Haber Detayı
06 Eylül 2020 - Pazar 22:50
 
Zatürre aşısı korona virüse çare değil!
ASM’lerde aşı önceliği kronik hastalar ve 65 yaş üstü ile bağışıklık sistemi zayıf olanların
SAĞLIK Haberi
Zatürre aşısı korona virüse çare değil!

Haber: Yaşar KARAASLAN 

Korona virüse çare değil ama algı o yönde oluşunca talep patlaması yaşandı. Aile Hekimlerine dağıtılan zatürre aşısı sayıca yetersiz olunca da  hekimlerle- vatandaşlar arasında tatsızlıklar yaşanmaya başlandı. Sağlık Müdürlüğü “ Sıkıntı kısa sürede giderilecek.” dedi. ASM’lerde aşı önceliği kronik hastalar ve 65 yaş üstü ile bağışıklık sistemi zayıf olanların olacak.

Öncelik riskli gruplarda

Saağlık İl Müdürlüğü yetkilileri; “ASM’lerde yapılacak olan zatürre aşısında öncelik,  riskli grup olarak bilinen 65 yaş üstü, kronik hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemi zayıf hastaların olacak.” İfadeleriyle aşılarda önceliğin riskli gruplarda olduğunu belirtiler

Korona virüse etkili değil

Zatürre aşısının korona virüse karşı koruyucu olduğu kanısının yanlış bir algı olduğunu belirten uzman Aile Hekimleri,  “Özellikle sonbahar ve kışa girerken zatürre aşısını İnfluenza grip aşısı ile kombine ederek direk Covid-19 a etki etmese de başka akciğer enfeksiyonlarından ve diğer griplerden korunmak için önemlidir.

Vatandaş akın etti

Sağlık uzmanları tarafından salgın hastalığın sonbaharda artışa geçeceği ve aşı yaptırın önerisi üzerine vatandaş Aile Sağlık Merkezine (ASM) akın etti.

Aile hekimleri zorda

Kendilerine dağıtılan aşı sayısının çok çok yetersiz olması nedeniyle vatandaşlarla aralarında tartışmaların ve zaman zaman da tatsız olayların yaşandığını dile getiren Aile Hekimleri, “ Korona virüse karşı etkili olduğu algısıyla son günlerde zatürre aşısına yoğun talep var. Verilen aşılar 2 elin parmak sayısı kadar. Tabii ki sayı olarak çok yetersiz, riskli grubun aşılarını bile yapamıyoruz.  Vatandaşlara aşı yok dediğimiz zaman inanmıyorlar. Tartışmaya giriyorlar, hatta zaman zaman da tatsız olaylarda çıkıyor. Haftalık 150-200 aşı versinler Malatya’da aşısız kimseyi bırakmayız.” Riskli grubun ihtiyacını bile karşılayacak durumda değil. Vatandaşa yok dediğimiz zaman, bizlerle tartışmalara giriyorlar zaman zaman tatsız olaylarda yaşıyoruz.” İfadeleriyle vatandaşlarla zaman zaman tatsız olaylar yaşadıklarını belirtiler.  

gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aile hekimleri, Zatürre aşısı,korona virüse, çare değil, Malatya
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });