Yazı Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 17:11
 
Mutluluğun 4 hormonu
Güldeniz Çolak
clkguldeniz@gmail.com
 
 

Mutlu olmak için ne yapmamız gerekli? İyi bir işe sahip olmak mı? Eğitim hayatını dereceyle bitirmek mi? Çok sevdiğiniz kişiyle evlenmek mi? Ya da herhangi başka bir şey mi? Vücudumuzda mutluluk hormonu olarak sayacağımız dört hormonumuz bulunmaktadır. Bunlar dopamin, oksitosin, serotonin ve endorfindir. Dopamin; ödül arayandır. Beynimiz yaptığı bir iş ya da davranış karşısında ödüllendirilmek ister. Ödüllendirildiği zaman aradığı ödülü bulmanın keyfini yaşar. Oksitosin; sosyal ilişkilerimizi oluşturur ve düzenler. Serotonin; girdiğimiz sosyal ortamlarda saygı görmek ister ve endorfin; yaşanılan fiziksel acının görmezden gelinmesini sağlar. Mutlu olmak için beynimizin bu dört hormonu salgılaması gerekmektedir. Peki, biz bunu nasıl sağlayabiliriz?

Mutlu beyin kitabında verilen birkaç örnekten bahsetmek istiyorum size. Üniversite sınavında dünyanın en iyi üniversitelerinin başında gelen Harvard Üniversitesini kazanan öğrencilerin ilk iki hafta çok mutlu oldukları gözlenmiş fakat daha sonra bir rutine giren öğrencilerin mutluluklarının azaldığı hatta şikâyet etmeye başladıkları fark edilmiştir. Başka bir örnekte maymunlara bir iş verilmiş ve işi yapabilen maymunlara ıspanak ödül olarak sunulmuş, bir süre sonra ödül değiştirilerek başarı sağlayanlara meyve suyu ödül olarak verilmiştir. Meyve suyunun ödül olduğu zamanlarda maymunların başarılı olmak için daha çok çaba harcadıkları görülmüştür. Sonra ödül değiştirilerek tekrar ıspanak verilmiş ve maymunlar ıspanağı ödül olarak gördüklerinde sinirlenmiş hatta ıspanağı deneycilere fırlatmışlardır.

Tüm bu örneklerde dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu, yaşamımızda her gün çok mutlu ya da çok mutsuz olamayız. Her zaman inişli çıkışlı olan bir döngünün içerisindeyiz. Günlük yaşamda çabalarımız ıspanakla da sonuçlanabilir meyve suyuyla da. Önemli olan meyve suyundan sonra ıspanakla ödüllendirilsek bile bununla tatmin olmayı öğrenebilmek. Her şeyin bittiğini en dipte olduğunuzu düşündüğünüz anlarda bile bunun geçici olduğunu, geçmişte kaç kez bu şekilde htiğinizi ve sonrasında bir şeylerin yine düzeldiğini ve yine gülümseyebildiğinizi kendinize hatırlatmak. Ispanağın olduğu günlerde bir gün meyve suyununda size verilebileceğini ya da meyve suyundan sonra ıspanağın tekrar gelebileceğini aklınızdan çıkarmamak.

Bunları yapamıyorum, mutlu olmak için sebep bulamıyorum diyorsanız da yapılan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum size. Kişilere 21 gün boyunca sadece iki dakikalarını ayırarak o gün içinde şükür ettikleri, mutlu/ tatmin oldukları şeyleri yazmaları istenmiş ve bu durum beynimizin gün içinde yaşadığımız olumsuzluklardansa olumlu tarafına yönlendirilmesine büyük katkı sağladığı görülmüştür. Sizde gün içinde sadece 2 dakikanızı ayırarak o gün mutlu olduğunuz şeyleri yazabilirsiniz. Çıtayı çok fazla yükseltmeye gerek yok. Mesela bugün lezzetli bir yemek yedim, bugün ….’nın gerçekleştiğini hayal ettim ya da bugün bir canlıya faydam dokundu gibi küçük sayılabilecek mutluluk sebeplerini bile kağıda dökebilirsiniz. 21 gün boyunca bunları yazan kişilerinse uzun vadede daha çok mutluluk hormonu salgıladıkları tespit edilmiştir.

Kısacası bugün iki dakikada yazacağınız şeyler, sahip olduklarınız gelecekte ki o mutlu olma hayallerinize sizi bir adım daha yaklaştıracak ve belki de Temel Reis’in her gün yemeyi hayal ettiği ıspanağı yediğiniz için mutlu hmenize fayda sağlayacaktır.

Kitap Önerisi: Loretta Graziano Breuning- Mutlu Beyin

 
Etiketler: Mutluluğun, 4, hormonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });