Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 04:16
 
Başkan bir kez daha uyardı ama
İmar komisyonuna uyarılar para etmiyor.Yeşil alandan, kamu binalarına veya başka bir amaçla tahsis değişikliği ..
GÜNDEM Haberi
Başkan bir kez daha uyardı ama

Haber: Yaşar KARAASLAN

İmar komisyonuna uyarılar para etmiyor. Hemen her meclis toplantısında imar komisyonuna “Yeşil alandan, kamu binalarına veya başka bir amaçla tahsis değişikliği yapmayın” uyarısına rağmen,  Park alanına anaokulu binası yapılması ve okul bahçesine kütüphane binası yapılması komisyon kararı doğrultusunda kabul edildi. Kat artışlarına ret, Trafo alanının konut alanına dönüştürülmesi, akaryakıt istasyonuna yapı yaklaşım mesafesi düzenlemesi, tarım arazisine GES kurulması  gibi konuların görüşülerek karara bağlandığı Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı çalışmalarını yaptığı 3. Oturumla tamamladı. Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında toplanan Meclis gündemdeki konuları görüşerek karara bağladı. Gündem Maddelerine geçilmeden önce korona virüs salgınında yaşamını yitiren MASKI Genel Müdür yardımcısı İrfan Kaya, Başkan ve üyeler tarafından rahmetle yad edildi.  

Görüşülerek karara bağlanan maddeler şöyle

 1. Mevcut planda Akaryakıt istasyonu ve ticaret alanında olan Akçadağ Muratlı Mahallesi 127 ada 4 nolu parsel için yapı yaklaşım mesafelerinin yeniden düzenlenmesi ve ticari alanın 3 kat yapılaşmaya  izin verilmesi talebi kabul edildi,
 2. Plansız alanda kalanda kalan Yeşilyurt Hıroğlu Mahallesi 249 ada 675 nolu tarım alanının enerji depolama alanı (GES) olarak fonksiyon değişikliği talebi görüşülürken Başkan Gürkan Madde hakkında meclis üyelerine bilgi verilmesini istedi. İmar Komisyonu üyeleri ve Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay “Beylerderesi’nin arka kısmında bulunan bir bölge. GES Kurulması için talep vardı, olumlu bulduk” dedi. Başkan Gürkan, bu kez de “Tarım alanı diyorsunuz, tarım alanını enerji depolama alanına dönüştürmek ne kadar doğru?” Sorusunu yöneltti. Komisyon üyeleri ve Genel Sekreter yardımcısı “ O arazide tarım yapılmıyor” yanıtını verdiler.
 3. Mevcut planda Yençok, serbest yapılaşma koşulu olan Bostanbaşı Mahallesi 258 ada 1 nolu parsele Yçok 44 metre (14.5 kat) yükseklik verilmesi talebi görüşülmesi sırasında Başkan   Gürkan, “Yen çok serbest” gibi ucube bir tanım olmaz. Yasalarda da yok, vicdanlarda da olmaz. Nereden çıktı bu?” dedi. Başkanın Bu serzenişine Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay “ Bu ifade önceki dönemlerde alınmış, Meclis olarak bu ifadeyi kaldırarak Battalgazi ve Yeşilyurt İlçeleri için kat yükseklikleri zemin artı 11 kat olarak dondurduk.” Diyerek başkanı yanıtladı. Talep, plan bütünlüğünü bozduğu ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle ret edildi.
 4. Yeni yapılaşmanın yoğun olduğu Çamurlu Mahallesi 4695 ada 11 parselde bulunan park içindeki 50 m2’lik bir bölümünün bölgenin enerji ihtiyacını karşılama amacıyla trafo alanı tahsisi yapılması kabul edildi.
 5. Mevcut planda yükseklik serbest olan Tecde Mahallesi 5633 ada 3 nolu parsele 48.50 metre (15.5 kat) yükseklik verilmesi, plan bütünlüğünü bozacağı ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçeleriyle ret edildi. 
 6. Kuzey kuşak yolu devamlılığı sağlanması amacıyla Topsöğüt Mahallesi revizyon imar planı sınırları içerisinde kalan 13 hektarlık alan için hazırlanan 1.1000’lik revizyon uygulama imar planın kabul edildi.
 7. Uçbağlar Mahallesi 4515 adada bulunan park alanının bir bölümünün (2bin 200 m2)ana okulu yapımı için “eğitim tesisi alanı” fonksiyonu verilmesi kabul edildi.
 8. Trafo alanı fonksiyonunda olan Tapunun Uçbağlar Mahallesi 334 ada 9 nolu parselin (90m2) ayrık nizam 4 kat- konut alanı olarak fonksiyonunun değiştirilmesi kabul edildi.
 9. Battalgazi Belediyesi sınırları içerisinde geçecek olan 154 KV gücündeki enerji nakil hattının uygulama imar planına işlenmesi kabul edildi
 10. Aslanbey Mahallesi 640 ada 95 parselin (Malatya Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi) 220 m2’lik bölümüne kütüphane yapılması için sosyal-kültürel tesis alan fonksiyonu verilmesi kabul edildi.
 11. 50 Hektarlık Darende Karabacak Mahallesi için hazırlanan 1.5000’lik revizyon nazım imar planı da kabul edildi.

Cömertoğlu: Yazıklar olsun: 

Gündem maddelerin tamamlanmasından sonra söz alan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Comertoğlu, Valilik YİKOB ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Kaymakam’da dahil son dakikaya kadar kimseye haber verilmeden yıktırılan Endüstri Meslek Lisesinin İlçe gençleri için önemini ve atölyelerde dahil içindeki malzemelerin büyük bölümünün değerlendirilmeden enkaza dönüştürüldüğü  için “Yazıklar olsun” ifadesini kullandı.

Kazgan: ; İlçelerin talebi gündeme gelmiyor

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan’da “ İlçelerle ilgili konular meclise pek gelmiyor. Bizler Meclis üyeleri olarak Battalgazi ve Yeşilyurt İlçelerine çalışıyoruz. İlçemle ilgili bir çok konu Büyükşehirde bekliyor. İsterdik ki en az bir-ikisi gündeme taşınsın ama maalesef yine gelmemiş” serzenişinde bulundu. Yapılan bu konuşmalar ve bir sonraki toplantının 14 Ekim’de yapılması kararlaştırıldıktan sonra Meclisin Eylül Ayı çalışmaları sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İmar komisyonu, uyarılar para etmiyor, Selahattin Gürkan, Büyükşehir Belediye Meclisi, Malatya
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });