Uzm. Psikolog  Sevgi ALTAN
Köşe Yazarı
Uzm. Psikolog Sevgi ALTAN
 

Aman Çocuğum Dikkat!

Anne babanın çocuğuna karşı gösterdiği aşırı korumacı ve gereğinden fazla kontrol ettiği tutum ve davranışlara aşırı korumacı anne baba tutumu denmektedir. Bu tutumla beraber çocuk çevresine karşı bağımlı ve kendine güveni olmayan bir birey haline gelebilir. Aman çocuğum dikkat et cümlesi kulağa sadece çocuğun iyiliği için söylenen bir cümle gibi görünse de içine yüklenen anlam ebeveyne bağlıdır. Aşırı kontrol etme, korumacı olma çocuğun psiko–sosyal olgunluğu açısından olumsuz etkileyip kendi kendine yetmesine olanak sağlamamış olur. Bu durum çocukta bağımlı kişilik gelişimine yol açar ve akademik başarısı da sosyal ilişkileri de olumsuz etkilenir. Mesela bir anne çocuğunun yapabilme yeteneği olmasına rağmen kendisinin o işi yapması o çocuk için iyi bir davranış olmayacaktır çünkü bu tutumdaki bir anne çocuğuyla duygusal olarak bütünleşmiş bir haldedir. Ağlamaması, üzülmemesi için tüm zorlukları ebeveynin onun adına yapmaya çalışması çocukluk döneminde veya da ileriki zamanlarda özgüven eksikliğine, başarısızlık kaygısına sebebiyet verecektir. Aşırı korunan çocuklar; yetersizlik duygusu, bağımlı kişilik, iletişim güçlüğü, güvensizlik, şüphecilik, sosyal ilişkilere mesafe koyma, kaygı bozukluğu, inatçı, aşırı otoriter veya girişim yeteneklerinden yoksun, karar vermede zorluk gibi birçok sorunlara sahip olabiliyor. Peki kimi aileler neden korumacı tutum sergiler? Zor bir hamilelik yaşanması veya daha önceden çocuğunu kaybetmesi etkili olur. Ebeveynin evlilik hayatında beklediği ilgi ve sevgiyi bulamaması, bazı psikolojik problemlerin yaşanması ve tetiklemesi (obsesif kompulsif bozukluk, yaygın anksiyete, depresyon) de bu tutumu sergilemesine sebep olmaktadır. Aşırı koruyucu tutumu değiştirmek için ne yapabiliriz? Çocuğunuzu cesaretlendirip ona htirmeden kontrol edin. Başarılarını ön plana çıkartmasına fırsat tanıyın, kendi işlerinizde fikrini sorun yardım isteyin. Küçük küçük sorumluluklar verip ona güvendiğinizi htirin. Onu sözlerinizle ödüllendirin. Bir konu olduğunda onun karar vermesi için zaman verin kendi düşüncenizle ilerlemesi için ısrarcı olmayın, bırakın hata da yapsın siz onu yüreklendirin ve varlığınızla güç alsın. Çocuğumu ne kadar uyarıyorum gün içerisinde diye kendinize sorun. Sorun ve bunları yazın, sonra bu yazdıklarınızı yarıya indirmeyi hedefleyin. Bu tutumu değiştirmek çok da zor görünmüyor değil mi? 30.03.2021/ Malatya
Ekleme Tarihi: 30 Mart 2021 - Salı

Aman Çocuğum Dikkat!

Anne babanın çocuğuna karşı gösterdiği aşırı korumacı ve gereğinden fazla kontrol ettiği tutum ve davranışlara aşırı korumacı anne baba tutumu denmektedir. Bu tutumla beraber çocuk çevresine karşı bağımlı ve kendine güveni olmayan bir birey haline gelebilir. Aman çocuğum dikkat et cümlesi kulağa sadece çocuğun iyiliği için söylenen bir cümle gibi görünse de içine yüklenen anlam ebeveyne bağlıdır.

Aşırı kontrol etme, korumacı olma çocuğun psiko–sosyal olgunluğu açısından olumsuz etkileyip kendi kendine yetmesine olanak sağlamamış olur. Bu durum çocukta bağımlı kişilik gelişimine yol açar ve akademik başarısı da sosyal ilişkileri de olumsuz etkilenir. Mesela bir anne çocuğunun yapabilme yeteneği olmasına rağmen kendisinin o işi yapması o çocuk için iyi bir davranış olmayacaktır çünkü bu tutumdaki bir anne çocuğuyla duygusal olarak bütünleşmiş bir haldedir. Ağlamaması, üzülmemesi için tüm zorlukları ebeveynin onun adına yapmaya çalışması çocukluk döneminde veya da ileriki zamanlarda özgüven eksikliğine, başarısızlık kaygısına sebebiyet verecektir. Aşırı korunan çocuklar; yetersizlik duygusu, bağımlı kişilik, iletişim güçlüğü, güvensizlik, şüphecilik, sosyal ilişkilere mesafe koyma, kaygı bozukluğu, inatçı, aşırı otoriter veya girişim yeteneklerinden yoksun, karar vermede zorluk gibi birçok sorunlara sahip olabiliyor.

Peki kimi aileler neden korumacı tutum sergiler? Zor bir hamilelik yaşanması veya daha önceden çocuğunu kaybetmesi etkili olur. Ebeveynin evlilik hayatında beklediği ilgi ve sevgiyi bulamaması, bazı psikolojik problemlerin yaşanması ve tetiklemesi (obsesif kompulsif bozukluk, yaygın anksiyete, depresyon) de bu tutumu sergilemesine sebep olmaktadır.

Aşırı koruyucu tutumu değiştirmek için ne yapabiliriz? Çocuğunuzu cesaretlendirip ona htirmeden kontrol edin. Başarılarını ön plana çıkartmasına fırsat tanıyın, kendi işlerinizde fikrini sorun yardım isteyin. Küçük küçük sorumluluklar verip ona güvendiğinizi htirin. Onu sözlerinizle ödüllendirin. Bir konu olduğunda onun karar vermesi için zaman verin kendi düşüncenizle ilerlemesi için ısrarcı olmayın, bırakın hata da yapsın siz onu yüreklendirin ve varlığınızla güç alsın.

Çocuğumu ne kadar uyarıyorum gün içerisinde diye kendinize sorun. Sorun ve bunları yazın, sonra bu yazdıklarınızı yarıya indirmeyi hedefleyin. Bu tutumu değiştirmek çok da zor görünmüyor değil mi?

30.03.2021/ Malatya

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.