Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 11:38
 
Yasak başlıyor
üreme döneminin başlaması nedeniyle kuluçka ve üreme alanlarına zarar verilmemesi..
Çevre Haberi
Yasak başlıyor

2 Mart'tan itibaren Malatya İl genelinde her türlü av yaşağı başlıyor. Av hayvanlarının üreme döneminin başlaması nedeniyle kuluçka ve üreme alanlarına zarar verilmemesi nedeni ile Av Komisyonu tarafından alınan yasaklama kararı duyurusunda;
"2019-2020 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca av sezonu 02 Mart 2020 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmıştır. Av sezonu dışında avlanmak kesinlikle yasaktır.
2019-2020 Av Dönemi Merkez Av Komisyon Kararı; 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini göz önünde bulundurarak 24 Ağustos 2019-01 Mart 2020 tarihleri arasını av sezonu olarak belirlemiş olup, 02 Mart 2020 tarihi itibariyle tüm yurtta genel av yasağı başlamıştır.
Av Sezonunun kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığı, kuluçka ve üreme alanlarına zarar verilmemesi, tüm vatandaşlarımızın yaban hayatı doğal yaşam alanlarında daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplamaması ve rahatsız edilmemesi gerekmektedir.
2020-2021 Av Dönemine ilişkin av sezonu; 2020 yılında Mayıs ayında toplanacak Merkez Av Komisyon toplantısı neticesinde belirlenecek ve Resmi Gazetede yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacaktır.2020-2021 av döneminde uygulanacak avlanma usul ve esasları ile av hayvanı türlerine göre avın açılacağı tarihler yeniden belirlenecektir.
Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmektedir." İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yasak, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });