Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 10:56
 
Yasak anlamını yitirmiştir
Ana caddelerde uygulanan yasakların anlamını yitirdiğin belirten TSO Başkanı Sadıkoğlu
EKONOMİ Haberi
Yasak anlamını yitirmiştir

Ana caddelerde uygulanan yasakların anlamını yitirdiğin belirten TSO Başkanı Sadıkoğlu, “koronavirüs salgını karşısında kalabalık insan gruplarını engellemeyi amaçlayan yasak, cadde üzerinde sakinliği sağlasa da, vatandaşların araçlarını ara sokaklara park ederek aktivitelerini sürdürmesi bu yoğunluğu ara sokaklara taşımıştır. Araç trafiği, egzoz gazı vb. sebepler ile virüsün yayılımı arasında da herhangi bir bağlantı kurulamaması mevcut durumda yasağın büyük oranda anlamını yitirdiğini ortaya koymaktadır.” Diyerek Atatürk (kışla) İnönü ve Akpınar Caddelerinde uygulanan yasağın bir an önce kaldırılması gerektiğini talep etti. 

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca alınan karar gereğince 3 Nisan’dan itibaren uygulanan yasaklara vatandaşların büyük oranda uyduğunu belirten TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu,

“Yaşanan Pandemi süreci nedeniyle sadece ilimizde değil tüm ülke sınırları içerisinde benzer veya farklı tedbirlere mecburi olarak başvurulduğu bilinmektedir. Malatya halkı da sürecin başından bu yana, il yöneticileri tarafından açıklanan kararlara karşı duyarlı davranarak, belirlenen kurallara ciddi manada riayet etmiştir. Ancak Malatya’nın kalbi sayılabilecek, birbiriyle bağlantılı İnönü, Atatürk (Kışla) ve Aslantepe (Akpınar) caddelerinin araç trafiğine kapatılması, özellikle bu bölgede ticari faaliyetlerini sürdüren esnaflarımızın önemli finansal sorunlar yaşamasını da beraberinde getirdi. Trafik yasağının ardından yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalan cadde esnafının bir bölümü kepenk dahi açmamıştır. Bu bölgelerde bahse konu iş yerlerinin yüksek kira maliyetlerini karşılamakta zorlanan işletmeciler, oluşan maddi sorunlar karşısında çaresiz kalmıştır.

Ayrıca, koronavirüs salgını karşısında kalabalık insan gruplarını engellemeyi amaçlayan yasak, cadde üzerinde sakinliği sağlasa da, vatandaşların araçlarını ara sokaklara park ederek aktivitelerini sürdürmesi bu yoğunluğu ara sokaklara taşımıştır. Araç trafiği, egzoz gazı vb. sebepler ile virüsün yayılımı arasında da herhangi bir bağlantı kurulamaması mevcut durumda yasağın büyük oranda anlamını yitirdiğini ortaya koymaktadır.

Son dönemde açıklanan rakamlarla, iyileşen hasta sayısının arttığı, vaka ve vefatların azaldığı gözlenmiş, bu olumlu istatistiğe istinaden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta normalleşme sürecine geçileceği açıklanarak, 11 Mayıs itibariyle yasak kapsamındaki birçok meslek grubu yeniden iş başı yapmıştır.

Kontrollü sosyal hayata geçiş süreci ile birlikte ülke genelinde normalleşme adımları atılırken, kentimiz esnaflarının daha fazla mağduriyet yaşamaması adına İnönü (Dörtyol, Sıtmapınarı Dede Korkut Prk.’na kadar), Atatürk (Kışla) ve Aslantepe (Akpınar) caddelerinin ivedilikle trafiğe açılması gerekmektedir. Yetkili makamların yürürlükteki yasağı bir an önce sonlandırmaları gerektiği kanaatimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” İfadeleriyle ana caddelerin araç trafiğine acilen açılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yasak, anlamını, yitirmiştir,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });