Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 19:30 Bu haber 856 kez okundu
 
TSO’dan Havayolu feryadı
THY’den yüzde 20 kısıtlama, Pegasus’da kesinti, Onur air'de..
EKONOMİ Haberi
TSO’dan Havayolu feryadı

Malatya’ya yapılan uçak sefer sayılarında THY’den yüzde 20 kısıtlama, Pegasus’da kesinti, Onur Air’de ise tamamen iptal yoluna gidilmesi işadamlarını feryat ettirdi. Havayolu şirketlerinin Malatya’ya yapılan uçak sefer sayılarında kısıtlama ve iptal yoluna gidilmesi ile Malatya ticaret ve turizmine büyük darbe vurduğunu belirten Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) yazılı bir açıklama yaptı. TSO’nun açıklamasında;

Havayolu taşımacılığındaki bu sorun Malatya’mızın ticaret hacmine de olumsuz yansımaktadır. İlimizde havayolunu kullanan iş adamlarımızın, esnafımızın ve vatandaşımızın ulusal ve uluslararası bağlantıları, ticari faaliyetleri maalesef aksamaktadır. Şehrimize yatırım ve turizm amaçlı olarak ziyaret edecek ziyaretçilere cazibe ortamı yaratmaya çalıştığımız şehrimize olan kısıtlı sefer sayılarını göz önünde bulundurduklarında eksi sonuç yaratmaktadır. Bu bakımdan Türk Hava Yolları’nın ilimize olan İstanbul, Ankara ve diğer illerin sefer sayılarında geliş ve gidiş olarak artış talep etmekteyiz. Azalan sefer sayıları sebebi ile uçaklarda yer bulunmamaktadır. Bu çerçevede Malatya Havalimanının odak uçuş noktası olarak daha fazla sefer ile beslenmesi önem arz etmektedir.

•2018 yılı Temmuz sonu itibari ile taşınan iç hat yolcu sayısı 518.000’dir.

•2019 yılı Temmuz sonu itibari ile iç hat taşınan yolcu sayısı 426.000’dir.

•Malatya taşınan yolcu sayıları 2018 de herhangi bir sefer kesintisi olmadan ortalama haftalık 34 seferdir.

•Malatya 2019 Ocak, Şubat, Mart yine ortalama haftalık 34 sefer olacak şekilde icra edilmiştir.

•Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz sonu itibariyle 4 aylık dönemde THY tarafından Yeni havalimanın taşınması ve 737 max uçaklarının uçuştan kaldırılması sebebi ile toplam 57 sefer iptal edilmiştir.

•Ayrıca Özel Havayolu firmaları Pegasus yaz tarifesi kesintisi yapmıştır.

•Onur air Malatya ya olan uçuşunu tamamen iptal etmiştir.

•2018 yılı ile 2019 yılı karşılaştırmalı ortalama THY sefer sayılarında 20 azalma söz konusudur. Diğer hava yolları da eklenirse Havalimanından toplam kapasite azalışı 32’dir.

•Yaz dönemi için bu kapasite azalışı özellikle Gurbetçi yolcularımız için Malatya ya ulaşma ve rahat seyahat etmeleri açısından olumsuz bir durum ortaya çıkarmıştır.

•Malatya havalimanını Malatya dışında Elbistan, Adıyaman gölbaşı ve Elazığ yolcularımız da rahatça ulaşım sağlayarak kullanabilmektedir.

. İlimizde bir hafta önceden uçak bileti bulmak imkansız hale gelmiş, Bu sebepten ötürü

400,00 TL’.nin altında uçak bileti temin etmek nerdeyse imkansızdır.

.THY Genel Müdürlüğünün mevcut uçuş programlarını yeniden gözden geçirerek bölgemizin uçak seferlerini artırması ülkemiz ve bölgemiz kalkınması için elzemdir.” İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TSO’dan, Havayolu, feryadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });