Haber Detayı
02 Ağustos 2020 - Pazar 08:06 Bu haber 4857 kez okundu
 
Korona da rakamlar gizleniyor mu?
Özellikle son 2 gündür günlük 100’lü rakamları aşan hasta sayılarına ulaştık..
SAĞLIK Haberi
Korona da rakamlar gizleniyor mu?

Malatya Valisi Aydın Baruş’un açıkladığı korona virüs vakaları ile Bakanlığın, bölge için açıkladığı rakamlar arasında ki çelişki “Bakanlığın mı Valiliğin mi rakamları doğru?” sorusuna neden oldu. Malatya Valisi Baruş’un 30 Temmuzda yaptığı son açıklamasında “Özellikle son 2 gündür günlük 100’lü rakamları aşan hasta sayılarına ulaştık. Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şuanda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var. Maalesef 44 vatandaşımızı koronavirüs salgını nedeniyle kaybettik. 6 binin üzerinde vatandaşımız pozitif vakanın temaslısı olarak evlerinde izole edildiler. Hasta sayılarından da anlaşıldığı üzere artık neredeyse hepimizin çevresinde en az bir tane koronavirüs hastalığına yakalanmış veya geçirmiş bir tanıdığımız var.” İfadeleriyle günlük korona virüs vaka sayıları 100 civarında olduğunu belirtmişti.

Bakanlık ve Valiliklerin rakamsal çelişkilerini "Bir Vaka Çelişkisi daha; Valilik başka, Bakanlık başka bildirdi” manşetiyle sütunlarına taşıyan Birgün Gazetesi’nin haberi şöyle;

Erzurum Valisi’nin açıklamalarıyla kuvvetlenen vakaların gizlendiğine dair şüphe, Malatya Valisi’nin açıklamalarıyla yeni bir boyut kazandı. Malatya Valisi son 4 gündür günlük 100’ün üzerinde vaka ile karşılaştıklarını söyledi. Oysa Sağlık Bakanlığı, Malatya’nın da dahil olduğu Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nden son 4 gündür en fazla 45 vaka bildirdi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, kentte koronavirüs vaka sayısının arttığını söyleyerek, ''Son 4 gündür günlük 100'lü rakamları aşıyoruz. Toplamda pozitif vaka sayımız 2 binin üzerine çıktı. Şu anda aktif olarak takip edilen bin civarında hastamız var'' dedi.

Malatya Valisi Baruş uyardı: Günde ortalama 100'e yakın yeni vaka çıkıyor

Ancak bu sayılar, Sağlık Bakanlığı’nın bildirdiği vaka sayılarıyla uyuşmuyor.

Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak yayımladığı ‘Covid-19 Durum Raporu’nda Malatya, ‘Ortadoğu Anadolu’ bölgesine dahil edilmiş durumda. Bölgede Malatya’nın dışında 7 il daha yer alıyor.

Son dört gün raporlarında Sağlık Bakanlığı, bölgedeki 8 ilin tamamında kaydedilen en yüksek vaka sayısını 45 olarak bildirdi (29-30 Temmuz).”

Görsel: 28 Temmuz Tarhi itibarı ile Korona virüs haritası

Kaynak: Editör:
Etiketler: Korona, da, rakamlar, gizleniyor, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });