SİYASET Haber Girişi: 24.03.2021 - 15:46, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Karar derhal geri çekilmelidir...

 

Karar derhal geri çekilmelidir...

tek bir kişi tarafından keyfi olarak feshedilmesinin bir yetki, hukuk ve insan hakları gasp...
İyi Partili kadınlarda İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı çıktı. 2011 yılında imzaya açılan ve Türkiye’nin ilk imzacılar arasında yer aldığı sözleşmeyle ilgili, Partinin Kadın Politikaları Başkanı İmik, yaptığı yazılı açıklamada; “Ülkemizde söz konusu bu sözleşmeye karşı çıkılmasındaki temel argüman ‘toplumsal cinsiyet’ ve ‘cinsel yönelim’ gibi ifadelerin kabul edilemez olarak görülmesi ve bir bütün olarak İstanbul Sözleşmesi’nin Türk aile yapısına zarar verdiğinin iddia edilmesidir. Ancak Kadın örgütleri ise belirtilen iddiaların aksine ülkemizde erkek şiddeti vakaları ile kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi bakımından sözleşmenin önemine dikkat çekiyor. Dolayısıyla, ülkemizde feshedilen sözleşmenin maddelerini uygulamaya ve üzerimize düşen görevleri yapmaya resmi makamları davet ediyoruz.” İfadelerini kullandı. İYİ Parti Malatya İl Kadın politikaları Başkanı Arzu İmik, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin yaptığı açıklamasa; “Her türlü şiddetin önlenmesini…” “İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmî Gazete ’de yayımlanmasının ardından birçok ilde vatandaşlar sokağa çıkarak kararı protesto etti. 2011’de imzaya açılan ve 2014’te yürürlüğe giren sözleşmenin amacını kadınlarımıza yöneltilen her türlü şiddetin önlenmesi, şiddete maruz kalan kişilerin korunması, suçluların cezalandırılması ve kadınlarımıza yöneltilen şiddeti önlemeye yönelik politikaların hayata geçirilmesi olarak ifade edebiliriz. Bu bağlamda sözleşme, sözleşmeye taraf devletin özellikle şiddete uğrayan kadınlarımızın korunabilmesi için bir dizi önlemlerin alınmasını şart koşmaktadır.” “Resmi makamları sözleşmeyi uygulamaya…” “Ülkemizde söz konusu bu sözleşmeye karşı çıkılmasındaki temel argüman ‘toplumsal cinsiyet’ ve ‘cinsel yönelim’ gibi ifadelerin kabul edilemez olarak görülmesi ve bir bütün olarak İstanbul Sözleşmesi’nin Türk aile yapısına zarar verdiğinin iddia edilmesidir. Ancak Kadın örgütleri ise belirtilen iddiaların aksine ülkemizde erkek şiddeti vakaları ile kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi bakımından sözleşmenin önemine dikkat çekiyor. Dolayısıyla, ülkemizde feshedilen sözleşmenin maddelerini uygulamaya ve üzerimize düşen görevleri yapmaya resmi makamları davet ediyoruz.” “Fesih, hukuk ve insan hakları gaspıdır… “İyi Parti olarak TBMM tarafından kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nin tek bir kişi tarafından keyfi olarak feshedilmesinin bir yetki, hukuk ve insan hakları gaspı olduğuna inanıyoruz. Yasama yetkisinin de açıkça ihlali olan bu kararın derhal geri çekilmesini talep ediyoruz. Kadınlarımızın güvenliği için söz konusu bu yaşananların sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.” ifadeleri yer aldı.   gazetemalatya.com-Bülten
tek bir kişi tarafından keyfi olarak feshedilmesinin bir yetki, hukuk ve insan hakları gasp...

İyi Partili kadınlarda İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı çıktı. 2011 yılında imzaya açılan ve Türkiye’nin ilk imzacılar arasında yer aldığı sözleşmeyle ilgili, Partinin Kadın Politikaları Başkanı İmik, yaptığı yazılı açıklamada; “Ülkemizde söz konusu bu sözleşmeye karşı çıkılmasındaki temel argüman ‘toplumsal cinsiyet’ ve ‘cinsel yönelim’ gibi ifadelerin kabul edilemez olarak görülmesi ve bir bütün olarak İstanbul Sözleşmesi’nin Türk aile yapısına zarar verdiğinin iddia edilmesidir. Ancak Kadın örgütleri ise belirtilen iddiaların aksine ülkemizde erkek şiddeti vakaları ile kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi bakımından sözleşmenin önemine dikkat çekiyor. Dolayısıyla, ülkemizde feshedilen sözleşmenin maddelerini uygulamaya ve üzerimize düşen görevleri yapmaya resmi makamları davet ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

İYİ Parti Malatya İl Kadın politikaları Başkanı Arzu İmik, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin yaptığı açıklamasa;

“Her türlü şiddetin önlenmesini…”

“İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın Resmî Gazete ’de yayımlanmasının ardından birçok ilde vatandaşlar sokağa çıkarak kararı protesto etti. 2011’de imzaya açılan ve 2014’te yürürlüğe giren sözleşmenin amacını kadınlarımıza yöneltilen her türlü şiddetin önlenmesi, şiddete maruz kalan kişilerin korunması, suçluların cezalandırılması ve kadınlarımıza yöneltilen şiddeti önlemeye yönelik politikaların hayata geçirilmesi olarak ifade edebiliriz. Bu bağlamda sözleşme, sözleşmeye taraf devletin özellikle şiddete uğrayan kadınlarımızın korunabilmesi için bir dizi önlemlerin alınmasını şart koşmaktadır.”

“Resmi makamları sözleşmeyi uygulamaya…”

“Ülkemizde söz konusu bu sözleşmeye karşı çıkılmasındaki temel argüman ‘toplumsal cinsiyet’ ve ‘cinsel yönelim’ gibi ifadelerin kabul edilemez olarak görülmesi ve bir bütün olarak İstanbul Sözleşmesi’nin Türk aile yapısına zarar verdiğinin iddia edilmesidir. Ancak Kadın örgütleri ise belirtilen iddiaların aksine ülkemizde erkek şiddeti vakaları ile kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi bakımından sözleşmenin önemine dikkat çekiyor. Dolayısıyla, ülkemizde feshedilen sözleşmenin maddelerini uygulamaya ve üzerimize düşen görevleri yapmaya resmi makamları davet ediyoruz.”

“Fesih, hukuk ve insan hakları gaspıdır…

“İyi Parti olarak TBMM tarafından kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nin tek bir kişi tarafından keyfi olarak feshedilmesinin bir yetki, hukuk ve insan hakları gaspı olduğuna inanıyoruz. Yasama yetkisinin de açıkça ihlali olan bu kararın derhal geri çekilmesini talep ediyoruz. Kadınlarımızın güvenliği için söz konusu bu yaşananların sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.” ifadeleri yer aldı.

 

gazetemalatya.com-Bülten

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.