Haber Detayı
03 Eylül 2020 - Perşembe 09:44
 
Topraklar sahipsiz kaldı
Malatya’da 3 yılda 4 bin çiftçi toprağını terk etti. Eskiler kaçıyor, yenileri de sektöre..
Tarım Haberi
Topraklar sahipsiz kaldı

Haber: Yaşar KARAASLAN

Malatya’da 3 yılda 4 bin çiftçi toprağını terk etti. Eskiler kaçıyor, yenileri de sektöre girmekten korkuyor ve topraklarını kaderine(asfalt-betonlaşmaya)  terk ediyor. Başta Büyükşehir olmak üzere (Yeşilyurt- Arapgir ve Arguvan hariç) Belediyeler çiftçileri destekleyecek politikalar yerine asfalt ve betona dayalı kalkınmayı tercih etmeleri  de çiftçilerin topraktan kaçışını hızlandırdı.

49 bin olan çiftçi sayısı 31 bine düştü

Son 17 yılda 17 bin, son 4 yılda da 4 bin çiftçi toprağı terk etti. 2002’de Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı 48 bin çifti sayısı 31. Bine düştü.

Son 3 yılda 4 bin çiftçi toprağını terk etti

Çiftçilerin son 17 yıllık topraktan kaçış süreci 2016 yılından sonra da devam etti. ÇKS’ye 2016’da 35 bin olan kayıtlı çiftçi sayısı, 2019 yılında 31 binlere kadar düştü.

Asfalt ve betonlaşmaya doğru

Malatya’da tarıma elverişli (sulanan-sulanabilir ve susuz )425 bin 450 hektarlık tarım alanlarının sahipsiz kalmasıyla; asfalt-betonlaşmaya önü açılmış oldu.  

Genel uygulamalar

Tarım ürünleri ithalatının cazip hale getirilme politikası ve mazot, gübre, ilaç, elektrik gibi birçok girdilerin yüksek maliyetli oluşunun yanı sıra vergi yükü altında ezilen,  Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri gibi devlet kuruluşlarından alınan yüksek faizli borçlarla geleceklerini de ipoteğe aldıran çiftçiler zorunlu olarak topraklarını terk etti.

Yerel uygulamalar

Doğanşehir Fındıkköy - Erkenek- Kurucaova, Malatya, Yazıhan ve Doğanşehir Büyükovaları gibi koruma altında olan verimli alanlarına sahip Malatya’da, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere  (Kısmen Yeşilyurt, Arapgir ve Arguvan Belediyeleri hariç) yerel yöneticiler, çiftçileri teşvik edecek uygulamalarla verimli büyük tarım alanlarını amacına uygun değerlendirilmesi sağlamak yerine, amaç dışı kullanım olan asfalt ve betonlaştırma çalışmalarını sürdürmeye devam etmeside topraktan kaçışın en önemli unsurları oldu.

Tarım Alanı                        Ha

Sulanabilir arazi:               218.557               

Sulanan arazi:                   173.389

Susuz arazi                           33.504

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üye sayısı)

2002:     48.628

2016:     35.288

2019:     31.000

Veriler:Tarım İl Müdürlüğü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Topraklar, sahipsiz kaldı, yerel, yönetimler, girdi, maliyetleri
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });