EKONOMİ Haber Girişi: 15.06.2021 - 19:12, Güncelleme: 17.06.2021 - 21:35

Ticaret Lisesinin kaderi Koruma Kurulunda

 

Ticaret Lisesinin kaderi Koruma Kurulunda

“Büyükşehir Belediyesinin Ticaret Lisesini de yıkacağım” inadı resmileşiyor. Koruma Kurulu, değişiklik planını...
Haber: Yaşar KARAASLAN  “Büyükşehir Belediyesinin Ticaret Lisesini de yıkacağım” inadı resmileşiyor.  Koruma Kurulu, değişiklik planını onaylarsa Ticaret Lisesi ile halkevi binalarının yıkımı için tüm engelle ortadan kalkacak.  Şehrin simge binalarından olan, öğrencilerinin yanı sıra Malatyalıların hafızasında önemli bir yeri olan Ticaret Lisesi, Halk Eğitim Merkezi binalarının yıkımı için yapılan plan değişikliği, AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Plan değişikliği yapılan parsellerde Atatürk Evi’nin bulunması nedeniyle SİT Kapsamında olan alanda yapılan plan değişikliği, onay için Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmesine karar verildi. Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Toplantısı Başkanvekili Nevzat Aslan Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeyi oylayarak karara bağladı. Kara bağlanan maddeler; Kale İlçe merkezi ( Bağlıca, Düztarla, Mahmutdursun, Üçdeğirmen ve Dedeköy Mahalleleri ) için hazırlanan 1.5000’lik nazım imar planı,  askı süresi içinde yapılan itirazların bir kısmı reddedilirken, bir kısmı da itirazlar doğrultusunda yapılan değişiklerle kabul edilmesi ve   Ticaret Lisesi alanı plan değişikliği  Yürürlükteki imar planında, Malatya İli, Battalgazi İlçesi, Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada 7 no.lu parsel “Kültürel Tesis Alanı” ve 3364 ada 8 no.lu parsel “Eğitim Alanı” olan, 3364 ada 7 no.lu parselde yer alan Atatürk Evi Müzesi çevresinde meydan düzenleme çalışması yapılması amacıyla söz konusu 3364 ada 7 ve 8 no.lu parsellerin bir kısmına, “Meydan” fonksiyonu verilmesini içeren 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliğinin Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü görüşüne suulması maddesi görüşülürken söz alan CHP Meclis Üyesi Günnur Tabel “CHP Grubu olarak bu imar planı değişikliğine ret oyu vereceğiz” diyerek, plan değişikliğine ret oyu vereceklerini belirtti. Plan değişikliği AKP’li üyeleri evet otlarıyla kabul edildi. Gündemdeki bazı bazı maddelerin ertelenmesi, bazı maddelerin de ilgili komisyonlara havale edilmesi ve bir sonraki toplantının 9 Temmuz 2021 Tarihinde yapılması kararlaştırıldıktan sonra meclisin Haziran Atı çalışmaları sona erdi.  
“Büyükşehir Belediyesinin Ticaret Lisesini de yıkacağım” inadı resmileşiyor. Koruma Kurulu, değişiklik planını...

Haber: Yaşar KARAASLAN 

“Büyükşehir Belediyesinin Ticaret Lisesini de yıkacağım” inadı resmileşiyor.  Koruma Kurulu, değişiklik planını onaylarsa Ticaret Lisesi ile halkevi binalarının yıkımı için tüm engelle ortadan kalkacak.  Şehrin simge binalarından olan, öğrencilerinin yanı sıra Malatyalıların hafızasında önemli bir yeri olan Ticaret Lisesi, Halk Eğitim Merkezi binalarının yıkımı için yapılan plan değişikliği, AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Plan değişikliği yapılan parsellerde Atatürk Evi’nin bulunması nedeniyle SİT Kapsamında olan alanda yapılan plan değişikliği, onay için Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmesine karar verildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı Toplantısı Başkanvekili Nevzat Aslan Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeyi oylayarak karara bağladı.

Kara bağlanan maddeler;

  • Kale İlçe merkezi ( Bağlıca, Düztarla, Mahmutdursun, Üçdeğirmen ve Dedeköy Mahalleleri ) için hazırlanan 1.5000’lik nazım imar planı,  askı süresi içinde yapılan itirazların bir kısmı reddedilirken, bir kısmı da itirazlar doğrultusunda yapılan değişiklerle kabul edilmesi ve  

Ticaret Lisesi alanı plan değişikliği

  •  Yürürlükteki imar planında, Malatya İli, Battalgazi İlçesi, Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada 7 no.lu parsel “Kültürel Tesis Alanı” ve 3364 ada 8 no.lu parsel “Eğitim Alanı” olan, 3364 ada 7 no.lu parselde yer alan Atatürk Evi Müzesi çevresinde meydan düzenleme çalışması yapılması amacıyla söz konusu 3364 ada 7 ve 8 no.lu parsellerin bir kısmına, “Meydan” fonksiyonu verilmesini içeren 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliğinin Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü görüşüne suulması maddesi görüşülürken söz alan CHP Meclis Üyesi Günnur Tabel “CHP Grubu olarak bu imar planı değişikliğine ret oyu vereceğiz” diyerek, plan değişikliğine ret oyu vereceklerini belirtti. Plan değişikliği AKP’li üyeleri evet otlarıyla kabul edildi.

Gündemdeki bazı bazı maddelerin ertelenmesi, bazı maddelerin de ilgili komisyonlara havale edilmesi ve bir sonraki toplantının 9 Temmuz 2021 Tarihinde yapılması kararlaştırıldıktan sonra meclisin Haziran Atı çalışmaları sona erdi.  

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.