Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 18:17
 
Varlıklıya erteleme var, esnafa yok!
Esnafın, KOBİ’lerin, işsiz üniversitelilerin borçları bloke edilirken...
EKONOMİ Haberi
Varlıklıya erteleme var, esnafa yok!

Günlerce siftahsız dükkanını kapatan esnafa aylık asgari 58 lira yük getirecek uygulama başladı.  İktidarın her türlü güvence vermesine karşın yurt dışındaki varlıklarını ülkeye getirmeyenlere tanınan süre 3.kez 6 ay daha uzatılırken, ekonomik kriz yaşayan esnafa yüzde 2’lik Ahilik kesintisi 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girdi. 

Esnafa ek yük u getiren uygulamasını gündeme taşıyan CHP İl Başkanı Enver Kiraz, “Küçük esnafın aylık yüzde 2 Ahilik Fonu kesintisinin başlamasını bir yıl daha erteleme talebini de reddeden ve 1 Ocak’tan itibaren kesintileri başlatan iktidarın mükellefler arasındaki ayrımcılığı ve özellikle küçük esnaf ve sanatkâra sergilediği tavır, kabul edilemez!” ifadeleriyle iktidarın, mükellefler arasında çifte standart uyguladığını iddia etti. İl Başkanı Enver Kiraz imzasıyla yapılan açıklama da;

“Siftahsız iş yerini kapatan 1 milyon 750 bin küçük esnaf ve serbest meslek erbabı, yılbaşından itibaren sigorta primlerinin üzerine aylık yüzde 2 “Ahilik Fonu Kesintisi” ödemeye başlayacak!

Esnafın, KOBİ’lerin, işsiz üniversite mezunlarının banka hesapları, vergi yapılandırma taksitlerini, prim borçlarını, trafik cezalarını, vb. ödeyemedikleri için e-hacizle bloke edilirken, yurt dışındaki servetlerini iktidarın verdiği her türlü güvenceye rağmen ülkeye getirmeyenlere sağlanan Varlık Barışı’nın süresi üçüncü kez altı ay daha uzatıldı.

Buna karşılık milyonlarca küçük esnaf ve sanatkar için Ahilik Sandığı Fonu kesintisi 1 Ocak’tan itibaren başladı. Asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 2’si kadar (Brüt asgari ücret 2.943 TL, Ahilik Fonu ödemesi aylık 58,86 TL) ödeme zorunluluğuyla karşı karşıya! Ekonomik sıkıntılar nedeniyle esnafın sürekli erteleme talep etmesinden ötürü iki kez ertelenen kesintiler, TESK’in yeni erteleme talebine rağmen yürürlüğe girdi. Ahilik Fonuna ödeme yapacak küçük esnaf, en erken işsizlik maaşını 2023 yılından sonra almaya başlayacak.

Esnaf batarsa, iş yerini kapatırsa, Ahilik Fonu’na yaptığı ödemeler kendisine iade edilmeyecek! AK Parti iktidarlarının bütçe dışı fon hevesinin bir örneği olan Ahilik Fonu’nda biriken paralar da işsizlik sigortası fonu hesabına aktarılacak ve İşsizlik Sigortası Fonu’nu yöneten İŞKUR tarafından yönetilecek.

Ahilik Fonu’na yapılacak kesintilerin yıllık toplam tutarının en az 9-10 milyar TL olması öngörülüyor. 130-220 milyar dolar olarak hesaplanan yurt dışındaki servetlerini Türkiye’ye getirmeyenlere sağlanan aflar sürekli uzatılıyor. 2018 sonunda süresi dolan Varlık Barışı geçen yıl altışar aylık dönemlerde iki kez uzatıldıktan sonra, geçen hafta çıkartılan bir kararla 1 Ocak-30 Haziran 2020 arasında altı ay uzatıldı.

Küçük esnafın aylık yüzde 2 Ahilik Fonu kesintisinin başlamasını bir yıl daha erteleme talebini de reddeden ve 1 Ocak’tan itibaren kesintileri başlatan iktidarın mükellefler arasındaki ayrımcılığı ve özellikle küçük esnaf ve sanatkâra sergilediği tavır, kabul edilemez!” ifadeleri yer aldı.

Görsel: Arşiv (2019 Ocak)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Varlıklıya, erteleme, var,, esnafa, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });