Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 21:47
 
Eskiyen hatlar bir evi kül etti
Pütürge ilçesinde, eskiyen enerji iletim hatlarının, bazı evlerin üzerine düşmesi..
Çevre Haberi
Eskiyen hatlar bir evi kül etti

Kırsal kesimler yatırımlardan mahrum. Elektrik iletim hatları ekonomik ömrünü doldurmuş, yıpranmış ve açıkta. Pütürge ilçesinde, eskiyen enerji iletim hatlarının, bazı evlerin üzerine düşmesi sonucu bir evin yandığı, birçok evde de beyaz eşyaların kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Pütürge ilçesi Başmezra Köyü (Mahallesi) Muhtarı İzzet Beyhan, yaptığı açıklamada, “Defalarca şikayetlerimizi ilettik ama bir sonuç alamadık. Böyle giderse daha çok ev yanar” dedi.

Sosyal medya platformu twitter üzerindeki Recep Kaptan isimli bir hesaptan yapılan paylaşımlarda,  Pütürge’nin Başmezra Köyü (Mahallesi)nde eskiyen enerji nakil hatlarına ait kabloların bir evin üzerine düşmesi sonucu bir ev yandığı, çok sayıda evde de elektrikle çalışan beyaz eşyalar bozuldu ve kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

Bu arada, twitter mesajı eşliğinde yayınlanan fotoğraflarda, elektrik nakil hatlarına ait kabloların üzerine düştüğü evin tamamen yandığı görülüyor.

Yanan evde yaşayan ailenin, kısa süre önce İstanbul’daki çocuklarının yanına gittiği, evin boş olması nedeniyle can kaybının olmadığı öğrenildi.

Pütürge ilçesi Başmezra Mahallesi muhtarı İzzet Beyhan, olayı doğrulayarak “Mahallemizde teller eğri. Direkler bükülmüş. Sürekli elektrik kesintileri oluyor. Elektriğin gidip gelmesi sonucu tellerde kontak yaptı ve maalesef bir ev yandı” dedi. Köydeki elektrik hatlarının eski olduğunu ve özellikle kış aylarında büyük sorunlar yaşandığını aktaran Muhtar Beyhan “Defalarca bu şikayetlerimizi iletmemize rağmen bir sonuç alamadık.  Son olarak önceki gün elektrik geldi-gitti ve kabloların kontak yapması sonucu bir evimiz yandı. Ev sahipleri bir haftalığına İstanbul’daki çocuklarının yanına gittikleri için çok şükür ki can kaybı olmadı. İlçedeki birçok sokakta sokak lambaları da yanmıyor. Direkler eski, teller eğri, böyle giderse burada daha çok ev yanar” diye konuştu.

Belediye başkanlarına ve siyasilere tepki mesajları

Öte yandan söz konusu hesapta yapılan paylaşımlarda, Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Fırat Aksa Elektrik ve Malatya Milletvekilleri’nden olayla ilgilenilmesi istendi ve etiketlediği yetkililer ve kurum yöneticilerinin yardım talebine cevap vermemesi üzerine bu isimlere tepki gösterdi.

Recep Kaptan isimli kullanıcı attığı twetlerde “@… Ben bizim köyün sıkıntılarını dile getirdim.. Hani köylü milletin Efendisiydi.. Belediye Ak Parti olunca hemen iki maymunu oynuyorsunuz… yazık.. @… Vekil Vekilliğini Belediye başkanı başkanlığını yapsın İyi valla Akpartili diye yiyip içip yatsın birşey demiyelim .. Yok böyle bir saçmalık … Herkes işini yapacak . Kimse kusura bakmasın… @ Malatya Pütürge Başmezra köyü’nde #fıratElektirik yüzünden kış Köylülere haram oluyor. Yüksek gerilim hatları eskimiş değişmesi lazım dün gece kablonun bir evin üstüne düşmesi sonucu yangın çıktı Beyaz eşyası yanmayan ev kalmadı Bu rezalete dur deyin @selahattingrkn @MikailSuluk” şeklinde tepki gösterdi.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com-gazetemalatya.com 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eskiyen, hatlar, bir, evi, kül, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });