GÜNDEM Haber Girişi: 10.07.2021 - 23:12, Güncelleme: 10.07.2021 - 23:49

Başkan Çınar öyle diyor; "Mağduriyet söz konusu değil!"

 

Başkan Çınar öyle diyor; "Mağduriyet söz konusu değil!"

Milli Emlak Müdürlüğü mahkemeye niye gitti? Yürütmeyi durdurmanın gerekçesi ne? 142 hak sahibi tapularını...
Haber: Yaşar KARAASLAN  Yeşil Topsöğüt Evleri için Milli Emlak Müdürlüğü mahkemeye niye gitti? Yürütmeyi durdurmanın gerekçesi ne? 142 hak sahibi tapularını alacak mı? yönlü CHP Meclis grubunun sorularına Belediye Başkanı Çınar, “Yürütmeyi durdurma kararı, tahsisle ilgili değil, yaptığımız imar uygulaması ile ilgili. İnşaatlar biter bitmez hak sahiplerinin tapuları verilecek” yanıtı verdi. CHP Meclis grubu tarafından, Yeşilyurt Belediye Meclisinin Temmuz Ayı ilk oturumunda Yeşil Topsöğüt Evleri ilgili yazılı soru önergesi verildi. Önergede, Yeşilyurt Belediyesi tarafından projelendirilen ve inşaatları devam eden Yeşil Topsöğüt Evleri ille; yürütmeyi durdurma ilgili imara aykırılıklar nelerdir, hak sahiplerine tapu verilmiş midir, yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaatlar devam ediyor mu? gibi iddialar yer almıştı. CHP’nin iddiaları ile ilgili sorularımıza  Belediye Başkanı Mehmet Çınar yanıt verdi.  Çınar, “Yürütmeyi durdurma kararının tahsisle bir alakası yok. Konutların yapıldığı 9 dönümlük 305 ada 2 nolu parselde yaptığımız imar uygulaması ile bir karar. Mahkeme kararı doğrultusunda aynı alanda yeni bir imar uygulamasını yaptık ve askıya çıkarılmaya hazır hale getirdik. Askı süreci-itirazlar belki 1-2 aylık bir gecikme yaşanabilir. Hak sahiplerinin mağdur olması gibi bir durum da söz konusu değil. İnşaatlar biter bitmez, konutlar hazır hale gelince 136 daire ve 6 dükkanın tapuları hak sahiplerine verilecek.” Diyerek vatandaşların mağduriyetlerinin söz konusu olmadığını söyledi Yeşilyurt Belediyesi tarafından Topsöğüt semtinde yapılan Yeşil Topsöğüt Evleri ilgili iddialar, Yeşilyurt Belediye Meclisinin Temmuz Ayı  oturumunda  CHP Grup sözcüsü Günnur Tabel  tarafından verilen yazılı soru önergesinde;   “Yeşilyurt Belediyesinin Topsöğüt’te yaptırdığı 136 daire, 7 blok, 6 dükkândan oluşan Yeşil Topsöğüt Konutlarının temeli 10 Ocak 2020 tarihinde atılmıştır. 1.5 yıldır yapımına devam eden konul alanının Milli Emlak’tan tahsis işlemi yapıldığı belirtilmiştir. Ancak Milli Emlak’ın imara aykırılıklar tespit ettiği için Yeşilyurt Belediyesini mahkemeye verdiği, mahkemenin ‘Yeşil Topsöğüt’ projesinin yürütmesini durdurduğu ifade edilmektedir. Bu noktadan hareketle; 1-Milli Emlak tarafından tespit edilen imara aykırılıklar nelerdir? 2-Projeden ev satın alan kişilere tapuları verilmiş midir? Verilmemişse bu kişilerin mağduriyeti nasıl giderilecektir? 3-Tapu alamayan yurttaşlardan belediyeye başvuranlar var mıdır? Bu kişilerle ilgili hangi işlemler yapılmıştır? 4-Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişse inşaat devam etmekte midir? Böyle bir karar var ve inşaat devam ediyorsa bu suç değil midir? 5-Bu aşamadan sonra sorunun çözümü için belediye olarak ne yapılması düşünülmektedir?” soruları yer almıştı.
Milli Emlak Müdürlüğü mahkemeye niye gitti? Yürütmeyi durdurmanın gerekçesi ne? 142 hak sahibi tapularını...

Haber: Yaşar KARAASLAN 

Yeşil Topsöğüt Evleri için Milli Emlak Müdürlüğü mahkemeye niye gitti? Yürütmeyi durdurmanın gerekçesi ne? 142 hak sahibi tapularını alacak mı? yönlü CHP Meclis grubunun sorularına Belediye Başkanı Çınar, “Yürütmeyi durdurma kararı, tahsisle ilgili değil, yaptığımız imar uygulaması ile ilgili. İnşaatlar biter bitmez hak sahiplerinin tapuları verilecek” yanıtı verdi.

CHP Meclis grubu tarafından, Yeşilyurt Belediye Meclisinin Temmuz Ayı ilk oturumunda Yeşil Topsöğüt Evleri ilgili yazılı soru önergesi verildi. Önergede, Yeşilyurt Belediyesi tarafından projelendirilen ve inşaatları devam eden Yeşil Topsöğüt Evleri ille; yürütmeyi durdurma ilgili imara aykırılıklar nelerdir, hak sahiplerine tapu verilmiş midir, yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaatlar devam ediyor mu? gibi iddialar yer almıştı.

CHP’nin iddiaları ile ilgili sorularımıza  Belediye Başkanı Mehmet Çınar yanıt verdi.  Çınar, “Yürütmeyi durdurma kararının tahsisle bir alakası yok. Konutların yapıldığı 9 dönümlük 305 ada 2 nolu parselde yaptığımız imar uygulaması ile bir karar. Mahkeme kararı doğrultusunda aynı alanda yeni bir imar uygulamasını yaptık ve askıya çıkarılmaya hazır hale getirdik. Askı süreci-itirazlar belki 1-2 aylık bir gecikme yaşanabilir. Hak sahiplerinin mağdur olması gibi bir durum da söz konusu değil. İnşaatlar biter bitmez, konutlar hazır hale gelince 136 daire ve 6 dükkanın tapuları hak sahiplerine verilecek.” Diyerek vatandaşların mağduriyetlerinin söz konusu olmadığını söyledi

Yeşilyurt Belediyesi tarafından Topsöğüt semtinde yapılan Yeşil Topsöğüt Evleri ilgili iddialar, Yeşilyurt Belediye Meclisinin Temmuz Ayı  oturumunda  CHP Grup sözcüsü Günnur Tabel  tarafından verilen yazılı soru önergesinde;  

“Yeşilyurt Belediyesinin Topsöğüt’te yaptırdığı 136 daire, 7 blok, 6 dükkândan oluşan Yeşil Topsöğüt Konutlarının temeli 10 Ocak 2020 tarihinde atılmıştır. 1.5 yıldır yapımına devam eden konul alanının Milli Emlak’tan tahsis işlemi yapıldığı belirtilmiştir. Ancak Milli Emlak’ın imara aykırılıklar tespit ettiği için Yeşilyurt Belediyesini mahkemeye verdiği, mahkemenin ‘Yeşil Topsöğüt’ projesinin yürütmesini durdurduğu ifade edilmektedir.

Bu noktadan hareketle;

1-Milli Emlak tarafından tespit edilen imara aykırılıklar nelerdir?

2-Projeden ev satın alan kişilere tapuları verilmiş midir? Verilmemişse bu kişilerin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

3-Tapu alamayan yurttaşlardan belediyeye başvuranlar var mıdır? Bu kişilerle ilgili hangi işlemler yapılmıştır?

4-Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişse inşaat devam etmekte midir? Böyle bir karar var ve inşaat devam ediyorsa bu suç değil midir?

5-Bu aşamadan sonra sorunun çözümü için belediye olarak ne yapılması düşünülmektedir?” soruları yer almıştı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.