SİYASET Haber Girişi: 20.03.2020 - 13:43, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

İran Sınırı yol geçen hanı gibi

 

İran Sınırı yol geçen hanı gibi

İran’da, 17 Mart 2020 tarihi itibariyle 17 binden yakın vakanın ortaya çıkması ve 1284..
Corona virüsünün yayıldığı Şubat Ayından bu yana geçen 70 günlük süre içinde 42.644 kaçak göçmenin İran'dan giriş yaptığını belirten CHP'li Ağbaba, " İran’dan Corona virüsün kaçak göçmenler yoluyla ülkemize sıçrama ihtimali çok ciddi bir tehlike yaratmaktadır. Yurt dışından gelenlere uygulanan ve toplumumuzu salgından korumaya yardımcı olacak tedbirlerin hiçbiri kaçak yollarla İran’dan gelen bu kişilere uygulanamamaktadır." diyerek Covid-19 salgınından en çok etkilenen 3. Ülke olan İran’dan Türkiye’ye kaçak yollarla yapılan girişlerin araştırılmasını istedi. Ağbaba'nın konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle;  "Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TBMM’ye sunduğu araştırma önergesinde, Covid-19 salgınından en çok etkilenen 3. Ülke olan İran’dan Türkiye’ye kaçak yollarla yapılan girişlerin araştırılmasını istedi. İran sınırından Van’a her gün ortalama 1000 kişinin geçtiğini belirten Ağbaba; “Geçen yıl Türkiye’ye kaçak giriş yapan toplam 454.662 göçmenin 201.437’si Afganistanlıdır. En yüksek ikinci millet Pakistanlılardır ve kaçak göçmen sayısı 71.645’dir. Afgan ve Pakistanlıların tamamına yakını İran üzerinden giriş yapmaktadır. Ayrıca son dönemde Covid-19 pandemisinin yarattığı olağanüstü sebepler, İran’dan Türkiye’ye yönelen yeni ve çok ciddi bir insan akışına sebep olmuştur.  Covid-19 virüsünün Çin ve İtalya’dan sonra en çok etkilediği 3. Ülke durumunda olan İran’da, 17 Mart 2020 tarihi itibariyle 17 binden yakın vakanın ortaya çıkması ve 1284 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine, daha güvenli gördükleri Türkiye ve Avrupa ülkelerine gitmek isteyen insanlar, İran’a en uzun sınırı olan ilimiz Van üzerinden Türkiye’ye giriş yapmaya çalışmaktadır. Covid-19 virüsünün İran’da ve birçok ülkede yayıldığı 2020 yılının Şubat ayında 18.304, Mart ayının ilk on gününde ise 2.376 göçmen, ülkemize kaçak yollardan giriş yapmıştır. Ocak ayı da dahil edildiğinde 2020 yılının ilk 70 gününde 42.644 kaçak göçmen giriş yaptığı ortaya çıkmaktadır.  Bu göçmenlerin içinde Corona virüsü hastası olup olmadığı konusunda maalesef hiçbir bilgi yoktur. Her ne kadar 23 Şubat’ta Ağrı-Gürbulak, Van-Kapıköy, Hakkari-Esendere ve Iğdır-Dilucu sınır kapısı geçişlere kapatılmış ve aynı gün İran’a uçuşlar durdurulmuş olsa da uçuşlar vasıtasıyla bir günde oluşabilecek insan trafiğinden çok daha fazlası kaçak yollarla gerçekleşmeye devam etmektedir.  Bu nedenle, İran’dan Corona virüsün kaçak göçmenler yoluyla ülkemize sıçrama ihtimali çok ciddi bir tehlike yaratmaktadır. Yurt dışından gelenlere uygulanan ve toplumumuzu salgından korumaya yardımcı olacak tedbirlerin hiçbiri kaçak yollarla İran’dan gelen bu kişilere uygulanamamaktadır. Bu kişilerin kaçının enfekte olduğu, kaçının semptom gösterdiği, ülkeye girdiklerinde kimlerle temas içerisinde bulunacakları vb. salgının engellenmesi hususunda fevkalade kritik bilgilerin hiçbiri yetkililerce bilinememekte ve bu durum da Türkiye toplumunun sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir.” Şeklinde konuştu.
İran’da, 17 Mart 2020 tarihi itibariyle 17 binden yakın vakanın ortaya çıkması ve 1284..

Corona virüsünün yayıldığı Şubat Ayından bu yana geçen 70 günlük süre içinde 42.644 kaçak göçmenin İran'dan giriş yaptığını belirten CHP'li Ağbaba, " İran’dan Corona virüsün kaçak göçmenler yoluyla ülkemize sıçrama ihtimali çok ciddi bir tehlike yaratmaktadır. Yurt dışından gelenlere uygulanan ve toplumumuzu salgından korumaya yardımcı olacak tedbirlerin hiçbiri kaçak yollarla İran’dan gelen bu kişilere uygulanamamaktadır." diyerek Covid-19 salgınından en çok etkilenen 3. Ülke olan İran’dan Türkiye’ye kaçak yollarla yapılan girişlerin araştırılmasını istedi. Ağbaba'nın konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle; 
"Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TBMM’ye sunduğu araştırma önergesinde, Covid-19 salgınından en çok etkilenen 3. Ülke olan İran’dan Türkiye’ye kaçak yollarla yapılan girişlerin araştırılmasını istedi. İran sınırından Van’a her gün ortalama 1000 kişinin geçtiğini belirten Ağbaba; “Geçen yıl Türkiye’ye kaçak giriş yapan toplam 454.662 göçmenin 201.437’si Afganistanlıdır. En yüksek ikinci millet Pakistanlılardır ve kaçak göçmen sayısı 71.645’dir. Afgan ve Pakistanlıların tamamına yakını İran üzerinden giriş yapmaktadır. Ayrıca son dönemde Covid-19 pandemisinin yarattığı olağanüstü sebepler, İran’dan Türkiye’ye yönelen yeni ve çok ciddi bir insan akışına sebep olmuştur. 
Covid-19 virüsünün Çin ve İtalya’dan sonra en çok etkilediği 3. Ülke durumunda olan İran’da, 17 Mart 2020 tarihi itibariyle 17 binden yakın vakanın ortaya çıkması ve 1284 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine, daha güvenli gördükleri Türkiye ve Avrupa ülkelerine gitmek isteyen insanlar, İran’a en uzun sınırı olan ilimiz Van üzerinden Türkiye’ye giriş yapmaya çalışmaktadır. Covid-19 virüsünün İran’da ve birçok ülkede yayıldığı 2020 yılının Şubat ayında 18.304, Mart ayının ilk on gününde ise 2.376 göçmen, ülkemize kaçak yollardan giriş yapmıştır. Ocak ayı da dahil edildiğinde 2020 yılının ilk 70 gününde 42.644 kaçak göçmen giriş yaptığı ortaya çıkmaktadır. 
Bu göçmenlerin içinde Corona virüsü hastası olup olmadığı konusunda maalesef hiçbir bilgi yoktur. Her ne kadar 23 Şubat’ta Ağrı-Gürbulak, Van-Kapıköy, Hakkari-Esendere ve Iğdır-Dilucu sınır kapısı geçişlere kapatılmış ve aynı gün İran’a uçuşlar durdurulmuş olsa da uçuşlar vasıtasıyla bir günde oluşabilecek insan trafiğinden çok daha fazlası kaçak yollarla gerçekleşmeye devam etmektedir. 
Bu nedenle, İran’dan Corona virüsün kaçak göçmenler yoluyla ülkemize sıçrama ihtimali çok ciddi bir tehlike yaratmaktadır. Yurt dışından gelenlere uygulanan ve toplumumuzu salgından korumaya yardımcı olacak tedbirlerin hiçbiri kaçak yollarla İran’dan gelen bu kişilere uygulanamamaktadır. Bu kişilerin kaçının enfekte olduğu, kaçının semptom gösterdiği, ülkeye girdiklerinde kimlerle temas içerisinde bulunacakları vb. salgının engellenmesi hususunda fevkalade kritik bilgilerin hiçbiri yetkililerce bilinememekte ve bu durum da Türkiye toplumunun sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir.” Şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.