Haber Detayı
09 Kasım 2020 - Pazartesi 10:13
 
Boztepe Barajına deprem uyarısı
Boztepe Recai Kutan Barajı deprem tehdidi altında. Sık sık depremlerin meydana...
Çevre Haberi
Boztepe Barajına deprem uyarısı

Haber: Yaşar KARAASLAN

Bilim insanı uyardı. Kuzey Anadolu Fay (KAF) hattı üzerinde kurulu bulunan Boztepe Recai Kutan Barajı deprem tehdidi altında. Sık sık depremlerin meydana geldiği Yazıhan,Alican-Boztepe, Hekimhan gibi bölgede bulunan Boztepe Barajı için bir uyarıda Eskişehir’den geldi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Tosun, Aralarında Boztepe Barajının ’da bulunduğu 15 baraj için “Bu barajlar Kuzey Anadolu Fayına çok yakındır, bu, ölümcül deprem üreten ünlü yapısal özelliktir. Diğer bir deyişle, bu barajlar aktif fayların üzerinde veya yakınında (10 km'den az) bulunmaktadır. Bu, hepsinin yakın alan hareketi altında olduğu anlamına gelir.” İfadelerinden sonra  “Kuzey Anadolu fay zonunda bulunan barajların iyi tanımlanmış bir baraj güvenlik programı altında analiz edilmesi ve kamu güvenliğini artırmak için yeniden tasarlanması, gerekli olması halinde inşaat önlemleri ile yapı güvenilirliğinin artırılması gerektiğini” uyarısında bulundu. Konu ile ilgili Eskişehir yerel sitelerinde yer alan haber şöyle;

Doğu Anadolu ile Orta Anadolu’nun Kuzeyindeki Büyük Barajlar Deprem Riski Altında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Tosun, 18-20 Ekim 2020 tarihleri arasında sanal ortamda düzenlenen 5.Dünya İnşaat, Yapı ve Çevre Mühendisliği Kongresinde “en iyi bildiri” ödülü kazandığı çalışmasında, Van İç Havzasında bulunan büyük barajların deprem riski altında bulunduğunu ortaya koydu.

Bölgede çok sayıda deprem üretebilecek süreksizliklerin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tosun, değişen fiziki şartlar altında havzada yer alan Koçköprü, Morgedik, Patnos, Sarımehmet, Sihke ve Zernek barajlarına ilişkin alınması gereken önlemlerin altını çizdi. Tespit edilen bulgulara göre, dikkate alınan barajların 33’ünün “çok yüksek tehlike”; 50’sinin ise “orta tehlike” altında bulunduğunu belirtti.  Van İç havzasının ana su kaynakları üzerinde ve metropol alanı yakınında bulunan barajların yıkılmasının çok ciddi sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu. Bu kapsamda Koçköprü ve Sarımehmet Barajları’nın havzanın en kritik yapıları olarak tespit edildiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Tosun, Van Havzası’nın yan ısıra ölümcül büyük depremlere neden olabilen Kuzey Anadolu Fay Zonunun Doğu Anadolu’da yer alan 15 baraj üzerindeki etkisini de ortaya koydu. Yeşilırmak ve Kelkit vadisinde bulunan Almus, Ataköy, Boztepe, Çamlıgöze, Değirmendere, Gölova, Kılıçkaya, Koyulhisar, Süreyyabey, Tepekisla, Uluköy, Vezirköprü, Yassıal, Yedikır ve Ziyaret barajlarının 87’sinin yüksek risk altında olduğunu tespit etti. Özellikle Yeşilırmak havzasında bulunan Almus, Kılıçkaya, Süreyyabey ve Vezirköprü barajlarının kamu güvenliği açısından kritik yapılar olduğunu belirterek olası sorunlara değindi. Kuzey Anadolu fay zonunda bulunan barajların iyi tanımlanmış bir baraj güvenlik programı altında analiz edilmesi ve kamu güvenliğini artırmak için yeniden tasarlanması, gerekli olması halinde inşaat önlemleri ile yapı güvenilirliğinin artırılması gerektiğini bildirdi.

Gazetemalatya.com-

Kaynak:eskisehirnet.tr

Kaynak: Editör:
Etiketler: Boztepe, Barajına, deprem, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });