Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 21:33
 
Yapılaşma, Beydağları eteklerine kaydırılmalı!
Belediyeler, müteahhitlik yapmamalı, kentsel dönüşüm projelerine en riskli alan...
YAŞAM Haberi
Yapılaşma, Beydağları eteklerine kaydırılmalı!

İMO İl Temsilciliğinden Battalgazi Belediyesine öneriler.  Hanımın çiftliği-Orduzu yerine Beydağı etekleri yapılaşmaya açılmalı, Belediyeler, müteahhitlik yapmamalı, kentsel dönüşüm projelerine en riskli alan ve yapılardan başlanmalı, Belediye kaynakları kamu yararları doğrultusunda kullanılmalı gibi önerilerde bulunan inşaat mühendisleri,  Battalgazi Belediye Başkanı ve üst yöneticilerini ağırladı.  Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve üst düzey yöneticilerinin geçtiğimiz hafta sonunda İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İl Temsilciliğine yapmış olduğu ziyaret sonrasında, basına servis edilen ziyaret bülteninde, Oda görüşlerine yer verilmemesi üzerine Battalgazi İlçesinin tartışma konusu olan bazı projelerle ilgili, Oda görüşlerini yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu.  İMO İl Temsilcisi Bedri Özten imzalı yapılan açıklamada

“20/11/2020 tarihinde Battalgazi Belediye Başkanı Sayın Osman Güder ve çalışma arkadaşları odamızı ziyaret etmişlerdir. Odamıza yapılan bu ziyarette konuşulan bazı konuları basına duyurma ihtiyacımız doğmuştur.

Battalgazi Belediyesinin gündeminde tartışma konusu olan;

Orduzu ve Hanımınçiftliği mahallelerinin imar çalışmasına ilişkin odamızın görüşü;

Kentimizin yeni yerleşim yerlerinin Beydağı Yamaç ve eteklerine kaydırılmasıdır.

Battalgazi belediye sınırları içinde olup 25-30 yıl önce imar planı yapılan Çamurlu ve devamında bulunan mahalleler bu görüşümüzü sağlamaktadır. İmar planı yapılan bu bölgelerde yapılaşmanın yoğun olmama nedeni altyapısının yapılmamış olmasıdır, yani; yol, su, kanalizasyon, elektrik, doğalgaz gibi altyapıların. Kentimizde yaşanan bir gerçekle örneklersek; Karakavak ve Tecde bölgelerinde yapılaşmanın hızlanmasını sağlayan imar planı yapılıp imara açılan bölgelerde boş arazilere sağı solu kayısı bahçesi olan yollar açılıp kaldırımları yapılıp aydınlatılması ile oldu, yani altyapının yapılaşmadan önce yapılması ile oldu. Zamanın Malatya Belediyesi, tercihini bu bölgeden yana kullandı, Çamurlu Mahallesi tarafında da kullansaydı farklı olurdu.  Battalgazi Belediyesi daha önce imar planı yapılmış bölgelerde yapılaşmanın sağlıklı olması için planlı ve öncelikleri göz önünde bulundurarak altyapı eksikliklerini tamamlamalıdır.

Orduzu ve Hanımınçiftliği mahalleleri gibi çoğunluğu dere ve alüvyon zemine sahip (sıvılaşmaya elverişli) bölgelerin yoğun ve çok katlı yapılaşmaya açılması doğru değildir. Orduzu ve Hanımınçiftliği kentimizin yeşil alanlarını oluşturan sayfiye mahallelerimizden, bu bölgede yaşayan nüfusu arttırmanın kamu menfaatine olduğu kanısında değiliz.

Yerel yönetim, Beydağı -Yamaç ve eteklerini; zemini sağlam yeşile muhtaç alanları imara açmalıdır.

Battalgazi Belediyesinin yapı müteahhitliği yapan firma kurması ile ilgili odamızın görüşü;

Yerel yönetimler, sivilin yapmadığı veya yapamadığı veya tam rekabet koşullarının oluşturulamadığı kamu ihtiyacı olan hizmet ve üretimleri yapar. Yapı müteahhidinin ihtiyaçtan fazla olduğu ve yapı maliyetlerin ülke ortalamasının çok altında olduğu ilimizde Yerel yönetimlerin yapı müteahhitliği yapması tamamen amaçları dışındadır. İlimizde villa site imar parselleri (bir parselde birden çok villa yapımını sağlayan)  eksikliği var, Yerel yönetimler bunu giderme amaçlı imar planları yapmalı.

Kentsel dönüşüm ile ilgili odamızın görüşü;

Yerel yönetimler öncelikle kendi sınırları içinde yapı stoku envanteri çıkarmalıdır. Dönüşüme en riskli alan ve yapılardan başlamalıdır. Dönüşüme ivedilikle şehir merkezinde çok katlı eski yapılardan başlanmalıdır. Az katlı (1-2 katlı) yapıların yoğunlukta olduğu bölgeler en sona bırakılmalı.

İmar planı ve yapılan imar çalışmaları elektronik ortamda halka açık ve güncel olmalı.

Yerel yönetimler şeffaf ve katılımcı olmalı.

Sorun tespit ve çözüm üretiminde konu ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşlar paydaş olmalı önerileri dikkate alınmalı.

Yerel yönetimler kaynaklarını öncelikle hinterlandında yaşayan nüfusun 100 üne hitap eden sorunların çözümüne harcanmalıdır.

Birey ve gurup menfaatine değil kamu menfaatine çalışılmalıdır.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İnşaat Mühendisleri Odası Malatya Temsilciliği Olarak kamu menfaatine daha güzeli bulmak amacı ile yapıcı eleştirilerde bulunma görevimize devam edeceğiz.” Önerilerinde bulundular.             

Kaynak: Editör:
Etiketler: İMO, Yapılaşma, kentsel dönüşüm, Battalgazi Belediyesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });