GÜNDEM Haber Girişi: 14.02.2021 - 18:08, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Büyükşehir Belediyesi, rüşvet mi bekliyor?

 

Büyükşehir Belediyesi, rüşvet mi bekliyor?

kat artışlarında, fonksiyon değişiklikleri (Konuttan- ticari alana dönüştürme, ticari alandan...)
Yaşar KARAASLAN yazdı “Belediyeye bağış” (Haraç) sistemi Büyükşehir Belediyesi yönetimlerinin uzun süreden beri devam ettirdikleri bir gelenek. Bu gelenek daha çok İmar değişikliklerinde uygulanır. Örneğin; kat artışlarında, fonksiyon değişiklikleri (Konuttan- ticari alana dönüştürme, ticari alandan sağlık/eğitim/akaryakıt tesis alanına dönüştürülmesi) ve enerji santrallerini kurmak için yer tahsisi gibi) ilgili başvurular gelince, yasal harç ve ödentilerin dışında Belediye ye bağış isterler. Bağış istekleri (Haraç) yerine getirilince talepler en kısa sürede yerine getirilir ve her iki taraf da memnun olurdu. (Yasalar-yönetmelikler ve kamu yararı önemli değil) Yok eğer “Bağış” (Haraç) talepleri yerine getirilmezse talep aylarca oyalanırdı. Bu işlemlerin geçmişte çok örnekleri vardır. Peki, düğün değil-seyran değil bu girişi niye mi yaptım? Hemen kızmayın ya. Durun anlatacağım. Konumuz, hani, Kamuoyunun ekseri çoğunluğunun karşı çıkmasına rağmen hiçbir altyapısı (İçmesuyu-kanalizasyon, elektrik-doğalgaz) bırakın yapılmasını planlara dahi işlenmemişken, yolları açılmadan, okulu- sağlık merkezi, sosyal ihtiyaçların karşılanacağı tesisler oluşturulmadan, verimli topraklarla çevrili, üstelik dünya kültür mirası geçici listesinde olan Arslantepe Ören yerine 680 metre mesafede olan  ve TOKİ tarafından alelacele beton kütlerle doldurulan  Gelinciktepe konusu. Oluşan büyük kamuoyunun baskısı üzerine, konuyu “Lütfen” de olsa gündemine alan Malatya Kent Konseyi, Gelinciktepe ile ilgili bir görüş raporu hazırladı ve Mecliste görüşülmesi için Büyükşehir Belediyesine gönderdi. Bu görüş raporu sanırım 3 aydır Meclisin gündemine geliyor. Geliyor gelmesine ama, her ne hikmetse hep erteleniyor. Niye erteleniyor acaba? Ertelemenin gerekçesi yukarıdaki saydığımız örneklerden"Bağış" veya "Haraç" olmayacağı aşlikar. Geriye kalıyor;  Gelinciktepe'ye beton bloklar kondu nasılsa, bu saatten sonra dönüş olmaz savunmasıyla  “Atı alan Üsküdar’ı geçti” veya “Geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye”  demek mi isteniyor? Yazarın notu: Gelinciktepe ile ilgili Kent Konseyi tarafından hazırlanan "görüş raporu" nu görmediğim için o konu hakkında fikir beyan edeniyorum. Yazı da sadece, bu saatten sonra görüşülse bile bir anlam ifade etmeyeceğini vurgulamak istedim sadece. 
kat artışlarında, fonksiyon değişiklikleri (Konuttan- ticari alana dönüştürme, ticari alandan...)

Yaşar KARAASLAN yazdı

“Belediyeye bağış” (Haraç) sistemi Büyükşehir Belediyesi yönetimlerinin uzun süreden beri devam ettirdikleri bir gelenek.

Bu gelenek daha çok İmar değişikliklerinde uygulanır.

Örneğin; kat artışlarında, fonksiyon değişiklikleri (Konuttan- ticari alana dönüştürme, ticari alandan sağlık/eğitim/akaryakıt tesis alanına dönüştürülmesi) ve enerji santrallerini kurmak için yer tahsisi gibi) ilgili başvurular gelince, yasal harç ve ödentilerin dışında Belediye ye bağış isterler. Bağış istekleri (Haraç) yerine getirilince talepler en kısa sürede yerine getirilir ve her iki taraf da memnun olurdu. (Yasalar-yönetmelikler ve kamu yararı önemli değil)

Yok eğer “Bağış” (Haraç) talepleri yerine getirilmezse talep aylarca oyalanırdı. Bu işlemlerin geçmişte çok örnekleri vardır.

Peki, düğün değil-seyran değil bu girişi niye mi yaptım?

Hemen kızmayın ya. Durun anlatacağım.

Konumuz, hani, Kamuoyunun ekseri çoğunluğunun karşı çıkmasına rağmen hiçbir altyapısı (İçmesuyu-kanalizasyon, elektrik-doğalgaz) bırakın yapılmasını planlara dahi işlenmemişken, yolları açılmadan, okulu- sağlık merkezi, sosyal ihtiyaçların karşılanacağı tesisler oluşturulmadan, verimli topraklarla çevrili, üstelik dünya kültür mirası geçici listesinde olan Arslantepe Ören yerine 680 metre mesafede olan  ve TOKİ tarafından alelacele beton kütlerle doldurulan  Gelinciktepe konusu.

Oluşan büyük kamuoyunun baskısı üzerine, konuyu “Lütfen” de olsa gündemine alan Malatya Kent Konseyi, Gelinciktepe ile ilgili bir görüş raporu hazırladı ve Mecliste görüşülmesi için Büyükşehir Belediyesine gönderdi.

Bu görüş raporu sanırım 3 aydır Meclisin gündemine geliyor.

Geliyor gelmesine ama, her ne hikmetse hep erteleniyor.

Niye erteleniyor acaba?

Ertelemenin gerekçesi yukarıdaki saydığımız örneklerden"Bağış" veya "Haraç" olmayacağı aşlikar. Geriye kalıyor; 

Gelinciktepe'ye beton bloklar kondu nasılsa, bu saatten sonra dönüş olmaz savunmasıyla

 “Atı alan Üsküdar’ı geçti” veya “Geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye”  demek mi isteniyor?

Yazarın notu: Gelinciktepe ile ilgili Kent Konseyi tarafından hazırlanan "görüş raporu" nu görmediğim için o konu hakkında fikir beyan edeniyorum. Yazı da sadece, bu saatten sonra görüşülse bile bir anlam ifade etmeyeceğini vurgulamak istedim sadece. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.