Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 19:21 Bu haber 708 kez okundu
 
Toplanan vergiler ne kadar?
Hep yaptığınızı söylüyorsunuz. Babanızın hayrına yapılmadı herhalde..
SİYASET Haberi
Toplanan vergiler ne kadar?

Uzun bir aradan sonra basın mensupları ile bir araya gelen AKP İl Başkanı İhsan Koca, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İktidarınız süresince dolaylı-dolaysız ne kadar vergi topladınız?” “ AKP’de İl Başkanlığı kriteri değişiyor mu?”, “ Aday olup olmayacağı” ve “Genel Başkan Vekili Kurtulmuş’un toplantısında STK’ların eleştirisi” gibi soruları da yanıtlayan Başkan Koca’nın toplantısından satır başları şöyle;

Topladığınız vergiler ne kadar?

Soru: “AKP olarak, Malatya’ya 17 yılda 17-20 Milyon Liralık yatırım yaptık diyorsunuz.  Hep yaptığınızı söylüyorsunuz. Babanızın hayrına yapılmadı herhalde bu yatırımlar. Malatya’dan dolaylı veya dolaysız olarak topladığınız vergilerin de ne kadar olduğunu açıklayabilir misiniz?”

İl Başkanı Koca;  Çok fazla ihtiyacımız vardır!

“Babamızın hayrına yapmadık tabi. Devlet birtakım hizmetleri yerine getirmek için vergi almak zorundadır. Tüm dünyada sistemler böyle işler. Türkiye’de de böyledir. Şehirler de gelirleri oranında vergi öderler. Vergiler çeşitlidir. Dolaylı vergiler, direkt vergiler, damga, kurumlar vergisi gibi vs. Bunlar da şehirlerin üretim kapasitesi, gelişmişlik ve sanayi üretim oranlarına göre değişiklik gösterebilir. Malatya’mız da kendi şehirleşme oranına göre kendi vergisini ödüyor. Ama bu yaklaşımdan bakarsak hiç vergi ödeyemeyen, sanayisi olmayan bir ilimize hizmet etmemesi gerekiyor. Vergi almadığı şehre hizmet vermeyecek mi? Sadece vergi alınması hizmet verilmesi için baz alınmamalıdır. Ekonomik imkânlar el verdiğince devlet her ile hizmet götürür.  Malatya’da ihtiyacından çok fazla hizmet almıştır. İhtiyacımız bitmiş midir? Hayır bitmemiştir. Çok daha fazla ihtiyacımız vardır. Tamamlanması gereken hizmetlerimiz vardır.” Şeklinde yanıt verdi.

İl Başkanlığı kriterleri değişti mi?

Soru: “Cumhurbaşkanlığı devlet sisteminin devlet boyutunda  vali, siyasi boyutunda il başkanı pozisyonu biraz daha il başkanlarına görev yükledi mi?  Yeni sistemde vali ile il başkanının vatandaşın gözünde aynı statüde değerlendirilmesi parti il başkanı adaylarının belirlenmesindeki AK Partideki il başkanı belirlenmesi kriteri değiştirecek mi? Çünkü AK Parti il başkanlığı için kulislerde adı geçen isimlere baktığımızda çoğunluğunun eski milletvekili olduğu görülüyor

İl Başkanı Koca: İl Başkanından beklentiler arttı

“Partili cumhurbaşkanı olması nedeniyle il başkanından beklentileri belki biraz yükseltti. Belki il başkanlığı için adı geçen isimlerin böyle bir talebi var mı yok mu onu da bilmiyoruz. İsimlerin geçmesinde bu hususlar etkili olmuş olabilir orasını bilemiyorum.  Ama dediğiniz şu kısım doğru. İl başkanlığı biraz daha öne çıkan bir hal aldı düşüncesi olunca il başkanlığından beklentiler de belki biraz daha arttı. Her işin il başkanından çözülmesi gibi bir anlayış yerleşti. Dediğim gibi daha önce muhtara söyleyip değiştireceği köydeki elektrik direğinin aydınlatma ampulünü adam gecenin ikisinde il başkanını arayıp isteyebiliyor.  Veya gecenin ikisinde arayıp bizim köyün yolu ne olacak diye sorabiliyor yani. Ben bunu yaşadığım için söylüyorum.  Bunu yarın söyleyemez miydiniz diye soruyorum. ‘Bunu herkese söyledim sana da şimdi söyleyeyim’ diyor.  Bu tabi bizim yükümüzü biraz daha ağırlaştırıyor. Vatandaşa biraz daha fazla zaman ayırmamız gerekiyor. Ama hepsini karşılamamız mümkün mü? Bu da mümkün değil”.

Kongre süreci ve kendisinin aday olup olmayacağı sorusu:

AK Parti’de kongreler, belde ilçe ve il kongresi şeklinde düzenleniyor. Büyükşehirlerimizde beldeler olmadığı için ilçe kongreleri ile başlayacak. Delege seçimlerinde oy kullanacak üyelerimizin tespiti tamamlandı. Delege seçim sürecimiz başladı. Aralık ayının 15’ine kadar tamamlamayı düşünüyoruz.  Nasip olursa Şubat sonu itibariyle ilçe kongrelerimiz başlayacak. Haziran sonuna kadar devam edecek. Sonrasında Ağustos’ta il kongrelerimiz başlayacak ve 2020 yılının Kasım ayına kadar il kongrelerimiz devam edecek.

Bize görev verilirse başımız üstüne deriz, görev verilmese de emredersiniz deriz. Aday olun denilirse göreve hazırız.

Soru: STK’ların eleştirisi?

İhsan Koca; Biliyorsunuz geniş katılımlı bir sivil toplum buluşması organize ettik. Genel Başkan Vekilimizi Malatya’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle, bir araya getirdik.  Numan Bey partimizin iki numaralı ismi. Normalde sivil toplum örgütlerimizin, muhtarlarımızın da böyle bir organizasyondan dolayı belki bize teşekkür etmelerini beklerdik ama eleştiri geldi. Tabi eleştiri de olabilir. Biz doğrusunu yapma gayretindeyiz. Ama yanlışımız, hatamız, eksiğimiz olmaz mı? Elbette olabilir. Sonuçta bizler de insanız. Bu eksiğimizin veya hatamızın veya noksanımızın asgari nezaket ölçülerine dikkat edilerek ortaya konulmasında gocunulacak bir şey yoktur. Bundan belki faydalanma imkanımız da olacaktır. Faydalanmamız da gerekir. Ama özellikle belirtmek istiyorum ki eleştiri yapılırken, tavsiye yapılırken, eksiklik dile getirilirken nezaket ölçülerine edilmesi daha şık olur diye düşünüyorum.

 Orada bir muhtarımız eleştirmiştir. Eleştirebilir. Bizler siyasetçiyiz. Eleştirilere karşı biraz daha toleranslı yaklaşmak zorundayız. Belki Biraz eleştirinin dozu ağır olabilir ama yeter ki kişilik haklarına saldırı mahiyeti taşımasın, hakaret ve iftira boyutu olmasın. Hakaret ve iftira olmadıktan sonra eleştirilere de katlanmak zorundayız. Belki bu eleştiriler bizlerin eksiğini görmesi ve tamamlaması bakımından faydalı olabilir diye düşünüyorum.

gazetemalatya.com

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Toplanan, vergiler, ne, kadar?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });