Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 15:53
 
Tohma çayı zehir akıyor
GÜNDEM Haberi
Tohma çayı zehir akıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Tohma Çayı’ndan 2 gündür zehir aktığını, binlerce çiftçinin perişan olduğunu, yetkililerin soruna bir an önce çözüm bulması gerektiğini kaydetti.

Sivas'ın Kangal ilçesinden doğup Malatya'da Karakaya Barajı'na dökülen Tohma çayından iki gündür çamurlu su akıyor. Kangal’da bulunan termik santralinden bırakılan atıkların 150 kilometrelik Tohma Çayı’na akıtılması nedeniyle çayda yaşayan çok sayıda balık ve canlının telef olduğu belirtiliyor. Çayın geçtiği 30’a yakın köyün camisinden  anons yapılarak sulama ihtiyacının karşılanmaması, hayvanların ve tarım arazilerinin sulanmaması yönünde uyarılar yapıldığı belirtiliyor.

BU DOĞA KATLİAMINA DERHAL SON VERİLMELİDİR

Konuyla ilgili Kuluncak Kaymakamı Okan Daştan ve çayın geçtiği bölgedeki mahalle muhtarları ile görüşen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kangal’da bulunan termik santralden akıtılan atıkların yol açtığı bir çevre katliamı yaşandığını belirterek, “Köylüler perişan halde. Hayvanlarına su veremiyorlar, bahçelerini sulayamıyorlar. Tohma binlerce canlıya hayat veriyor. Doğaya hayat veriyor.Tarıma hayat veriyor. Geçmişte de  Tohma’nın üzerine yapılan HES’lerden kaynaklı yöre halkı perişan edilmişti, şimdi de termik santralden akıtıldığı belirtilen atıklar ve kül nedeniyle büyük sıkıntı yaşanıyor. İki Gündür termik santralden atıkların çaya akıtılmasının önüne geçilememesi düşündürücü.Bu doğa katliamına derhal son verilmelidir.Yetkililer Sivas Kangal’daki termik santralinden Tohma’ya atık bırakılmasının önüne geçmelidir.Ayrıca doğa katliamına sebep olanlar hakkında da gerekli işlem yapılmalıdır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tohma, çayı, zehir, akıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });