Haber Detayı
05 Eylül 2020 - Cumartesi 10:31
 
Çok sayıda belirtili ve belirtisiz kişi var!
Acile giren bir hasta Covid ile enfekte olup çıkıyor. Ameliyatı gelen bir hasta Covid kapıp..
SAĞLIK Haberi
Çok sayıda belirtili ve belirtisiz kişi var!

“Hayatın anahtarı olmayan bütün alanlar, açılışlar, mitingler ve toplu ibadetler hepsi iptal edilmeli, çünkü Çok sayıda belirtisiz ve belirtili enfekte kişi var. Bunların da yansımalarını göreceğiz. 2-4 hafta rakamlarda artış olacak” diyen Gazi Üniversitesi Enfeksiyon hastalıkları bölümü Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Kısıtlama için çok geç kalındığını düşünüyorum. Hayatın anahtarı olmayan bütün alanlar, açılışlar, mitingler, toplu ibadetler hepsi iptal edilmeli" dedi. Okulların açılmasının bu işi çok kötü noktalara taşıyacağını söyleyen Prof. Şenol’un, Cumhuriyet gazetesinden Sibel Bahçetepe’ye konuştu. Prof. Şenol’un konuşmalarından satış başları şöyle;  

Virüs yükü fazla

Son 1 ay içinde ağır vaka rakamlarının yüzde 74 kadar arttığını aktaran Prof. Şenol, şunları dile getirdi:

* Normalde ağır olgular dünyada baktığınız zaman yüzde 1'dir, bizde çok daha yüksek bir rakam çıkıyor.  Bu da bize şunu gösteriyor toplumda virüs yükü çok yüksek. Bu da kişilerin çok fazla enfekte kişilerle karşılaştığını gösterir.

* Baktığınız zaman bireysel koruma kurallarına çok uyan insanlar bile enfekte olmaya başladılar, maskesini takıyor, evinden hiç çıkmıyor ama bir kere devlet dairesine gitmiş, bir kere bankaya gitmiş, bir kere yakınını acile götürmüş sonra kendisi enfekte olmuş ve bütün evde yaşayanları enfekte etmiş. Bu ciddi virüs ve enfeksiyon yükü anlamına geliyor.

Sağlık sistemi tıkanma noktasında

Sağlık sisteminin artık tıkanma noktasında olduğunun altını çizen Prof. Şenol, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Acile giren bir hasta Covid ile enfekte olup çıkıyor. Ameliyatı gelen bir hasta Covid kapıp çıkıyor. Bu, şu demek: Hastaneler bu karma sistem yüzünden sıkıntıdalar.

* Onun için bir an önce hastanelerin normal temiz hastane ve Covid hastanesi olmak üzere ikiye ayrılması lazım.

Kısıtlama için geç kaldık

* Bilimle yönetim bir türlü aynı masaya oturmuyor. Kısıtlama için çok geç kalındığını düşünüyorum. Hayatın anahtarı olmayan bütün alanlar, açılışlar, mitingler, toplu ibadetler hepsi iptal edilmeli.

* Nüfusun sosyal hareketliliği en çok neredeyse onu görüp, hangileri gereksiz onları yüzde 50 kısıtlamak lazım.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çok, sayıda, belirtili, ve, belirtisiz, kişi, var!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });