Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 12:19
 
Randevusuz psikolojik destek
Tüm vatandaşlarımız randevuya gerek duymaksızın hastanemiz Psikiyatri..
SAĞLIK Haberi
Randevusuz psikolojik destek

Depremzedelere psikolojik destek servisi açıldı. Malatya Eğitim ve Araştırma (Devlet) Hastanesi bünyesinde açılan servis, deprem nedeniyle psikolojisi bozulan, bunalım ve stresleri devam eden vatandaşlar yararlanabilecek. Depremzedelere yönelik olarak açılan “Deprem Servisi” ile ilgili olarak Devlet Hastanesinden yapılan açıklamada;

“İlimizde yaşanan deprem sonrasında, İl Sağlık Müdürlüğü Personel Hizmetleri Başkanı Dr. Abdürrahim Bakırhan, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nden Prof. Dr. Süheyla Ünal, Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu ve Prof. Dr. Özlem Özel Özcan, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Psikiyatrisi ve Çocuk Psikiyatrisi uzmanları, Uzm. Dr. Özgür Aytaş, Uzm. Dr. Ömer Uçur, Psikolog Ebru Gülben, Psikolog Hüseyin Güleri’nin katılımıyla depreme yönelik Psiko-Destek çalıştayı düzenlenmiştir.

Çalıştay sonrasında alınan kararın sonucu hastanemizde “Deprem Polikliniği” açılmıştır. Depremden etkilenen kişilerin travma sonrası neler yaşayabileceğini bilmesi ve buna uygun tutumlar sergilemesi travmanın etkilerini hafifletmekte ve daha ciddi sorunları oluşmasını engelleyebilmektedir. Bu açıdan oluşabilecek sorunları engellemek amacıyla, hastanemizde görev yapan Erişkin Psikiyatrisi ve Çocuk Psikiyatrisi uzmanları, vatandaşlarımıza poliklinik hizmeti verecektir. Tüm vatandaşlarımız randevuya gerek duymaksızın hastanemiz Psikiyatri Bölümü’nün içerisinde yer alan Deprem Polikliniğine başvurabilir.

* Mevcut yaşadığınız olayla ilgili şikâyetleriniz artıyorsa;

* Kişi, normal hayatına dönmüyor, evine giremiyor ve hayatı sekteye uğramışsa;

* Hayat, anlamsız geliyorsa;

* Kişi bu zorluklar ve olayla başa çıkamadığını belirtirse;

* Kişinin olayla ilgili ciddi suçluluk duygusu varsa;

* Belirgin saldırganlık veya kendini suçlama, ölüm düşüncesi olduğunda;

* Uyku ve iştah bozukluğu veya baş ağrısı gibi bedensel şikayetler azalmayıp devam etmesi durumlarda;

* Mağdur deprem yok/olmamış gibi davranıyor ve hiç konuşmuyorsa, konuşabilecek hiç kimsesi yok ise;

* Olaydan sonra içki ve sigara kullanımı artmışsa veya kanuni olmayan ilaç ve madde alma çabaları içinde ise;

* Depremden önce birden kişiyi etkilemiş ciddi olaylar (kaza vs.) yaşamışsa; * Kişi, yakınlarından birini kaybetmişse; Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri bölümüne başvurabilir.” Duyurusu yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Randevusuz, psikolojik, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });