Yazı Detayı
10 Mart 2020 - Salı 18:23
 
Depresyonda Mısınız?
Güldeniz Çolak
clkguldeniz@gmail.com
 
 

Çağımızda depresyona girdim cümlesi grip oldum demekten farksız hale geldi. Peki, gerçekten yaşadığınız depresyon mu? Depresyonu günlük yaşadığınız stres ve üzüntüden ayırabiliyor musunuz?
Depresyon Nedir?
Depresyon; tıbbi olarak çökkünlük anlamına gelmektedir. Çökkün duygudurum, İlgi, istek azalması ve/veya hiçbir şeyden zevk alamama, iştah ve uyku bozulmaları, yorgunluk, ölüm ve intihar düşünceleri, konuşma ve hareketlerde yavaşlama, değersizlik ve suçluluk hisleri ve dikkati toparlayamama depresyonun temel belirtileridir. Kişiler arası ilişkiler, travmalar, stresli yaşam koşulları, ailede depresyon öyküsünün bulunması, cinsiyet ve madde kullanımı depresyona yol açan sebepler arasında sayılabilir.

Kadında risk daha fazla

Araştırmalara göre kadınların erkeklere göre depresyona yakalanma riski 2 kat fazladır. Uzmanlar bunun sebebini kadının hormonal sistemi ve çağımızda birçok rolü üstlenmesiyle açıklamaktadır. Ayrıca kişinin tiroid, şeker, kalp ve kanser hastası olması gibi durumlarda depresyona yatkınlığını arttırmaktadır. Yukarıda bahsedilen belirtilerin en az 2 hafta devam etmesi durumunda kişinin uzmanlarca destek alması gerekmektedir.

Eğer belirtiler uzun süre devam ediyorsa ve kişi yardım almıyorsa depresyon kronikleşebilir, tekrarlayabilir, kişinin işlevselliğini önemli ölçüde düşürür, intihar davranışının olasılığı artar ve başka psikolojik rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir. 
Depresyon ve Üzüntü Farkı
Depresyon; günlük yaşadığımız stres ve üzüntüden çok daha fazlasıdır. Gün içinde anlık duygular yaşarız ve çoğu zaman bir duygu yerini başka bir duyguya bırakır. Bugünde yaşadığımız iniş ve çıkışlar normal ve geçicidir. Fakat depresyon çoğu zaman yardım almadan geçmez. Süreci daha uzun ve yoğundur. Bu sebeple gün içinde yaşadığınız sıkıntılardan oluşan duygularınızı depresyon olarak etiketlemeyin ve duygularınızı belli bir tanı altında toplamak için çabalamayın. Anlık yaşadığınız üzüntü, yorgunluk gibi durumların akışta akıp gitmesini bekleyin. Fakat bu duyguları sürekli hissediyorsanız ve yukarıda ki belirtileri taşıyorsanız bir uzmandan destek almanızda fayda var.
Depresyondayken;
Hareket etme ve evden çıkma gücünü kendinizde bulamayabilirsiniz. Fakat depresyon da üstüne giderek aşabileceğiniz bir durum. İsteğiniz olmasa da kendinizi zorlayın, yarım saat açık havada yürüyüşe çıkın, yeni hobiler edinin, sizi strese sokan durumlardan olabildiğince kaçının, yapmaktan hoşlandığınız faaliyetleri bu süreçte daha fazla tekrarlayın ve kendinize ayırdığınız zamanı arttırın.
Depresyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Fakat insanların çoğu destek almaktan çekinmektedirler. Bunun sebebi, toplumda psikolojik destek alan kişilere karşı olumsuz bir bakış açısının yaygın olmasıdır. Depresyondaki kişinin zayıf, güçsüz gözükme gibi korkuları yüzünden destek almaktan uzak durması yine toplum tarafından damgalanma korkusudur. 

Tedavi alması normaldir

Kişi yaşadığı duyguların üstesinden gelemediği için çaresiz ve yetersiz hissedebilir. Bunun için depresyonu da diğer tüm tıbbi durumlar gibi değerlendirmeliyiz. Mesela kanser hastası olan kişinin kemoterapi alması, böbrek hastası olan kişinin diyalize girmesi gibi depresyonda olan kişinin de psikoterapi alması ya da psikiyatra gitmesi normaldir.

Diğer tüm rahatsızlıkları yaşayan kişilere verdiğimiz moral, destek ve şefkati depresyonda olan kişilere de göstermeliyiz. Unutmamak gerekir ki yakın çevrenizdeki kişilere göstereceğiniz anlayış ve şefkat sizin iç dünyanızı da iyileştirecek ve güzelleştirecektir. 

Kitap Önerisi: Paul Gilbert- Depresyon 

 

 
Etiketler: Depresyonda, Mısınız?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });