Yazı Detayı
19 Ocak 2020 - Pazar 11:01
 
YARI YIL TATİLİ İÇİN TAVSİYELER
Metin Şimşek
metinsimsekdb@hotmail.com
 
 

Bir eğitim öğretim döneminin daha yarısını bitirdik. Her dönem olduğu gibi okullarda verilen karnelerle veli, öğrenci ve öğretmenlerin genel bir durum değerlendirmesi yapılmıştır. Verilen karnelerin gerçek düzeyde öğrencinin değerlendirilmesi için hassasiyetle hazırlanması gerekmektedir. Umarım tüm okullarda idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz bu hassasiyet ile yaklaşıp değerlendirmelerini gerçek ve net bir şekilde ifade etmiştir. Karne alan çocuklarımızın ve ailelerinin de yapılan değerlendirme üzerinden kendi üzerine düşen sorumlulukları değerlendirmeleri önemlidir.
Özellikle öğrencilerin dönem içindeki başarısızlıkları ile ilgili onları suçlayıcı ve rencide edici bir tutum gösterilmesi kesinlikle yanlıştır. Birleştirici ve motive edici bir tutum sergilenmelidir.
Karne alan çocuklarımızın tatil dönemini dinlenerek ve eğlenerek geçirmeleri önemle rica olunur.
Birde sınav hazırlık sürecinde olan bir kitlemiz var ki:
 LGS, YKS, DGS, KPSS, ALES... Bu arkadaşlarım için ise bu süreç bir fırsat olarak işleyecektir. Sınav hazırlık sürecinde olan arkadaşlara şiddetle tavsiyelerim şunlardır;
1. Günlük çalışma saatlerinizi kayıt altına alıp minimum 6 saat ders çalışmalısınız.
2. Eksiklerinizin yoğun olduğu veya henüz çalışmadığınız dersleri tespit edip , onlarla ilgili yoğun bir program belirleyip o derslere yoğunlaşmalısınız.
3. Bitirdiğiniz veya bittiğini düşündüğünüz derslerin konularını tekrar edip kısa notlar alıp onlarla ilgili bol bol soru çözmelisiniz.
4. İki haftalık tatil döneminde en az 2 tane deneme sınavı çözmelisiniz.
5. Akraba ve arkadaş ziyaretlerinizi minimize  edip dikkatinizi dağıtmalarına müsade etmemelisiniz.
6. Verimli bir ders çalışma ortamı sağlayabilmek için ders çalışma süresince telefonlarınızı kapatmanız ya da mobil veriyi devre dışı bırakmanız gerektiğini unutmamalısınız.
7. Ve en önemlisi Türkiye'de de şu anda yapılan bütün sınavlar için okuduğunu anlama ve kavrama becerileri ölçülmektedir. Bunun içinde kitap okumayı asla ihmal etmeyin.

Unutmayın ki herkes çalıştığının karşılığını alacak. Ne ekerseniz, onu biçersiniz.

 
Etiketler: YARI, YIL, TATİLİ, İÇİN, TAVSİYELER,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });