SİYASET Haber Girişi: 05.05.2020 - 16:12, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Destek verilmezse çiftçiler..

 

Destek verilmezse çiftçiler..

Çiftçinin, köylünün sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın ürünü hasar..
Deprem, korona, don ve dolu, çiftçinin kaderi oldu. Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle yok olmaya yüz tutan çiftçi, şimdide doğal afetler ve salgın hastalıklar nedeniyle  tamamen yok olma noktasına geldi. CHP Malatya İl Teşkilatı yazılı bir açıklamayla "Çiftçinin, köylünün sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın ürünü hasar gören herkesin zararları karşılanmalı, ziraat bankası ve kredi kooperatiflerine olan borçlar faizsiz olarak ertelenmeli hatta bütün çiftçilere hiç değilse bu yıl için alan bazlı rahatlatacak bir destek verilmelidir." ifadeleriyle çiftçiye destek olanması gerektiğini belirtti. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz imzalı açıklamda;   "Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler Malatya’da esnaf kadar çiftçi ve köylüyüde olumsuz etkiledi. Alınan tedbirlerle zor durumda kalan çiftçi dolu yağışından da nasibini aldı. Cumhuriyet Halk Partisi Malatya il başkanı Enver Kiraz’da çiftçi ve köylülerinde desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.  “Malatya’nın çiftçisi, köylüsü bu yıl yine mağdur. Malatya‘yı virüs ile birlikte don, dolu ve AKP’nin politikaları vurmaya devam ediyor.” Dedi. Kiraz açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “ kayısı üreticisinin her yıl korkulu rüyası olan don, dolu gibi afetler bu yılda Malatya üreticisini derinden etkiledi. Hekimhan, Kuluncak, Akçadağ ve Doğanşehir ilçeleri başta olmak üzere ilin genelinde don ve dolunun yanı sıra kayısıda görülen manolya hastalığıda çiftçiyi hasat öncesi kara kara düşündürüyor. Çiftçilerin çoğu ya maddi imkansızlıklar nedeniyle ya da TARSİM’den kaynaklı yaşanan sorunlar nedeniyle tarım sigortalarını yaptıramadı. Sigorta yaptıran çiftçiler ise eksperlerin hatalı veya anlamsız tespitleri ve sistem adı altında birçok yalan dolan nedeniyle hakettiği karşılığı alamıyor.  Oysaki bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ekonomik düzeni altüst etmiş, işsizlik çığ gibi büyüyor ve kayısı üreticisi bu durumda işsiz kalan çocuğunun, yakınının geçimini düşünürken çiftçinin hali daha vahim bir duruma gelmiştir. Salgında bütün kesimler gibi çiftçinin de yükü fazlasıyla artmıştır. Uzmanların uyarılarıyla salgın etkisinin uzun bir süre daha devam edeceği görünüyor. Çiftçinin, köylünün sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın ürünü hasar gören herkesin zararları karşılanmalı, ziraat bankası ve kredi kooperatiflerine olan borçlar faizsiz olarak ertelenmeli hatta bütün çiftçilere hiç değilse bu yıl için alan bazlı rahatlatacak bir destek verilmelidir. Önlemler alınmazsa Malatya çiftçisi ve aileleri zor günlerde açlıkla karşı karşıya kalacaktır." ifadeleri yer aldı.
Çiftçinin, köylünün sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın ürünü hasar..

Deprem, korona, don ve dolu, çiftçinin kaderi oldu. Uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle yok olmaya yüz tutan çiftçi, şimdide doğal afetler ve salgın hastalıklar nedeniyle  tamamen yok olma noktasına geldi. CHP Malatya İl Teşkilatı yazılı bir açıklamayla "Çiftçinin, köylünün sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın ürünü hasar gören herkesin zararları karşılanmalı, ziraat bankası ve kredi kooperatiflerine olan borçlar faizsiz olarak ertelenmeli hatta bütün çiftçilere hiç değilse bu yıl için alan bazlı rahatlatacak bir destek verilmelidir." ifadeleriyle çiftçiye destek olanması gerektiğini belirtti. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz imzalı açıklamda;  
"Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler Malatya’da esnaf kadar çiftçi ve köylüyüde olumsuz etkiledi. Alınan tedbirlerle zor durumda kalan çiftçi dolu yağışından da nasibini aldı. Cumhuriyet Halk Partisi Malatya il başkanı Enver Kiraz’da çiftçi ve köylülerinde desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. 
“Malatya’nın çiftçisi, köylüsü bu yıl yine mağdur. Malatya‘yı virüs ile birlikte don, dolu ve AKP’nin politikaları vurmaya devam ediyor.” Dedi.
Kiraz açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “ kayısı üreticisinin her yıl korkulu rüyası olan don, dolu gibi afetler bu yılda Malatya üreticisini derinden etkiledi.
Hekimhan, Kuluncak, Akçadağ ve Doğanşehir ilçeleri başta olmak üzere ilin genelinde don ve dolunun yanı sıra kayısıda görülen manolya hastalığıda çiftçiyi hasat öncesi kara kara düşündürüyor.
Çiftçilerin çoğu ya maddi imkansızlıklar nedeniyle ya da TARSİM’den kaynaklı yaşanan sorunlar nedeniyle tarım sigortalarını yaptıramadı. Sigorta yaptıran çiftçiler ise eksperlerin hatalı veya anlamsız tespitleri ve sistem adı altında birçok yalan dolan nedeniyle hakettiği karşılığı alamıyor. 
Oysaki bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ekonomik düzeni altüst etmiş, işsizlik çığ gibi büyüyor ve kayısı üreticisi bu durumda işsiz kalan çocuğunun, yakınının geçimini düşünürken çiftçinin hali daha vahim bir duruma gelmiştir.
Salgında bütün kesimler gibi çiftçinin de yükü fazlasıyla artmıştır.
Uzmanların uyarılarıyla salgın etkisinin uzun bir süre daha devam edeceği görünüyor. Çiftçinin, köylünün sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın ürünü hasar gören herkesin zararları karşılanmalı, ziraat bankası ve kredi kooperatiflerine olan borçlar faizsiz olarak ertelenmeli hatta bütün çiftçilere hiç değilse bu yıl için alan bazlı rahatlatacak bir destek verilmelidir. Önlemler alınmazsa Malatya çiftçisi ve aileleri zor günlerde açlıkla karşı karşıya kalacaktır." ifadeleri yer aldı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.