeyen borçlar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmemeli.  6. Geçici olarak kapatılan işyerlerinde a. Kira harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmalı, b. Çalışanların ücretleri işsizlik sigortasından karşılanmalı, c. İşçilerin kredi kartı ve bank kredileri 3 ay boyunca faizsiz ertelenmeli. 7. Çiftçilerin borçları yapılandırılarak 1 yıl ertelenmeli. 8. Ücretli öğretmenler ile halk eğitimde görev yapan kursiyer öğretmenler ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenler için yasal düzenleme yapılmalı.  9. Küçük ve orta boy işletmelerin kredi kullanımı için sicil affı çıkarılmalı. 10. Turizm, eğlence, konaklama gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı.  11. Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, faturalarını düşünmemeleri için aile yardımı sigortası çıkarılmalı, 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı. 12. Sağlık personeline her ay iki maaş ödeme yapılmalı. Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası çıkarılmalı.  13. Kamu ve özel işbirliği ile yapılan taşınmazların ödemeleri 1 yıl süre ile ertelenmeli ve garantiler TL'ye çevrilmeli.  Aklın ve bilimin ışığında hep birlikte dayanışma içinde yardımlaşarak bu salgını yeneceğiz." 
Askeri hastanelerin yeniden açılması, elektrik, su ve doğalgazların borçlar nedeniyle..

CHP, 13 maddelik korona virüse karşı paketi açıkladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan öneriler arasında, Ekonomik konseyin toplanması, sağlık personeli açığının giderilmesi, Askeri hastanelerin yeniden açılması, elektrik, su ve doğaqlgazların borçlar nedeniyle kesilmemesi, çiftçi borçlarının ertelenmesi gibi öneriler yer aldı. 
Bu salgın bize farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu salgın bize ancak herkesin kurallara uyması halinde sağlıklı kalınabileceğini göstermiştir. Bilimsel aklın yol göstericiliğinde tüm sorunların çözülebileceğini göstermiştir. ifadeleriyle sözlerine başlayan, Kılıçdaroğlu koronavirüs ile mücadele önerilerini şöyle sıraladı;

1. 5 Şubat 2009 yılından beri toplanmayan Ekonomik konsey toplanmalı. Konsey toplantısına ilgili tüm taraflar davet edilmeli. Hiç kimse, hiçbir kurum dışlanmamalı.
2. Sağlık personelinin konaklama ihtiyacı giderilmeli.
3. Sağlık kurumlarında eleman açığı giderilmeli, KHK ile ihraç edilen ve hakkında hüküm bulunmayanlar görevine iade edilmeli.
4. Askeri hastaneler yeniden açılmalı.
5. Merkezi yönetim ile belediyelerin eşgüdüm içinde çalışılmalarına gayret edilmeli.
a. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İller Bankası'nın ödemeleri sağlanmalı. Belediyelerin borçlanma limitleri artırılmalı.
b. Ödenmeyen borçlar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmemeli.
 6. Geçici olarak kapatılan işyerlerinde
a. Kira harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmalı,
b. Çalışanların ücretleri işsizlik sigortasından karşılanmalı,
c. İşçilerin kredi kartı ve bank kredileri 3 ay boyunca faizsiz ertelenmeli.
7. Çiftçilerin borçları yapılandırılarak 1 yıl ertelenmeli.
8. Ücretli öğretmenler ile halk eğitimde görev yapan kursiyer öğretmenler ücret alamaz duruma düşmüşlerdir. Bu öğretmenler için yasal düzenleme yapılmalı. 
9. Küçük ve orta boy işletmelerin kredi kullanımı için sicil affı çıkarılmalı.
10. Turizm, eğlence, konaklama gibi sektörlerin banka kredileri yeniden yapılandırılmalı. 
11. Bu süreçte yoksullar, işsizler sağlıklarıyla uğraşırken, faturalarını düşünmemeleri için aile yardımı sigortası çıkarılmalı, 2 bin liralık gelir güvencesi sağlanmalı.
12. Sağlık personeline her ay iki maaş ödeme yapılmalı. Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası çıkarılmalı. 
13. Kamu ve özel işbirliği ile yapılan taşınmazların ödemeleri 1 yıl süre ile ertelenmeli ve garantiler TL'ye çevrilmeli. 

Aklın ve bilimin ışığında hep birlikte dayanışma içinde yardımlaşarak bu salgını yeneceğiz." 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

İlginizi Çekebilir

En Çok Okunanlar

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.