Haber Detayı
06 Kasım 2020 - Cuma 15:46
 
Ekmeğe zammın ayak sesleri
Un fiyatlarında 5 ayda yüzde 40'a yakın artış yaşandığını öne süren esnaf temsilcileri ekmeğe yeni bir zam...
EKONOMİ Haberi
Ekmeğe zammın ayak sesleri

Un fiyatlarında 5 ayda yüzde 40'a yakın artış yaşandığını öne süren esnaf temsilcileri ekmeğe yeni bir zammın sinyalini verdiler. Kontrolsüz, denetimsiz bir piyasa olduğunu ve yereldeki kurumların kayıtsız olduğunu belirten ESOB Başkanı Keskin,  “Piyasada normal olmayan gelişmelere ne yazık ki bakanlıkların yereldeki kurumları kayıtsız kalıyor. Kontrolsüz, denetimsiz, gözetilmeyen bir piyasa var. Un fiyatlarındaki artış garibanın, fukaranın, asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşın ekmeğine göz dikmektir.” Diyerek ekmeğe zammın kaçınılmaz olduğu sinyalini verdi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, ticaret hayatında olmayan durumların yaşanmaya başlandığını belirterek, “Ocak ayında 108 TL olan un fiyatı 150 TL’ye çıktı. Vatandaşın ekmeği ile oynanıyor.” dedi.

Keskin yaptığı yazılı açıklama da, “Vatandaşımızın temel tüketim maddelerinden birisi ekmektir. Türkiye’de son aylarda ekmek üzerinde sinsi eller dolaşıyor. Ocak 2020’de 108 TL civarında olan, Haziran 2020’de 110 TL civarında olan unun fiyatı şuanda 145 ile 150 TL’den satılmaktadır. Memleket, vatandaşın temel tüketim maddesi olan ekmek üzerinden ateşe verilmek isteniyor. Çünkü yaşanılan artış normal bir artış, ticaret hayatında olan bir durum değildir.  Sadece garibanın, fukaranın değil, tüm vatandaşların cebine uzanan bu el kırılmalı.” Sözlerini kaydetti.

İlgili tüm bakanlıkların yöneticilerine konuyu ilettiklerini, normal olmayan bu artışın engellenmesini talep ettiklerini aktaran Keskin, “Bakanlığımız halen ekmeğin kilosunu 6.25’ten satılmasını istiyor. Ama Unun kilosu bugün 3 TL’yi geçmiş. Bugün ekmeğin kilosunu piyasa şartlarına göre 8 TL’den satsak esnafımızın maliyetini kurtarmaz.  Üzülerek belirtiyorum, bakanlıkların yereldeki birimleri uyuyor, piyasadan bilgileri yok, çarşı-pazarda yükselen ateşi görmüyorlar. Piyasada normal olmayan gelişmelere ne yazık ki bakanlıkların yereldeki kurumları kayıtsız kalıyor. Kontrolsüz, denetimsiz, gözetilmeyen bir piyasa var. Un fiyatlarındaki artış garibanın, fukaranın, asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşın ekmeğine göz dikmektir. Bu durum hemen düzeltilmeli. Konuyu her noktada takip ediyoruz.”  diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ekmeğe, zam sinyali, un fiyatları, piyasalar denetimsiz, ESOB, Şevket Keskin
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });