Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 08:56 Bu haber 7595 kez okundu
 
Şifa merkezi olacaktı mesire alanı oldu
Başkan Gürkan projesini unuttu, Güder'de..
SAĞLIK Haberi
Şifa merkezi olacaktı mesire alanı oldu

Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kızılay projelerinin takipcisi olmayı unutunca Battalgazi Belediye Başkanı Güder’de “Nasılsa, vatandaşın dinlence ihtiyacını karşılyoruz düşüncesine kapılınca Malatya’nın “Şifa merkezi projesi” piknik ve mesire alanına dönüştü.  Romatizma, Cilt-  Solunum yetmezliği, Nefes darlığı, Böbrek-dolaşım yetmezliği gibi bir çok hastalığın tedavisinde modern tıbbın tamamlayıcısı olacak merkez hastalara şifa olmasının yanı sıra Malatya’nın sağlık turizmine de önemli katkılar sunacaktı.

Yerleşkede bulunan ve yapımları tamamlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT)Merkezi,terapi odaları, hamam, saunalar, havuzlar, konaklama tesisler, hala atıl halde duruyor.

Başkan Gürkan,başlattığı projenin takipcisi olmalıdır’

Konuya yakın kaynaklar; “Malatya’ya Sağlık Turizmi kapsamında şifa merkezi projesini de içeren İspendere Yerleşkesinin Battalgazi Belediye Başkanı Sn Güder’in son dokunuş ve rötuşlar için gecikmiş olması kamuoyunda yapılan yatırımı ve projeyi sorgulama ihtiyacına sevk ettiği görülmektedir. Alınan bilgilere göre çok fazla işi kalmayan ve şu an için atıl duran faaliyetlerin yaz sezonu kapanmadan başlatılması gerekir.” İfadelerinden sonra  Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan’ın “Türkiye’de örnek proje ve emsali yok”  dediği ve kendisinin başlattığı projenin yakın takipçisi olması gerektiğini” belirttiler.

Ne demişlerdi?

Başkan Gürkan; Türkiye’de bir ilk

2018 yılı Haziran Ayında, Rektör Prof. Dr. Kızılay’la birlikte İspendere Yerleşkesini ziyaret eden ve hayata geçirecekleri proje ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini belirten Dönemin Battalgazi Belediye Başkanı Gürkan “Malatya’da bir ilkin, aynı zamanda Türkiye’de rol model olması noktasında önemli bir girişimin eşiğindeyiz. Burada DAP İdaresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Üniversitemiz, Orman Su işleri Bakanlığımız ve Belediyemiz ile birlikte ortak bir proje yürütüyoruz. Turizm Bakanlığımızdan aldığımız şifalı sular ile ilgili ödenek ile burada belli bir düzenleme, DAP’tan aldığımız ve alacağımız ödeneklerle farklı bir konsept, üniversiteden aldığımız bilimsel anlamda, teknik anlamda, uzman ekibi anlamdaki ekiplerimizle burada Türkiye’de bir ilk olan ve şifalı sularda uzmanlar eşiğinde gerekli tedavi metodunun geleneksel tıp olarak uygulanacağı bir merkez ihdas etmeye çalışıyoruz.” Demişti.

Prof. Dr. Kızılay: Sadece şifa merkezi değil, aynı zamanda..

Aynı gezide İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise, İspendere İçmeleri’nde sadece şifa merkezi değil, aynı zamanda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp konusundaki alanlarda bir eğitim merkezi olmasını hedeflediklerini belirterek, “ İspendere Şifalı İçme Sularını, Battalgazi Belediyemiz, büyük bir tesise dönüştürüyor. Bizde, İnönü Üniversitesi olarak bu büyük projenin proje ortağı olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. İspendere içmeleri, çok uzun tarihe sahip olan, insanların gelip burada şifa aradığı önemli bir merkez. Bu içmeleri başkanımızın söylediği gibi Battalgazi Belediyemiz, Kalkınma Bakanlığımız, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla projelendirdi ve çok güzel rekreasyon alanı yaptı. 1. etabı da bitmek üzere. Buralarda diğer etaplar, bu etapta da otel odaları ama asıl İnönü Üniversitemizin ve Turgut Özal Tıp Merkezi’mizin iş birliği Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açılması noktasında oldu. Bu içinde bulunduğumuz kat Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ın birçok alanının profesör, doçent ve yardımcı doçent hocalarımızın bizzat kendileri veya nezaretleri altında uygulanacağı bir Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi haline gelecek. Hocalarımız, arkadaşlarımız başhekimlerimizin başkanlığında projeye yeni öneri ve katkılar veriyorlar.” İfadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şifa, merkezi, olacaktı, mesire, alanı, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });