Haber Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 11:15
 
Akkaraman'a İlk küpeler takıldı
Akkaraman koyun ırkının kayıt altına alınması işlemleri Malatya’da da başladı..
Tarım Haberi
Akkaraman'a İlk küpeler takıldı

Akkaraman koyun ırkının kayıt altına alınması işlemleri Malatya’da da başladı. Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Soykütüğü projesi ile ilgili daha önceden tespiti yapılan proje kapsamında anaç hayvanlara tespit küpelerinin takılması, destekleme, teşviklerle ilgili bilgilendirme ve koç katımı kontrolleri yapıldı. Battalgazi Karaköy mahallesinde gerçekleşen programa, Tarım ve Orman il Müdürü Tahir MACİT, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Dr. Selami AYGEN Battalgazi Tarım İlçe Müdürü Basri HACIOĞLU, Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan AKIN, teknik personeller Battalgazi ilçesinin Karaköy ve yakın mahallelerdeki yetiştiriciler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir MACİT

“Bugün burada İlimizde Akkaraman ırkı koyunlarda yürütülen Soykütüğü projesi kapsamındaki daha önceden belirlenen anaç hayvanlara tespit küpe takma işlemini burada ilk küpeyi biz takarak başlatıyoruz dedi. Yerli ırklarımızın ıslahı adına yapılan bu ve benzer projelerin ülkemiz genelinde daha da yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyleyerek birçok konuda destek sunduklarını belirterek yeter ki siz üretin bizler her anlamda yanınızdayız” dedi.

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan AKIN

Battalgazi Karaköy Mahallesi’nde  bu programı yapmamızın sebebi 2017 yılından itibaren Birliğimiz tarafından yetki belgesi alınarak ilimizde yürütülen Soykütüğü Projesi kapsamındaki daha önceden tespiti yapılan kontrolleri gerçekleştirilen anaç hayvanlara tespit küpelerinin takılması, bilgilendirme ve koç katımı kontrollerini yapmak, teşvik ve destekleri anlatmak için burada olduklarını söyleyen AKIN sözlerine şöyle devam etti; Faaliyete geçen bu proje ile birlikte amaç hem ülke genelinde hem de ilimizde ülkemiz iklim şartlarına uyum gösteren hastalıklara karşı daha dayanıklı olan yerli ırklarımızın sayı ve verim kalitelerini arttırmak, daha üstün özellikli nitelikli damızlık hayvanlar yetiştirmek olduğunu söyledi. Soy kütüğü ile ilgili müracaat etmek isteyenler her zaman müracaat edebilir, tabi bu müracaatlar önümüzde ki yıllarda İlimize verilen hayvan sayılarının arttırılması ile İl ıslah kurulu tarafından değerlendirilerek şartları uyan ve yükümlülükleri yerine getirecek olan yetiştiricilerimiz faydalanabilir.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Dr. Selami AYGEN

Değerli üreticiler bu proje ile özellikle hayvanlarınızı kayıt altına alarak verim kalitesinin artışını bizzat takip edecek, daha kaliteli damızlıkları sürülerinizde tutarak sürü kalitenizi arttırmış olacaksınız bu anlamda mutlaka bir takım zorluklar yaşayacaksınız, ama gerek teknik personeller gerekse bizlere danışacaksınız, bizler sizleri bilgilendireceğiz, sizlere destek olacağız dedi.

Battalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Basri HACIOĞLU

Ben buradan bu projenin yetiştiricilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bizlerde proje kapsamında yaşayabilecekleri her türlü sorun ve sıkıntıları ile ilgili üreticilerimizin her zaman yanında olacağız dedi.

Programın sonunda ise üreticilere tulum, fosforlu yelek, şapka, dergi, broşür, el kitapçığı ve bilgilendirici materyaller dağıtıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akaraman, ilk küpeleme, Tahir Mecit, İhsan Akın
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });