SİYASET Haber Girişi: 04.11.2020 - 17:24, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Malatya'da 200 bin konut incelendi

 

Malatya'da 200 bin konut incelendi

AKP'li Çakır depremden sonra Malatya genelinde 199 bin konutta İnceleme
Milletvekili Çakır, 24 Ocak Elazığ merkezli depremden sonra Malatya genelinde 199 bin konutta İnceleme yapıldığını söyledi.  AKP Malatya Milletvekili Ahmet Çakır,  Hükümetin deprem konusundaki dünden bugüne kadar yaptığı çalışmaları TBMM’de anlattı. Milletvekili Çakır’ın TBMM Kürsüsünden yaptığı deprem konuşması ile ilgili yayınlanan bültende; “AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, TBMM’de yaptığı konuşmada deprem konusunda hükümetin dünden bugüne gerçekleştirdiği icraatlarını anlattı. Çakır, “Türkiye'nin kökleşmiş ve onlarca yıl göz ardı edilmiş birçok sorunu bulunuyor bu sorunlardan biride maalesef depreme dayanıksız yapı stoklarının oluşması konusuydu. AK Parti olarak iktidara geldiğimiz günden itibaren bu konuda birçok adım attık. Birincisi depreme dayanıksız yapıların, özellikle 2000 yılı öncesinde yapılan binaların, bakanlığımız ve yerel yönetimlerle yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları. Bir diğeri de yeni yapılan binaların sağlıklı yapılabilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması ve bunları oluşturan kontrol çalışmaları. Bir diğer önemli hususta afet sırasında deprem anında ve deprem sonrasında yapılan çalışmalar ve orda oluşturulan koordinasyonlar, bunun başarısına da hep birlikte şahit oluyoruz” dedi. “Depremlere dayanıksız yapıların dönüştürülmesi yapılıyor” Çakır, “2012'den bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon konutun dönüşümü sağlandı. Çok ciddi bir rakam. 24 Ocak'ta Elazığ ve Malatya'da büyük bir deprem yaşadık. Depremin merkez üssü daha fazla etkilenen Elazığ ama Malatya'da Battalgazi, Kale, Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde büyük oranda hasar verdi. Tabi burada deprem öncesi yapılması gerekenleri zaten şehrimizde kentsel dönüşüm ve küçük salınımlı depremlere dayanıksız yapıların dönüştürülmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla; TOKİ ve belediyelerimizin yürütmüş olduğu çalışmalar var. Jeolojik etütlerin 2016 yılında tamamlanarak imar planlarının buna göre dikkate alınması konusunda yerel belediyelerimiz Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi belediyelerimiz başta olmak üzere bu çalışmaları yürütüyorlar. Haliyle burada gördük ki TOKİ’nin yaptığı son binalar depremden etkilenmeyen ya da minimum düzeyde etkilenen binalar” diye konuştu. “199 bin 831 konutta inceleme yapıldı” Milletvekili Çakır, “Malatya'da deprem sonrasında yapılan çalışmalara bakıldığı zaman bağımsız bölümde 199 bin 831 konutta inceleme yapıldı. Bu önemli bir rakam ve bu çok kısa süre içerisinde yapıldı. Zarar gören konutlar, binalar, ticarethaneler, kırsal mahallelerdeki ahırlara varıncaya kadar vatandaşların istediği talepler dikkate alınarak incelemeler yapıldı. Kısa süre içerisinde bin 550’si kırsal konut olmak üzere toplamda 5 bin 24 adet Malatya'da konut yapılıyor, bir kısmını geçen hafta teslim ettik, bir kısmının inşaatı hızla devam ediyor” ifadeleri yer aldı. Bülten
AKP'li Çakır depremden sonra Malatya genelinde 199 bin konutta İnceleme

Milletvekili Çakır, 24 Ocak Elazığ merkezli depremden sonra Malatya genelinde 199 bin konutta İnceleme yapıldığını söyledi.  AKP Malatya Milletvekili Ahmet Çakır,  Hükümetin deprem konusundaki dünden bugüne kadar yaptığı çalışmaları TBMM’de anlattı. Milletvekili Çakır’ın TBMM Kürsüsünden yaptığı deprem konuşması ile ilgili yayınlanan bültende;

“AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, TBMM’de yaptığı konuşmada deprem konusunda hükümetin dünden bugüne gerçekleştirdiği icraatlarını anlattı. Çakır, “Türkiye'nin kökleşmiş ve onlarca yıl göz ardı edilmiş birçok sorunu bulunuyor bu sorunlardan biride maalesef depreme dayanıksız yapı stoklarının oluşması konusuydu. AK Parti olarak iktidara geldiğimiz günden itibaren bu konuda birçok adım attık.

Birincisi depreme dayanıksız yapıların, özellikle 2000 yılı öncesinde yapılan binaların, bakanlığımız ve yerel yönetimlerle yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları. Bir diğeri de yeni yapılan binaların sağlıklı yapılabilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması ve bunları oluşturan kontrol çalışmaları. Bir diğer önemli hususta afet sırasında deprem anında ve deprem sonrasında yapılan çalışmalar ve orda oluşturulan koordinasyonlar, bunun başarısına da hep birlikte şahit oluyoruz” dedi.

“Depremlere dayanıksız yapıların dönüştürülmesi yapılıyor”

Çakır, “2012'den bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon konutun dönüşümü sağlandı. Çok ciddi bir rakam. 24 Ocak'ta Elazığ ve Malatya'da büyük bir deprem yaşadık. Depremin merkez üssü daha fazla etkilenen Elazığ ama Malatya'da Battalgazi, Kale, Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde büyük oranda hasar verdi. Tabi burada deprem öncesi yapılması gerekenleri zaten şehrimizde kentsel dönüşüm ve küçük salınımlı depremlere dayanıksız yapıların dönüştürülmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla; TOKİ ve belediyelerimizin yürütmüş olduğu çalışmalar var. Jeolojik etütlerin 2016 yılında tamamlanarak imar planlarının buna göre dikkate alınması konusunda yerel belediyelerimiz Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi belediyelerimiz başta olmak üzere bu çalışmaları yürütüyorlar. Haliyle burada gördük ki TOKİ’nin yaptığı son binalar depremden etkilenmeyen ya da minimum düzeyde etkilenen binalar” diye konuştu.

“199 bin 831 konutta inceleme yapıldı”

Milletvekili Çakır, “Malatya'da deprem sonrasında yapılan çalışmalara bakıldığı zaman bağımsız bölümde 199 bin 831 konutta inceleme yapıldı. Bu önemli bir rakam ve bu çok kısa süre içerisinde yapıldı. Zarar gören konutlar, binalar, ticarethaneler, kırsal mahallelerdeki ahırlara varıncaya kadar vatandaşların istediği talepler dikkate alınarak incelemeler yapıldı. Kısa süre içerisinde bin 550’si kırsal konut olmak üzere toplamda 5 bin 24 adet Malatya'da konut yapılıyor, bir kısmını geçen hafta teslim ettik, bir kısmının inşaatı hızla devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

Bülten

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.