Yazı Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 10:56 Bu yazı 4538 kez okundu
 
Sosyal İzolasyon Sürecinde Ev İçindeki İlişkilerin Yönetimi
Güldeniz Çolak
clkguldeniz@gmail.com
 
 

Koronavirüs sebebiyle hepimiz hiç olmadığımız kadar evdeyiz. Bu süreci ailesiyle geçirenler ve tek başına geçirenler var. Evimiz şu an hem okul, hem iş yerimiz, hem de gündelik hayatımızı devam ettirdiğimiz yer. Uzaktan eğitime, evden çalışmaya alışmaya çalışıyoruz. Toplu yaşanılan evlerde bireysel yaşam alanı olgusu kalmamaya başladı. Peki, bu süreci daha iyi yönetmek adına neler yapılabilir?

Öncelikle beraber yaşadığımız kişilerle birbirimizi dinlemeye ve tanımaya çalışacağız. Çok kolay bir durum değil belki ama bir bakın bakalım tepki verdiğiniz davranış belki karşınızdaki kişinin bilmediğiniz bir yönüdür ve kulak verip tanımayı deneyin.

Gerginlik çıkmasın diye kaçmak, uzaklaşmak yerine iletişim kurmayı denememiz lazım. Ev içinde herkes kendi bildiği ölçüde bir şeyleri gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu noktada karşınızdaki kişinin sizin düşüncelerinizi okumasını beklemek çok doğru değil. O gün mevcut ev işlerinden yorulduysanız sinirlenip tartışmak yerine ev üyelerine ‘Aslında ben bugün yorgunum ve yardıma ihtiyacım var.’ demek daha sağlıklı bir iletişimi ortaya çıkarabilir. Çünkü bazen karşımızdaki kişi durumun farkında olamayabilir. Açık, net bir şekilde duygu ve davranışlarımızı ifade edersek mevcut durumdan onu haberdar edebiliriz.

‘‘Evde Yalnız Kalabileceğim Bir Alanım Yok ve Bu Durumdan Rahatsızım’’

Ev içindeki diğer insanlardan bunalıp herkesin kendi odasına kapanması aslında karşılıklı toleransın ve gerginliğin artmasına neden oluyor. Karşınızdaki kişinin sınırlarını göz önünde bulundurarak, duygularını küçümsemeden ( Çok abartıyorsun hepimiz aynı şeyi yaşıyoruz gibi) anlamaya, dinlemeye ve kendimizi doğru şekilde ifade ederek iletişim halinde olmalıyız.

İnsan sosyal bir varlık ama şu süreçte yalnız kalmayı, kendi alanınıza çekilmeyi de isteyebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için çok mükemmeliyetçi davranmadan günlük planlar yapabilirsiniz. Ev işleri, ofis işleri, ebeveynseniz okul sorumlulukları planlanarak buzdolabının üstüne asılabilir. Ve ortak yapılacak faaliyetler bittikten sonra herkes kendine uygun zaman diliminde kişisel alanını yaratıp yalnız kalabilir. Bu sürenin çocuk ve yetişkinler içinde en az 20 dk olmasında fayda var. Bu sayede yalnız kalma ihtiyacımızı giderebiliriz.

‘‘Tek Yaşıyorum ve Artık Hiçbir Şey Yapmak İstemiyorum’’

İzole olmak herkes için zor fakat tek yaşayanlar için biraz daha zor. Evde paylaşım yapabileceğiniz kimsenin olmaması, iletişim halinde olamamak, bu sürecin ne zaman biteceğini bilememek v.b bu kişileri daha isteksiz hale getirebilir. O yüzden gerek sosyal medya üzerinden gerek telefonlardan yakınlarınızla sesli ya da görüntülü iletişim halinde olmak size daha iyi htirebilir. Ayrıca sizler içinde günlük plan oluşturmak (bu plana beden egzersizleri de ekleyerek) ve zamanınızı nasıl değerlendireceğinizi önceden belirlemek hareketsizlik ve depresif duyguları hmenizin önüne geçebilir.

 
Etiketler: Sosyal, İzolasyon, Sürecinde, Ev, İçindeki, İlişkilerin, Yönetimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });