Haber Girişi: 17.06.2021 - 22:16, Güncelleme: 18.06.2021 - 12:30

Büyükşehir Belediyesi “Yangından mal mı kaçırıyor?

 

Büyükşehir Belediyesi “Yangından mal mı kaçırıyor?

Büyükşehir Belediyesinden akıl almaz bir hamle. Hem Kuruldan yıkım için görüş istiyor hem de alel
Haber Yaşar KARAASLAN  Büyükşehir Belediyesinden akıl almaz bir hamle. Hem Kuruldan yıkım için görüş istiyor hem de alel acele yıkım ihalesine çıkıyor!...15 Haziran’da Koruma Kurulu’ndan binaların yıkımı için görüş istiyor, Kurul Görüşünü beklemeden binaların yıkımı için 28 Haziran’da ihaleye çıkıyor. Yakın çevresi ile birlikte tescilli olması nedeniyle koruma kapsamında olan Atatürk Evi yanında bulunan Ticaret Lisesi, Halk Eğitim Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü ek binaları ile Öğretmen evi Lokalinin yıkılarak meydan alanına dönüştürülmesi için nazım ve uygulama imar plan değişikliği yapan ve bu değişikliği Sivas Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onayına sunan Malatya Büyükşehir Belediyesi, Koruma Kurulunun kararını beklemeden söz konusu binaların yıkımı için ihaleye çıktı. Konuya yakından takip eden çevreler; “ Koruma Kurulundan değerlendirme (görüş) alınması kararı 15 Haziran’da meclisten çıktı. Yazıya dökülmesi Kurula gönderilmesi, uzmanlardan oluşan kurulun, gelip incelemeler yapması ve yazıya dökerek rapor haline getirmesi, oluşturulan rapor doğrultusunda bir karara varması en az 1 ay sürer. Büyükşehir Belediyesinin bu acelesi niye? sanki yangından mal kaçırıyor. Madem yıkmaya kararlıydınız, Koruma Kurulundan neden görüş/onay istiyorsunuz? Birer birer yok ettiğiniz şehrimizin simge binalarını (yapılarını) bir yenisini eklemek için bu aceleniz niye?” diyerek Büyükşehir Belediyesinin alel-acele yıkım ihalesi yapmasına bir anlam veremediklerini belirttiler. İhale kapsamında neler yapılacak? İhale kapsamında yapılacak işlerin; Atatürk Evi yanında bulunan ve Ticaret Lisesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ek hizmet binalarının, yıkılarak bir meydan oluşturulması ve meydanın altının otopark olarak yapılması” olduğu bildirildi. Plan değişikliği için Koruma Kurulundan görüş istenmesi Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı 2. Oturumunda “Meydan Düzenlemesi” nedeniyle yapılan nazım ve uygulama imar plan değişikliği ve Koruma Kurulun görüşü alınması ile ilgili oy çokluğu ile alınan karar; Yürürlükteki imar planında, Malatya İli, Battalgazi İlçesi, Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada 7 no.lu parsel “Kültürel Tesis Alanı” ve 3364 ada 8 no.lu parsel “Eğitim Alanı” olan, 3364 ada 7 no.lu parselde yer alan Atatürk Evi Müzesi çevresinde meydan düzenleme çalışması yapılması amacıyla söz konusu 3364 ada 7 ve 8 no.lu parsellerin bir kısmına, “Meydan” fonksiyonu verilmesini içeren 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliğinin Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü görüşüne sunulması” talebiyle AKP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti
Büyükşehir Belediyesinden akıl almaz bir hamle. Hem Kuruldan yıkım için görüş istiyor hem de alel

Haber Yaşar KARAASLAN 

Büyükşehir Belediyesinden akıl almaz bir hamle. Hem Kuruldan yıkım için görüş istiyor hem de alel acele yıkım ihalesine çıkıyor!...15 Haziran’da Koruma Kurulu’ndan binaların yıkımı için görüş istiyor, Kurul Görüşünü beklemeden binaların yıkımı için 28 Haziran’da ihaleye çıkıyor. Yakın çevresi ile birlikte tescilli olması nedeniyle koruma kapsamında olan Atatürk Evi yanında bulunan Ticaret Lisesi, Halk Eğitim Merkezi, Milli Eğitim Müdürlüğü ek binaları ile Öğretmen evi Lokalinin yıkılarak meydan alanına dönüştürülmesi için nazım ve uygulama imar plan değişikliği yapan ve bu değişikliği Sivas Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onayına sunan Malatya Büyükşehir Belediyesi, Koruma Kurulunun kararını beklemeden söz konusu binaların yıkımı için ihaleye çıktı.

Konuya yakından takip eden çevreler; “ Koruma Kurulundan değerlendirme (görüş) alınması kararı 15 Haziran’da meclisten çıktı. Yazıya dökülmesi Kurula gönderilmesi, uzmanlardan oluşan kurulun, gelip incelemeler yapması ve yazıya dökerek rapor haline getirmesi, oluşturulan rapor doğrultusunda bir karara varması en az 1 ay sürer. Büyükşehir Belediyesinin bu acelesi niye? sanki yangından mal kaçırıyor. Madem yıkmaya kararlıydınız, Koruma Kurulundan neden görüş/onay istiyorsunuz? Birer birer yok ettiğiniz şehrimizin simge binalarını (yapılarını) bir yenisini eklemek için bu aceleniz niye?” diyerek Büyükşehir Belediyesinin alel-acele yıkım ihalesi yapmasına bir anlam veremediklerini belirttiler.

İhale kapsamında neler yapılacak?

İhale kapsamında yapılacak işlerin; Atatürk Evi yanında bulunan ve Ticaret Lisesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ek hizmet binalarının, yıkılarak bir meydan oluşturulması ve meydanın altının otopark olarak yapılması” olduğu bildirildi.

Plan değişikliği için Koruma Kurulundan görüş istenmesi

Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran Ayı 2. Oturumunda “Meydan Düzenlemesi” nedeniyle yapılan nazım ve uygulama imar plan değişikliği ve Koruma Kurulun görüşü alınması ile ilgili oy çokluğu ile alınan karar;

Yürürlükteki imar planında, Malatya İli, Battalgazi İlçesi, Hüseyinbey Mahallesi 3364 ada 7 no.lu parsel “Kültürel Tesis Alanı” ve 3364 ada 8 no.lu parsel “Eğitim Alanı” olan, 3364 ada 7 no.lu parselde yer alan Atatürk Evi Müzesi çevresinde meydan düzenleme çalışması yapılması amacıyla söz konusu 3364 ada 7 ve 8 no.lu parsellerin bir kısmına, “Meydan” fonksiyonu verilmesini içeren 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliğinin Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü görüşüne sunulması” talebiyle AKP’lilerin oylarıyla kabul edilmişti

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.