EKONOMİ Haber Girişi: 03.02.2021 - 22:35, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

İhracattan haberiniz var mı seçilmiş yöneticiler?

 

İhracattan haberiniz var mı seçilmiş yöneticiler?

Malatya’nın ihracat gelirleri düşmeye devam ediyor. Neden düşüyor? Ürün mü yok, üretim mi yok..
Haber/Yorum: Yaşar Karaaslan Malatya’nın ihracat gelirleri düşmeye devam ediyor. Neden düşüyor? Ürün mü yok, üretim mi yok, prosedürlerde eksiklik veya fazlalık mı var, yoksa gerçekten küresel kriz mi var? Bunların konuşulması tartışılması yerine, devletin seçilmiş yerel yöneticileri Malatya’yı “Pembe tablo” olarak göstermeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 32 Milyon Dolarlık ihracat geliri elde eden Malatya, bu yılın aynı döneminde ihracattan elde ettiği gelir 4.5 Milyon Dolar düşüşle 26 Milyon 300 bin dolar ihracat geliri oldu. Bu gelir 2019 yılının da 2 Milyon Dolar gerisinde. Malatya’yı “Marka şehir”, “Yıldızı parlayan şehir”, “Bölgenin en hızlı gelişen şehri” gibi hamasi nutuklarla tanıtan seçilmiş yöneticilerinin (İktidar partisinin yerel temsilcileri, Milletvekilleri, Belediye ve Meslek Odaları gibi) hamasi nutuklarını, ihracat rakamları doğrulamıyor. Geçtiğimiz yıl bütününde 78 Milyon Dolar ihraç gelirini kaybeden Malatya, bu yılın ilk ayında da geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 4 buçuk milyon dolar ihraç gelirini kaybetti. 2019’a göre 78 Milyon dolar gelir kaybı yaşanmıştı 2020 yılının tamamında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 78 Milyon Dolarlık ihraç kaybı yaşandı. 2019 yılı 12 aylık zaman diliminde 379 Milyon dolarlı ihracat geliri elde eden Malatyalı firmalar, deprem ve pandemi ile ihracatlarını 78 milyon dolar kayıpla 301 Milyon dolar ihracat geliri elde edebildi. 2021 yılına kayıpla başlandı Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2021 yılının Ocak Ayı İllere göre yayınlanan ihracat gelirleri rakamlarına göre Malatya’nın 2021 yılı ihraç gelirleri, geçtiğimiz yıla göre 5 milyon dolar azalışla başladı. 24 Ocak depremine rağmen, ihracatını bir önceki yıla (2019 yılı) göre 3 Milyon dolar artıran Malatya, bu yılın ilk ayında geçtiğimiz yıla göre 5, 2019 yılına göre de 2 milyon dolarlık gelir kaybına uğradı. Yine TİM’in sektörel verilerine göre en büyük kayıp tekstil sektörünün önemli kollarından bir olan hazır gitim ve konfeksiyon alanında oldu. Seçilmiş yöneticiler hamasi nutuklara devam ediyor Konu ile görüşlerini aldığımız ekonomi uzmanları; “Sorun, gerçekten büyük. Seçilmişler, hamasi nutuklar atmaya devam ediyor. İhracatta yaşanan gelir kaybı küçümsenecek bir rakam değil. Malatya özelinde 80 milyon dolar gelir kaybı çok büyük rakam. Gelir kaybı, acaba gerçekten global dedikleri kriz mi? Yoksa, satacağımız ürün mü yok, ürün var da üretim mi yok veya başka nedenleri mi var. Bunları konuşmak, tartışmak veya tartıştırmak istemiyorlar. Ama olan Malatya ve Malatyalılara oluyor” ifadeleriyle, ihracat gelirlerinin azalmasının gerçek nedenlerinin araştırılması ve çözüm üretilmesi gerektiğin belirttiler. TİM verilerine göre Malatya’nın son 3 yılın Ocak Ayı İhracat geliri rakamları şöyle 2019: 28 Milyon 206 Bin Dolar 2020: 31 Milyon 838 Bin Dolar 2021: 26 Milyon 302 Bin Dolar
Malatya’nın ihracat gelirleri düşmeye devam ediyor. Neden düşüyor? Ürün mü yok, üretim mi yok..

Haber/Yorum: Yaşar Karaaslan

Malatya’nın ihracat gelirleri düşmeye devam ediyor. Neden düşüyor? Ürün mü yok, üretim mi yok, prosedürlerde eksiklik veya fazlalık mı var, yoksa gerçekten küresel kriz mi var? Bunların konuşulması tartışılması yerine, devletin seçilmiş yerel yöneticileri Malatya’yı “Pembe tablo” olarak göstermeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında 32 Milyon Dolarlık ihracat geliri elde eden Malatya, bu yılın aynı döneminde ihracattan elde ettiği gelir 4.5 Milyon Dolar düşüşle 26 Milyon 300 bin dolar ihracat geliri oldu. Bu gelir 2019 yılının da 2 Milyon Dolar gerisinde.

Malatya’yı “Marka şehir”, “Yıldızı parlayan şehir”, “Bölgenin en hızlı gelişen şehri” gibi hamasi nutuklarla tanıtan seçilmiş yöneticilerinin (İktidar partisinin yerel temsilcileri, Milletvekilleri, Belediye ve Meslek Odaları gibi) hamasi nutuklarını, ihracat rakamları doğrulamıyor. Geçtiğimiz yıl bütününde 78 Milyon Dolar ihraç gelirini kaybeden Malatya, bu yılın ilk ayında da geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 4 buçuk milyon dolar ihraç gelirini kaybetti.

2019’a göre 78 Milyon dolar gelir kaybı yaşanmıştı

2020 yılının tamamında, bir önceki yılın aynı dönemine göre 78 Milyon Dolarlık ihraç kaybı yaşandı. 2019 yılı 12 aylık zaman diliminde 379 Milyon dolarlı ihracat geliri elde eden Malatyalı firmalar, deprem ve pandemi ile ihracatlarını 78 milyon dolar kayıpla 301 Milyon dolar ihracat geliri elde edebildi.

2021 yılına kayıpla başlandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2021 yılının Ocak Ayı İllere göre yayınlanan ihracat gelirleri rakamlarına göre Malatya’nın 2021 yılı ihraç gelirleri, geçtiğimiz yıla göre 5 milyon dolar azalışla başladı. 24 Ocak depremine rağmen, ihracatını bir önceki yıla (2019 yılı) göre 3 Milyon dolar artıran Malatya, bu yılın ilk ayında geçtiğimiz yıla göre 5, 2019 yılına göre de 2 milyon dolarlık gelir kaybına uğradı. Yine TİM’in sektörel verilerine göre en büyük kayıp tekstil sektörünün önemli kollarından bir olan hazır gitim ve konfeksiyon alanında oldu.

Seçilmiş yöneticiler hamasi nutuklara devam ediyor

Konu ile görüşlerini aldığımız ekonomi uzmanları; “Sorun, gerçekten büyük. Seçilmişler, hamasi nutuklar atmaya devam ediyor. İhracatta yaşanan gelir kaybı küçümsenecek bir rakam değil. Malatya özelinde 80 milyon dolar gelir kaybı çok büyük rakam. Gelir kaybı, acaba gerçekten global dedikleri kriz mi? Yoksa, satacağımız ürün mü yok, ürün var da üretim mi yok veya başka nedenleri mi var. Bunları konuşmak, tartışmak veya tartıştırmak istemiyorlar. Ama olan Malatya ve Malatyalılara oluyor” ifadeleriyle, ihracat gelirlerinin azalmasının gerçek nedenlerinin araştırılması ve çözüm üretilmesi gerektiğin belirttiler.

TİM verilerine göre Malatya’nın son 3 yılın Ocak Ayı İhracat geliri rakamları şöyle

2019: 28 Milyon 206 Bin Dolar

2020: 31 Milyon 838 Bin Dolar

2021: 26 Milyon 302 Bin Dolar

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.