Yaşar KARAASLAN
Köşe Yazarı
Yaşar KARAASLAN
 

Kahrolsun 400’ün 30 bin üzerindeki faşist baskısı ve yerli işbirlikçisi…

Sağ- Sol çatışmasını egemen olduğu gençlik yıllarımızda, benimde dahil olduğum fiziksel mücadele (kaba kuvvet) yerine beyinse mücadeleyi benimseyenler daha çok sloganlarla kendimizi ifade ederdik. Sloganlarımız ideolojik olduğu kadar da mizahi içeriği olan sloganlardı. Kaba kuvveti sevmeyen ülkücü gençler “ (ÜGD’li) “ Üstüme Gelme Dürterim”  sloganını tercih ederken biz solcu gençlerde “ Kahrolsun pilavın,  kuru fasulye üzerindeki faşist baskısı ve onun yerli işbirlikçisi kuru soğan” veya “Savaşma yok sevgi var” gibi bir çok sloganlarla kendimizi fiziki (şiddet -kaba kuvvet)mücadeleden uzak tutmaya çalışırdık.   Bu girişi niye mi yaptım?   Konumuz tabii ki ülkemiz de olduğu gibi Malatya’mızda da can çekişen tarım sektörü. Geçtiğimiz yılın ilk günlerinde ilimizde ki inşaat sektörünün en önemli ayağı olan yapı müteahhitleriyle ilgili haber hazırlamak için TSO’dan müteahhitlerin sayısını ve çalışmaları ile ilgili (Devlet ihalelerine giren-yap sat yapan- faal olan-askıda olan gibi) verileri almıştım. Önce deprem sonra da korona virüs salgını nedeniyle haber yapamadık ama verileri bir tarafa not etmiştik. Haziran veya Temmuz aylarının ortalarında, Tarim İl Müdürlüğünün Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile kayıt duyurusu gelince Müdürlüğün yolunu tuttuk, Malatya’da ki kayıtlı çiftçi sayısını öğrenmek için. Aldığımız verilere göre ilimizde ÇKS’ye kayıtlı 32 bin civarında çifti mevcutmuş. (Bu rakamlar 50 binlerin üstünde imiş ama yasa-yönetmelik ve mevzuatlara göre kayıt olamayanlar) Yani İlimizde 32 bin kayıtlı çiftçi var Müteahhit sayısı ise 700 Dağ-taş, bahçe- tarla-arazilerin betona dönüştürüldüğü Malatya’mızda “Kahrolsun, müteahhitlerin çiftçiler üzerindeki faşist baskısı ve onun yerli işbirlikçisi yerel yönetimler” (Belediyeler) Sloganını atmakta haksız mıyım?
Ekleme Tarihi: 31 Ocak 2021 - Pazar

Kahrolsun 400’ün 30 bin üzerindeki faşist baskısı ve yerli işbirlikçisi…

Sağ- Sol çatışmasını egemen olduğu gençlik yıllarımızda, benimde dahil olduğum fiziksel mücadele (kaba kuvvet) yerine beyinse mücadeleyi benimseyenler daha çok sloganlarla kendimizi ifade ederdik. Sloganlarımız ideolojik olduğu kadar da mizahi içeriği olan sloganlardı. Kaba kuvveti sevmeyen ülkücü gençler “ (ÜGD’li) “ Üstüme Gelme Dürterim”  sloganını tercih ederken biz solcu gençlerde “ Kahrolsun pilavın,  kuru fasulye üzerindeki faşist baskısı ve onun yerli işbirlikçisi kuru soğan” veya “Savaşma yok sevgi var” gibi bir çok sloganlarla kendimizi fiziki (şiddet -kaba kuvvet)mücadeleden uzak tutmaya çalışırdık.  

Bu girişi niye mi yaptım?  

Konumuz tabii ki ülkemiz de olduğu gibi Malatya’mızda da can çekişen tarım sektörü.

Geçtiğimiz yılın ilk günlerinde ilimizde ki inşaat sektörünün en önemli ayağı olan yapı müteahhitleriyle ilgili haber hazırlamak için TSO’dan müteahhitlerin sayısını ve çalışmaları ile ilgili (Devlet ihalelerine giren-yap sat yapan- faal olan-askıda olan gibi) verileri almıştım. Önce deprem sonra da korona virüs salgını nedeniyle haber yapamadık ama verileri bir tarafa not etmiştik.

Haziran veya Temmuz aylarının ortalarında, Tarim İl Müdürlüğünün Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile kayıt duyurusu gelince Müdürlüğün yolunu tuttuk, Malatya’da ki kayıtlı çiftçi sayısını öğrenmek için. Aldığımız verilere göre ilimizde ÇKS’ye kayıtlı 32 bin civarında çifti mevcutmuş. (Bu rakamlar 50 binlerin üstünde imiş ama yasa-yönetmelik ve mevzuatlara göre kayıt olamayanlar)

Yani

İlimizde 32 bin kayıtlı çiftçi var

Müteahhit sayısı ise 700

Dağ-taş, bahçe- tarla-arazilerin betona dönüştürüldüğü

Malatya’mızda

“Kahrolsun, müteahhitlerin çiftçiler üzerindeki faşist baskısı ve onun yerli işbirlikçisi yerel yönetimler” (Belediyeler)

Sloganını atmakta haksız mıyım?

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.