EĞİTİM Haber Girişi: 24.06.2020 - 06:59, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Üniversitede seçim süreci

 

Üniversitede seçim süreci

Temmuz ayında yapılacak olan rektörlük seçimi için adaylık başvuru süreci..
Temmuz ayında yapılacak olan rektörlük seçimi için adaylık başvuru süreci başladı. 4 yıllık Görev süresi Temmuz Ayında dolacak olan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kızılay’ın tekrar aday olacağı tahmin ediliyor. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın görev süresinin Temmuz ayında dolacak olmasından dolayı, 16 üniversite ile birlikte İnönü Üniversitesi için de “Rektör Adaylığı Başvuru İlanı” yayınladı. YÖK internet sitesinde yayınlanan ilanda, rektör adaylığı koşullarını taşıyanların başvuruların 23 Haziran 2020 tarihinde (bugün) başladığı, başvuruların 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü mesai saati sonuna kadar devam edeceği belirtildi. İlanda, rektör adaylarından, profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduğuna dair belge ile ‘Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak” şartlarını sağlayanların başvuruda bulunabileceği belirtildi. YÖK, rektör adaylarından ayrıca, bulunduğu veya son görev yaptığı üniversiteden ya da kurumdan alınan disiplin kaydını da gösteren hizmet döküm belgesinin de istendiğini kaydetti. İnternet üzerinden ya da bizzat YÖK Başkanlığı’na yapılabilecek rektörlük aday başvurusunda, başvurusunu elektronik ortamda yapmak isteyenlerin, başvuru dilekçe ve belgelerini rektoraday@yok.gov.tr adresine göndermeleri istendi. Kızılay’ın görev süresi doldu, yeniden aday olması bekleniyor İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Prof. Dr. Cemil Çelik’in 8 yıllık rektörlük görevini tamamlamasından sonra, o dönemdeki mevzuata göre, 12 Temmuz 2016 tarihinde yapılan ‘Rektör Adaylarını Belirleme ve Sıralama Seçimi’nde, geçerli 734 oydan 359’unu alarak ilk sırada yer almıştı. Geçersiz 5 oyla birlikte, Üniversiteside de görevli 739 öğretim üyesinin oy kullandığı seçimde, 181 oy ile ikinciliği şu anda Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Aysın Bay Karabulut alırken diğer adaylar aldıkları oylara göre şöyle sıralanmıştı: Cafer Özkul 90, Prof. Dr. Cengiz Ara 35, Prof. Dr. H. Bayram Kaçmazoğlu 28, Prof.Dr. İlhan İçen 35, Prof.Dr. Kemal Duruhan 6. Sıralamada ilk 6’ya giren rektör adayları YÖK’e bildirilmiş, YÖK ise aralarında Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın olduğu 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Temmuz 2016 tarihinde İnönü Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı atamıştı. Güler HAZAR Yeni Malatya Gazetesi-malatyahaber.com-gazetemalatya.com
Temmuz ayında yapılacak olan rektörlük seçimi için adaylık başvuru süreci..

Temmuz ayında yapılacak olan rektörlük seçimi için adaylık başvuru süreci başladı. 4 yıllık Görev süresi Temmuz Ayında dolacak olan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kızılay’ın tekrar aday olacağı tahmin ediliyor. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın görev süresinin Temmuz ayında dolacak olmasından dolayı, 16 üniversite ile birlikte İnönü Üniversitesi için de “Rektör Adaylığı Başvuru İlanı” yayınladı.

YÖK internet sitesinde yayınlanan ilanda, rektör adaylığı koşullarını taşıyanların başvuruların 23 Haziran 2020 tarihinde (bugün) başladığı, başvuruların 8 Temmuz 2020 Çarşamba günü mesai saati sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

İlanda, rektör adaylarından, profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduğuna dair belge ile ‘Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak” şartlarını sağlayanların başvuruda bulunabileceği belirtildi.

YÖK, rektör adaylarından ayrıca, bulunduğu veya son görev yaptığı üniversiteden ya da kurumdan alınan disiplin kaydını da gösteren hizmet döküm belgesinin de istendiğini kaydetti.

İnternet üzerinden ya da bizzat YÖK Başkanlığı’na yapılabilecek rektörlük aday başvurusunda, başvurusunu elektronik ortamda yapmak isteyenlerin, başvuru dilekçe ve belgelerini rektoraday@yok.gov.tr adresine göndermeleri istendi.

Kızılay’ın görev süresi doldu, yeniden aday olması bekleniyor

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Prof. Dr. Cemil Çelik’in 8 yıllık rektörlük görevini tamamlamasından sonra, o dönemdeki mevzuata göre, 12 Temmuz 2016 tarihinde yapılan ‘Rektör Adaylarını Belirleme ve Sıralama Seçimi’nde, geçerli 734 oydan 359’unu alarak ilk sırada yer almıştı.

Geçersiz 5 oyla birlikte, Üniversiteside de görevli 739 öğretim üyesinin oy kullandığı seçimde, 181 oy ile ikinciliği şu anda Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Aysın Bay Karabulut alırken diğer adaylar aldıkları oylara göre şöyle sıralanmıştı: Cafer Özkul 90, Prof. Dr. Cengiz Ara 35, Prof. Dr. H. Bayram Kaçmazoğlu 28, Prof.Dr. İlhan İçen 35, Prof.Dr. Kemal Duruhan 6.

Sıralamada ilk 6’ya giren rektör adayları YÖK’e bildirilmiş, YÖK ise aralarında Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın olduğu 3 ismi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Temmuz 2016 tarihinde İnönü Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı atamıştı.

Güler HAZAR Yeni Malatya Gazetesi-malatyahaber.com-gazetemalatya.com

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.