Haber Detayı
31 Mart 2020 - Salı 17:24
 
Sizce de garip değil mi?
Makalemiz ses getirdi. Habertürk Yazarı Sevilay Yılman'ın kayısı çekirdeği..
SİYASET Haberi
Sizce de garip değil mi?

Makalemiz ses getirdi. Habertürk Yazarı Sevilay Yılman'nın kayısı çekirdeği ile ilgili haber-yorumunu haber sitemizde yayınlayarak Malatya gündemine taşınması ses getirdi ve MHP Malatya Milletvekili Fendoğlu, konuyu TBMM Genel Kuruluna taşıdı. Bakana "  51 ülkeye ihraç edilen Malatya Kayısı çekirdeğinin listede olmaması Sizce de garip değil mi? diyen MHP Milletvekili Mehmet Fendoğlu'nun  TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle;
“İthal edilen onlarca bitkinin güvenli listede olmasına karşın, 51 Ülkeye ihraç edilen Malatya Kayısı Çekirdeğinin listede olmamasını Tarım Bakanı Ekrem Pakdemirli’ye sordu. Dul Avrat Otu Güvenli, Kayısı Çekirdeğimi Güvenilir Değil?” dedi.
MHP Milletvekili Fendoğlu yaptığı konuşmada;
“Teşekkür ederim Başkanım.
Dünya kayısısının yüzde 85'i Malatya'da üretiliyor. Kayısı kadar Kayısı Çekirdeği de ülkemizin ürünlerinden birisidir. Ama İşe Bakınız Ki, Dünya İlaç, Gıda Ve Kozmetik Sanayinde Bir Ham madde Olarak Kullanılan Kayısı Çekirdeği Türkiye'nin Milli Tarım Politikalarını Oluşturmakla, Milli Tarım Ürünlerini Korumakla Yaşatmakla Görevli Tarım Ve Orman Bakanlığının Güvenli Bitki Listesinde bulunamıyor. Listede Yok yok!
At kestanesi var. Dul avrat otu var. Sarıpapatya ve Yılanyastığı Kadıntuzluğu var...
Dahası Türkiye'de yetiştirilmeyen Arap zamkı var Ancak niye ise faydalı olduğu dünyada kabul görmüş kayısı çekirdeği yok! İthal edilen onlarca bitkinin güvenli listede olmasına karşın, 51 ülkeye ihraç edilen Malatya Kayısı çekirdeğinin listede olmaması Sizce de garip değil mi?
Dul avrat otu güvenli, Kayısı Çekirdeği güvenilir değil mi Sayın Tarım Bakanımız?” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sizce, de, garip, değil, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });