Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 23:06
 
Yeşil alan istemiyoruz
mera vasıflı alan üzerinde bulunan taşınmazlar için kamu yararı..
GÜNDEM Haberi
Yeşil alan istemiyoruz

Büyükşehir Belediye Meclisi yeşil alan için onay vermedi. Atıl halde olan lojman alanının yeşil alana dönüştürülmesine ve kat artışına ret, mera vasıflı alan üzerinde bulunan taşınmazlar için kamu yararı kararı alınması, ada ayrım çizgisinin değiştirilmesi, eğitim tesis alanından ana ve ilkokul alan tesisi fonksiyonuna dönüştürülmesi,  MOTAŞ’dan Kültür A.Ş.’ye devredilen ilçe garajlarının işletim hakkının tekrar MOTAŞ’a devredilmesi ve  Dünya Bankasından kredi kullanımı için Başkan Gürkan’a yetki verilmei gibi maddelerin görüşülerek karara bağlandığı Büyükşehir Belediye Meclisinin Şubat Ayı ilk oturumu yapıldı.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Vekili Selim Pilten başkanlığında toplanan ilk oturumda gündemde yer alan maddelerin bazıları ertelenir, bazıları da ilgili komisyonlara sevk edildikten görüşülecek maddelere geçildi.

Görüşülerek karara bağlanan maddeler

Yeşil alana ret

Gündemde yer alan Yeşilyurt İlçesi Karakavak Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve eğitim alanı fonksiyonunda olan 36 bin metrekarelik, mülkiyeti hazineye ait 5489 No’lu parselde yer alan taşınmazın (Bilim-sanat Lisesi Lojmanı ve bahçesi) fonksiyon değişikliğine yönelik, AKP’li başkanın yönettiği Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlatılan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliği, AKP’li başkanın yönetiminde bulunan ve AKP’li üyelerin çoğunlukta olduğu meclisçe reddedildi.

Neden ret edildi?

Söz konusu maddenin reddedilmesine ilişkin söz alan Yeşilyurt İlçesi’nin Büyükşehir Meclisi Üyesi ve Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Kadircan Esen “Sayın Bakanlarımızla Valilikte toplantıdaydık. Meclise geç katıldık. Bu madde reddedilmiş. Acaba neden reddedildi?” diye sordu. Meclis Başkan Vekili Selim Pilten ise “Komisyon bu maddenin uygun olmadığı yönünde görüş bildirmiş ve komisyon kararı doğrultusunda reddedildi” cevabını verdi. Başkan Vekili Pilten daha sonra “Arkadaşlar size komisyon raporunu versinler” dedi.

Atıl haldeydi yeşil alan yapacaktık

Yeşilyurt Belediyesi’nin İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kadircan Esen, meclis toplantısının ardından muhabirimizin sorusu üzerine “Söz konusu bu alan, Karakavak’taki Yeşilyurt Belediye Binasının yan tarafındaki caminin arka kısmında yer alan ve atıl durumda bulunan lojman ve okul bahçesi. Lojmanlar zaten depreme dayanıksız. Biz burası için Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız uzun yazışmalar çerçevesinde devri için onay aldık. Bunun için defalarca Ankara’ya gittik. Ve bu görüşmelerden sonra oraya yeşil alan yapmak için plan tadilatı çalışmalarına başladık. Neden reddedildiğini anlamış değiliz” açıklamasını yaptı.

Çınar: Bir okul alanı yerine iki okul alanı veriyoruz ama yine de reddedildi

Söz konusu maddenin reddine ilişkin  soruları cevaplandıran Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda bölgede okul ihtiyacı olmadığını, aksine Gedik ve Bostanbaşında okul ihtiyacının bulunduğunun ifade edilmesi üzerine bu iki bölgede iki okul arsası karşılığında Karakavak’taki bu alanı yeşil alana çevirmek için plan tadilatı hazırladıklarını söyledi.

Başkan Çınar, “Karakavak’ta atıl olan bu bölgeyi yeşil alan yapıp vatandaşa kazandırmak istedik. Bu nedenle bir plan tadilatı hazırladık. Okulun bulunduğu alanı yeşil alana çevirmek karşılığında biz de iki okul arsası oluşturduk. Ama plan reddedildi” dedi.

Darende’de ada ayrım çizgisi kaydırıldı

Darende A.Ulupınar Karataş Mahallesinde bulunan 284 ada 4 nolu parselin ada ayrım çizgisinin 1 metre kaydırılması ve

Mevcut planda eğitim tesis alanı fonksiyonunda olan Haciabdi Mahallesi 2038 ada 1 parsele İlkokul ve anaokul tesis alanı fonksiyonu verilmesi maddeleri oy birliği ile kabul edildi.

Kuluncak İlçesi Merkez, Karıncalık, Alvar ve Çayköy Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 24 hektarlık mera vasıflı alan üzerinde bulunan taşınmazlara yönelik kamu yararı kararı alınması maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 MOTAŞ’daydı, Kültür A.Ş.’ye verildi tekrar..

İşletme hakkı MOTAŞ A.Ş’de iken Kültür A.Ş.’ye devredilen Büyükşehir Belediyesine ait Yeni Doğu Garajı ile Yeni İlçe ve Köy Garajlarının işletme hakkının 5 yıl süre ile tekrar MOTAŞ’a devri kabul edildi.

Dünya Bankasından temin edilen ve Sürdürülebilir Şehirler Projesi finansmanında kullanılacak hibeyle ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hakkındaki Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığının teklifi görüşülerek kabul edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra, meclis üyeleri tarafından dilek ve temennileri dile getirildi ve şubat ayı ilk birleşimi sona erdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Şubat ayı ikinci toplantısını Cuma günü saat 14.00’de gerçekleştirecek.

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com- gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşil, alan, istemiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });