YAŞAM Haber Girişi: 03.03.2020 - 21:44, Güncelleme: 15.06.2021 - 12:24

Alternatif içmesuyu kaynağı MASKİ'ye

 

Alternatif içmesuyu kaynağı MASKİ'ye

Yakınca-Şahnahan sınırları içerisinde alternatif içme suyu kaynağı bulundu
Yakınca-Şahnahan sınırları içerisinde alternatif içme suyu kaynağı bulundu. Kentin batı bölgesinde yer alan 10 yerleşim biriminin içmesuyu ihtiyacını karşılayabilecek rezerve sahip su kaynağı MASKİ'ye tahsis edildi. Mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesinde olan Yakınca Mahallesi 766 ve 767 numaralı parsellerde yer alan su kaynağı, bölgede bulunan 10 yerleşim alanının içme suyu ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla MASKİ'ye 5 yıllığına tahsis edilmesi Yerşilyurt Belediye Meclisince oy birliği ile kabul edildi.  Yeşilyurt Belediye Mecliisi, Başkan Mehmet Çınar Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüşerek karara bağladı.    Görüşülerek karara başlanan maddeler Hıroğlu mahallesi 249 Ada 675 nolu parsele  kurulması planlanan Güneş Enerji Santrali (GES) için yürütülecek iş ve işlemler için Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a yetki verilmesi, MASKİ tarafından ilçeye bağlı Şahnahan, Suluköy, Tepeköy, Topraktepe, Bindal, Küllümağara, Duranlar, Dilek, Örenönü ve Tepehan mahallelerinin içme suyu ihtiyaçlarını karşılama  yönelik projeler üretme adına Mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait Yakınca Mahallesi 766 ve 767 nolu parsellerin MASKİ Genel Müdürlüğüne 5 yıllığına tahsisi, 18 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğindeki maddelerin yanı sıra ilçedeki yapılacak yapıların standartlarını ve kalitesini artırmak amacıyla ilave incelemeler yapılması, Madde üzerinde söz alan CHP Grup Sözcüsü Günnur Tabel, "Proje üzerinde ilave incelemeler yapmak güzel ama, önemli olan uygulama aşamasındaki denetimlerdir." diyerek uygulama aşamasında denetimlerin artırılıp artırımayacağını sordu. Başkan Çınar'da "Tabii ki, bu ek önlemler sadece proje aşamasında kalmayacak. Uygulama aşamasında da denetimler yapılacak" diye yanıtladı.  Mollakasım Mahallesi 319 ada 36 nolu parselde 7 metrelik İmar Yolu geçirilmesi,  2 katlı villa tipi yapılaşmanın önünü açmak için Tecde Mahallesi 2445 ada 1, 2, 13 ve 14 nolu parsellerin tehvid edilerek ada ayrım çizgisinin belirlenmesi  Mollakasım Mahallesi 380 ada 4 ve 10 nolu parsellerde Uygulama İmar Plan Tadilatı,  Gelişme bölgelerinden olan Tohma Mahallesinde ilave İmar planı çalışması yapılması  Çilesiz Mahallesi 5412 ada 2 nolu parselin yola çekme mesafesinin 10 metreden 5 metreye düşürülmesi  ve   Görgü mahallesi 123 ada 1 nolu parsel ile 184 ada 13 nolu parsellere Güneş Enerji Santrali kurulması, maddeleri ayrı ayrı oylanarak kabul edildi. Gündemindeki yedimaddenin bir sonraki toplantıda görüşülmek üzere ertelenmesine, üç maddenin da ilgili komisyonlara havale edilmesi ve bir sonraki toplantının 5 Mart Perşembe Günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra Mart Ayı 1. bileşimi sona erdi.
Yakınca-Şahnahan sınırları içerisinde alternatif içme suyu kaynağı bulundu

Yakınca-Şahnahan sınırları içerisinde alternatif içme suyu kaynağı bulundu. Kentin batı bölgesinde yer alan 10 yerleşim biriminin içmesuyu ihtiyacını karşılayabilecek rezerve sahip su kaynağı MASKİ'ye tahsis edildi. Mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesinde olan Yakınca Mahallesi 766 ve 767 numaralı parsellerde yer alan su kaynağı, bölgede bulunan 10 yerleşim alanının içme suyu ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla MASKİ'ye 5 yıllığına tahsis edilmesi Yerşilyurt Belediye Meclisince oy birliği ile kabul edildi. 
Yeşilyurt Belediye Mecliisi, Başkan Mehmet Çınar Başkanlığında toplanarak gündemdeki maddeleri görüşerek karara bağladı.   
Görüşülerek karara başlanan maddeler
Hıroğlu mahallesi 249 Ada 675 nolu parsele  kurulması planlanan Güneş Enerji Santrali (GES) için yürütülecek iş ve işlemler için Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a yetki verilmesi,
MASKİ tarafından ilçeye bağlı Şahnahan, Suluköy, Tepeköy, Topraktepe, Bindal, Küllümağara, Duranlar, Dilek, Örenönü ve Tepehan mahallelerinin içme suyu ihtiyaçlarını karşılama  yönelik projeler üretme adına Mülkiyeti Yeşilyurt Belediyesine ait Yakınca Mahallesi 766 ve 767 nolu parsellerin MASKİ Genel Müdürlüğüne 5 yıllığına tahsisi,
18 Mart 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğindeki maddelerin yanı sıra ilçedeki yapılacak yapıların standartlarını ve kalitesini artırmak amacıyla ilave incelemeler yapılması,
Madde üzerinde söz alan CHP Grup Sözcüsü Günnur Tabel, "Proje üzerinde ilave incelemeler yapmak güzel ama, önemli olan uygulama aşamasındaki denetimlerdir." diyerek uygulama aşamasında denetimlerin artırılıp artırımayacağını sordu. Başkan Çınar'da "Tabii ki, bu ek önlemler sadece proje aşamasında kalmayacak. Uygulama aşamasında da denetimler yapılacak" diye yanıtladı. 
Mollakasım Mahallesi 319 ada 36 nolu parselde 7 metrelik İmar Yolu geçirilmesi, 
2 katlı villa tipi yapılaşmanın önünü açmak için Tecde Mahallesi 2445 ada 1, 2, 13 ve 14 nolu parsellerin tehvid edilerek ada ayrım çizgisinin belirlenmesi 
Mollakasım Mahallesi 380 ada 4 ve 10 nolu parsellerde Uygulama İmar Plan Tadilatı, 
Gelişme bölgelerinden olan Tohma Mahallesinde ilave İmar planı çalışması yapılması 
Çilesiz Mahallesi 5412 ada 2 nolu parselin yola çekme mesafesinin 10 metreden 5 metreye düşürülmesi  ve  
Görgü mahallesi 123 ada 1 nolu parsel ile 184 ada 13 nolu parsellere Güneş Enerji Santrali kurulması, maddeleri ayrı ayrı oylanarak kabul edildi.
Gündemindeki yedimaddenin bir sonraki toplantıda görüşülmek üzere ertelenmesine, üç maddenin da ilgili komisyonlara havale edilmesi ve bir sonraki toplantının 5 Mart Perşembe Günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra Mart Ayı 1. bileşimi sona erdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gazetemalatya.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.