Yazı Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 20:15
 
2020 KPSS önlisans sınavı öncesi tavsiyeler
Metin Şimşek
metinsimsekdb@hotmail.com
 
 

Merhaba arkadaşlar;
Yarın sabah Ön Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı olacak. Uzun zamandır emek verdiğiniz, çalıştığınız bu sınav için tavsiyelerim olacak:
1. Sınav giriş belgelerinizi, kimliğinizi, cüzdanınızı, vs. eksiksiz bir şekilde başucunuza yerleştirin.
2. Sınav yerlerinize 09.00'da  ya da en geç 09.30'da ulaşmış olun. Yaşayabileceğiniz aksilikleri göz önünde bulundurup sınav yerine erken gitmek önemlidir.
3. Kaygı düzeyiniz yüksek olabilir, uykusuz kalmış olabilirsiniz.. Bunların hiçbirini dert etmeyin. Sınav günü ve saati geldiğinde hepsi yok olup gidecek. Kalemi elinize aldığınız andan itibaren bütün endişeleriniz yok olacak. Bu yüzden rahat olun.
4. Sınavın zor mu yoksa kolay mı olduğunu düşünmeyin. Birçok kişinin de sizinle aynı sınava gireceğini unutmayın. Önemli olan bildiklerinizi sınava ne kadar yansıtabildiğinizdir.  Tüm soruları cevaplamak zorunda değilsiniz. Sadece bildiğiniz sorularda da yanlış yapmamak için soruları dikkatli okuyun.
5. Yarınki sınavda da daha önce hangi yöntem ve teknikle ilerliyorsanız aynı yöntem ve teknikle ilerleyin. Bu sizin için yararlı olacaktır. Bunun dışında karşılaşacağınız herhangi bir sorun durumu için bir b planı bulundurun: yapamadığınız soruyu boş bırakıp ilerleyebilirsiniz ya da sizi zorlayan dersi bırakıp -tekrar dönmek koşuluyla:)- başka bir derse geçebilirsiniz, bunaldığınız ve okuduğunuzu anlamadığınız anlarda nefes egzersizleri uygulayıp soruyu tekrar okuyabilirsiniz (özellikle Türkçe ve Matematik bölümlerinde size çok yardımcı olacaktır.) 
  ÖSYM'nin yapacağı bu sınav, şimdiye kadar girdiğiniz en kolay deneme sınavınız olacak diyebilirim. Girebileceğiniz en rahat ortamda, soruların en  açık ve anlaşılır olduğu bir deneme sınavı...
  Arkadaşlar, bu sınav hayatınızın başlangıcı ya da sonu değildir. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden yarın sabah stresten ve karamsarlıktan sıyrılıp sadece verdiğiniz emekleri sınav kağıdına yansıtabilmek için çabalayın. Şimdiden bütün öğrencilerime, sınava hazırlanan bütün adaylara başarılar dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

 
Etiketler: 2020, KPSS, önlisans, sınavı, öncesi, tavsiyeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });