Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 21:18
 
Sürücüler kış (Kar)lastiğine dikkat!
yolcu ve yük taşıyan tüm ticari araçları kapsayan kış lastiği..
ASAYİŞ Haberi
Sürücüler kış (Kar)lastiğine dikkat!

Tescilli olsun olmasın yolcu ve yük taşıyan tüm ticari araçları kapsayan kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor. Uymayanlar hakkında para cezasının uygulanacağı öğrenildi.  

Kış geldi Emniyet Müdürlüğü kış lastiği takmaları konusunda ticari araç sürücülerini uyardı.  1 Aralık’ta başlayıp 1 Nisan tarihine kadar sürecek olan uygulama, tescilli olsun olmasın yolcu ve yük taşıyan tüm ticari araçları kapsayan uygulamayla ilgili Malatya Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada;

“Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkındaki Tebliğ 01/04/2017 tarihli ve 30025 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanmış olup, Tebliğin 12’ nci maddesi “ Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda, her yılın (1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan) tarihleri arasında kış lastiği kullanımları zorunluluğu getirilmiş, il sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.” hüküm altına alınmıştır.

Bu kapsamda Valiliğimizin 25.11.2019 tarihinde aldığı karar gereği şehir merkezimiz ve ilçelerimizde Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın yolcu ve eşya taşımasında kullanılan araçlarda 01/12/2019 ve 01/04/2020 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir.” Duyurusu yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sürücüler, kış, (Kar)lastiğine, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });