Çevre Haber Girişi: 29.06.2021 - 21:31, Güncelleme: 29.06.2021 - 21:31

Görüş gelmeden yapılan yıkım ihalesine tek....

 

Görüş gelmeden yapılan yıkım ihalesine tek....

Meydan düzenlemesi yapılması amacıyla aralarında eski Ticaret Lisesinin de bulunduğu parsellerde bulunan binaların yıkılması...
Meydan düzenlemesi yapılması amacıyla aralarında eski Ticaret Lisesinin de bulunduğu parsellerde bulunan binaların yıkılması ve Kuyumcular Çarşısı sokak sağlıklaştırılması ihalesine tek firma katıldı. Yaklaşık maliyeti 19 milyon 500 yüz 098 bin lira olan ihaleye katılan Semave Yapı- Tarık Aydın iş ortaklığı 16 milyon 598 bin 787 lira teklif verdi. Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ihale kapsamında, Atatürk Evi’nin de bulunduğu Ticaret Lisesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ek hizmet binalarının, yıkılarak bir meydan oluşturulması ve meydanın altının otopark olarak yapılması işleri ile Kuyumcular Çarşısı (Eski Belediye Binası karşısı) sokak sağlıklaştırlması (dış cephe tadilatı) işleri yer aldı. Koruma Kurulundan görüş istendi, görüş gelmeden ihale edildi Meydan düzenlemesi yapılacağı gerekçesiyle yapılan “nazım ve uygulama imar plan değişikliğinin Koruma Kurulunun görüşüne sunulması (yapılan değişikliğin uygun olup-olmadığı yönünde) Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı 2. Oturumunda oy çokluğu ile kabul edilmişti. Kabul edilen gündem maddesinde;   Yürürlükteki imar planında, Malatya İli, Battalgazi İlçesi, Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada 7 no.lu parsel “Kültürel Tesis Alanı” ve 3364 ada 8 no.lu parsel “Eğitim Alanı” olan, 3364 ada 7 no.lu parselde yer alan Atatürk Evi Müzesi çevresinde meydan düzenleme çalışması yapılması amacıyla söz konusu 3364 ada 7 ve 8 no.lu parsellerin bir kısmına, “Meydan” fonksiyonu verilmesini içeren 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliğinin Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü görüşüne sunulması” talebi yer almıştı. Yapılan nazım ve uygulama plan değişikliğinin Kurul tarafından kısmen veya tamamen onaylanmaması halinde yapılan  ihalenin durumunun ne olacağı merak konusu oldu.   gazetemalatya.com
Meydan düzenlemesi yapılması amacıyla aralarında eski Ticaret Lisesinin de bulunduğu parsellerde bulunan binaların yıkılması...

Meydan düzenlemesi yapılması amacıyla aralarında eski Ticaret Lisesinin de bulunduğu parsellerde bulunan binaların yıkılması ve Kuyumcular Çarşısı sokak sağlıklaştırılması ihalesine tek firma katıldı. Yaklaşık maliyeti 19 milyon 500 yüz 098 bin lira olan ihaleye katılan Semave Yapı- Tarık Aydın iş ortaklığı 16 milyon 598 bin 787 lira teklif verdi.

Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği ihale kapsamında, Atatürk Evi’nin de bulunduğu Ticaret Lisesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ek hizmet binalarının, yıkılarak bir meydan oluşturulması ve meydanın altının otopark olarak yapılması işleri ile Kuyumcular Çarşısı (Eski Belediye Binası karşısı) sokak sağlıklaştırlması (dış cephe tadilatı) işleri yer aldı.

Koruma Kurulundan görüş istendi, görüş gelmeden ihale edildi

Meydan düzenlemesi yapılacağı gerekçesiyle yapılan “nazım ve uygulama imar plan değişikliğinin Koruma Kurulunun görüşüne sunulması (yapılan değişikliğin uygun olup-olmadığı yönünde) Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı 2. Oturumunda oy çokluğu ile kabul edilmişti. Kabul edilen gündem maddesinde;  

Yürürlükteki imar planında, Malatya İli, Battalgazi İlçesi, Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada 7 no.lu parsel “Kültürel Tesis Alanı” ve 3364 ada 8 no.lu parsel “Eğitim Alanı” olan, 3364 ada 7 no.lu parselde yer alan Atatürk Evi Müzesi çevresinde meydan düzenleme çalışması yapılması amacıyla söz konusu 3364 ada 7 ve 8 no.lu parsellerin bir kısmına, “Meydan” fonksiyonu verilmesini içeren 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliğinin Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü görüşüne sunulması” talebi yer almıştı.

Yapılan nazım ve uygulama plan değişikliğinin Kurul tarafından kısmen veya tamamen onaylanmaması halinde yapılan  ihalenin durumunun ne olacağı merak konusu oldu.

 

gazetemalatya.com

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.