Kültür Haber Girişi: 27.06.2021 - 09:44, Güncelleme: 27.06.2021 - 09:44

Hekimhan’da kaya mezarlar tescillendi

 

Hekimhan’da kaya mezarlar tescillendi

Hekimhan Aşağı Girmana Mahalle Muhtar başvurdu, Koruma Kurulu inceledi ve Roma Dönemine ait...
Hekimhan Aşağı Girmana Mahalle Muhtar başvurdu, Koruma Kurulu inceledi ve Roma Dönemine ait 2 kaya mezarı tescil edilerek Sit alanı olarak ilan edildi. Hekimhan Aşağı Girmana Mahallesi Muhtarı, bölgelerinde bulunan 2 adet kaya mezarının tescillenmesi talebi ile Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna Şubat (16.02.2021) başvurdu. Bölgede incelemeler yapan Koruma Kurulu, Aşağı Girmana’da ki 2 kaya mezarı, sınırlarını da belirleyerek 1. Derecede arkeolojik sit alanı olarak belirledi.  Kaya mezarlarının tescillenmesi ile ilgili olarak Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 01.06.2021 tarihinde aldığı kararda özetle; Şahsa ait alanda Yapılan görüşmeler sonucunda; Hekimhan İlçesi Aşağı Girmana Mahallesi sit alanı dışında tapunun 136 ada 154 parselinde kayıtlı özel mülkiyete ait, kerpiç ev ve elma bahçesi vasıflı taşınmazda  tespit edilen Kınık Kaya Mezarı III’nin 2863 Sayılı Kanun kapsamında kültür varlığı özelliği gösterdiğinden 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmesine Tapulama harici alanda Yapılan görüşmeler sonucunda; Hekimhan İlçesi Aşağı Girmana Mahallesi sit alanı dışında tapulama harici alanda tespit edilen Kınık Kaya Mezarı IIII’ün 2863 Sayılı Kanun kapsamında kültür varlığı özelliği gösterdiğinden 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmesine, 1. Derecede arkeolojik sit alanının sınırının belirlenmesine;" duyurusu yer aldı. 
Hekimhan Aşağı Girmana Mahalle Muhtar başvurdu, Koruma Kurulu inceledi ve Roma Dönemine ait...

Hekimhan Aşağı Girmana Mahalle Muhtar başvurdu, Koruma Kurulu inceledi ve Roma Dönemine ait 2 kaya mezarı tescil edilerek Sit alanı olarak ilan edildi. Hekimhan Aşağı Girmana Mahallesi Muhtarı, bölgelerinde bulunan 2 adet kaya mezarının tescillenmesi talebi ile Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna Şubat (16.02.2021) başvurdu. Bölgede incelemeler yapan Koruma Kurulu, Aşağı Girmana’da ki 2 kaya mezarı, sınırlarını da belirleyerek 1. Derecede arkeolojik sit alanı olarak belirledi.  Kaya mezarlarının tescillenmesi ile ilgili olarak Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 01.06.2021 tarihinde aldığı kararda özetle;

Şahsa ait alanda

Yapılan görüşmeler sonucunda; Hekimhan İlçesi Aşağı Girmana Mahallesi sit alanı dışında tapunun 136 ada 154 parselinde kayıtlı özel mülkiyete ait, kerpiç ev ve elma bahçesi vasıflı taşınmazda  tespit edilen Kınık Kaya Mezarı III’nin 2863 Sayılı Kanun kapsamında kültür varlığı özelliği gösterdiğinden 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmesine

Tapulama harici alanda

Yapılan görüşmeler sonucunda; Hekimhan İlçesi Aşağı Girmana Mahallesi sit alanı dışında tapulama harici alanda tespit edilen Kınık Kaya Mezarı IIII’ün 2863 Sayılı Kanun kapsamında kültür varlığı özelliği gösterdiğinden 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmesine, 1. Derecede arkeolojik sit alanının sınırının belirlenmesine;" duyurusu yer aldı. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.