YAŞAM Haber Girişi: 01.03.2020 - 19:49, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Sahada ağır hasarlı ya masada?

 

Sahada ağır hasarlı ya masada?

100 civarındaki ağır hasarlı ev 35-40'a düşmüş. Ya geri kalanlar. Buralarda insanlar yaşayacak.
Hasar tespit raporları değiştirilyor iddiaları. Ağır hasarlı yapılar (konut-ev-ahır) masabaşında orta ve az hasarlı oluyor iddiası. 24 Ocak Sivrice depreminde hasar gören yapıların (ev-ahır-bina) hasar oranını tespit etmek amacıyla Malatya''nın yanı sıra çevre illerin belediye ve kamu kurumlarında çalışan teknik uzmanlarca hazırlanan raporların dikkate alınmıyor iddiaları ayyuka çıktı. Teknik uzmanlarca sahada yapılan hasar tespit çalışma raporları, masadaki uzmanlarca dikkate alınmıyor veya değiştirilyor iddiası, ağır hasarlı ev veya binalarda oturan vatandaşlarca da desteklendi. İddia, Bakanlığın teknik elemanlarının, "Bakanlığın uzmanları, sahadaki teknik elemanların tuttuğu raporlara güvenmiyor mu?" ve " Madem masa başındaki uzmanlar karar verecek, sahadaki uzmanlara ve onların tespitine ve raporlarına ne gerek var?" sorularını da sorulmasına neden oldu. Malatya'nın yanı sıra  çevre illerin belediye ve kamu kurumlarında çalışan teknik elemanlarca sahada sürdürülen hasar tespit çalışma raporları, Bakanlığın uzmanları tarafından değiştirildiği iddiaları gündeme bomba gibi düştü. İddianın sahipleri "Bizler sahada gözlemliyoruz, görsellerle raporlarımızı hazırlıyoruz, ama bizim ağır hasarlı diye rapor tuttuğumuz yapılar-evler Bakanlığın uzmanları tarafından az hasarlı veya hasarsız olarak değerlendiriyorlar. Madem onlar karar verecekler bizler niye sahadayız?" ifadeleriyle, Ankara'dan gelen Bakanlığın uzmanları tarafından raporlarının dikkate alınmadığını ve değiştirildiğini iddia ettiler. Bir teknik elemanın konuyla ilgili olarak " Pütürge, yerleşim alanı olarak çok dağınık. Ulaşım da çok zor. 1-2 saatlik yolculuktan sonra anca ulaşabiliyoruz. Toplam olarak 500-600  yapıyı(ev-ahır) gözlemledik. 100 civarnda ağır hasarlı yapı (ev-ahır) tespit ettik. Raqporumuzu da öyle düzenledik. 100 civarındaki ağır hasarlı ev 35-40'a düşmüş. Ağır hasarlı olarak düzenlediğimiz yapılar 5-10 olsaydı 'bizim hatamız' der geçiştirirdik. Bu evlerde insanlar oturacak. Olumsuz bir durumda bunun hesabını kim verecek?" diyerek sahada tuttukları raporun değitirildiğini iddia etti. Sahadaki teknik uzmanların yanı sıra evleri hasar gören ve yapılan tespitlerde ağır- orta hasar raporu tutulan ancak aradan 1 aydan fazla zaman geçtiği halde yetkililerce geri dönüş yapılmayan vatandaşların aynı yönde şikayet etmeleri, sahadaki teknik elemanların iddialarını doğrular nitelikte olduğu görüldü. 
100 civarındaki ağır hasarlı ev 35-40'a düşmüş. Ya geri kalanlar. Buralarda insanlar yaşayacak.

Hasar tespit raporları değiştirilyor iddiaları. Ağır hasarlı yapılar (konut-ev-ahır) masabaşında orta ve az hasarlı oluyor iddiası. 24 Ocak Sivrice depreminde hasar gören yapıların (ev-ahır-bina) hasar oranını tespit etmek amacıyla Malatya''nın yanı sıra çevre illerin belediye ve kamu kurumlarında çalışan teknik uzmanlarca hazırlanan raporların dikkate alınmıyor iddiaları ayyuka çıktı.

Teknik uzmanlarca sahada yapılan hasar tespit çalışma raporları, masadaki uzmanlarca dikkate alınmıyor veya değiştirilyor iddiası, ağır hasarlı ev veya binalarda oturan vatandaşlarca da desteklendi. İddia, Bakanlığın teknik elemanlarının, "Bakanlığın uzmanları, sahadaki teknik elemanların tuttuğu raporlara güvenmiyor mu?" ve " Madem masa başındaki uzmanlar karar verecek, sahadaki uzmanlara ve onların tespitine ve raporlarına ne gerek var?" sorularını da sorulmasına neden oldu.

Malatya'nın yanı sıra  çevre illerin belediye ve kamu kurumlarında çalışan teknik elemanlarca sahada sürdürülen hasar tespit çalışma raporları, Bakanlığın uzmanları tarafından değiştirildiği iddiaları gündeme bomba gibi düştü. İddianın sahipleri "Bizler sahada gözlemliyoruz, görsellerle raporlarımızı hazırlıyoruz, ama bizim ağır hasarlı diye rapor tuttuğumuz yapılar-evler Bakanlığın uzmanları tarafından az hasarlı veya hasarsız olarak değerlendiriyorlar. Madem onlar karar verecekler bizler niye sahadayız?" ifadeleriyle, Ankara'dan gelen Bakanlığın uzmanları tarafından raporlarının dikkate alınmadığını ve değiştirildiğini iddia ettiler.
Bir teknik elemanın konuyla ilgili olarak " Pütürge, yerleşim alanı olarak çok dağınık. Ulaşım da çok zor. 1-2 saatlik yolculuktan sonra anca ulaşabiliyoruz. Toplam olarak 500-600  yapıyı(ev-ahır) gözlemledik. 100 civarnda ağır hasarlı yapı (ev-ahır) tespit ettik. Raqporumuzu da öyle düzenledik. 100 civarındaki ağır hasarlı ev 35-40'a düşmüş. Ağır hasarlı olarak düzenlediğimiz yapılar 5-10 olsaydı 'bizim hatamız' der geçiştirirdik. Bu evlerde insanlar oturacak. Olumsuz bir durumda bunun hesabını kim verecek?" diyerek sahada tuttukları raporun değitirildiğini iddia etti.
Sahadaki teknik uzmanların yanı sıra evleri hasar gören ve yapılan tespitlerde ağır- orta hasar raporu tutulan ancak aradan 1 aydan fazla zaman geçtiği halde yetkililerce geri dönüş yapılmayan vatandaşların aynı yönde şikayet etmeleri, sahadaki teknik elemanların iddialarını doğrular nitelikte olduğu görüldü. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.