Haber Detayı
25 Aralık 2020 - Cuma 18:07
 
18 projeden 7’si Malatya'nın
2. OSB 2proje, İnönü ve Turgut Özal Üniversiteleri ile, Büyükşehir, Akçadağ ve Yeşilyurt...
EKONOMİ Haberi
18 projeden 7’si Malatya'nın

FKA, Malatya’da turizm ve sanayi yatırımı yapan 7 kurum ve kuruluşun projesine mali destek sağlayacak. Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerini kapsayan bölgede faaliyet gösteren FKA'nın  2020 yılı Mali Destekten yararlanacaklarkurum-kuruluşlar şunlar. 2. OSB 2proje, İnönü ve Turgut Özal Üniversiteleri ile, Büyükşehir, Akçadağ ve Yeşilyurt Belediyeleri birer projelerine mali destek alacaklar.  

Akçadağ Belediyesinin Levent Vadisi,

Turgut Özal Üniversitesinin Tematik yeni nesil girişimcilik ve prototipleme merkezi,

Büyükşehir Belediyesinin Horata’nın tanıtımı ve turizme kazandırılması,

2. OSB İŞGEM’in imalat ve sanayi fiziki altyapını güçlendirilmesi ve Arıtma tesisi revizyonu

Yeşilyurt Belediyesinin Macera Parkı ve

İnönü Üniversitesinin Elektrikli sayaçlar ve kaynak teknoloji sanal simülasyon laboratuvarı projeleri 2020 yılı mali destek almaya hak kazandılar.

Mali Destek Programının sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Ajans olarak TRB1 Bölgesinin sosyo-ekonomik gelişmesine katkı sağlamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Yoğunlu, program ile imalat sanayinde Malatya ve Elazığ illerinin üretim, yenilikçilik ve dış ticaret kabiliyetlerini artıracak fiziki ve hizmet altyapılarının güçlendirilmesinin ve bölge sınırları içerisinde Yukarı Fırat Havzası Turizm Markalaşması ve Turizm Destinasyonlarının Geliştirilmesine katkı sağlayacak fiziki ve hizmet altyapılarının geliştirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

TRB1 Bölgesinin büyük gelişme potansiyeli barındırdığının altını çizen Yoğunlu, şöyle konuştu:

“Fırat Kalkınma Ajansı olarak 2010 yılında kuruluşumuzdan bu yana bu potansiyeli ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı büyük bir titizlik ve özveriyle yürütmeye çalışıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüzün de destekleriyle illerimizdeki paydaşlarımızla birlikte inşallah bölgemizi daha ileri bir noktaya taşımak için gayret göstermeye devam edeceğiz.”

Yoğunlu, Fırat Kalkınma Ajansının faaliyette bulunduğu son 11 yılda toplam 799 projeyi desteklediğini ifade ederek, “Bu projelere sağlanan/sağlanacak toplam destek tutarı 2020 fiyatları ile 420 milyon TL'ye, projelerin toplam bütçesi ise 704 milyon TL'ye ulaşmıştır” dedi.

Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenecek projeler için tahsis edilen toplam kaynak tutarının 16,5 milyon TL olduğunu aktaran Yoğunlu, desteklenecek projelerle bölgeye yaklaşık 24 Milyon TL'lik yatırım gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Yoğunlu, program kapsamında başarılı bulunan projelerin başta TRB1 illeri olan Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli olmak üzere ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 18, projeden, 7’si, Malatya'nın, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });