Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 19:24
 
Şeffaf ve kayıt altına alındığı gerekçesiyle
CHP’nin kamu kaynaklarını kullanırken açık, gelir-gider rakamlarının kayıt altına alındığı..
EKONOMİ Haberi
Şeffaf ve kayıt altına alındığı gerekçesiyle

Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı tahmini gelir-gider bütçesi 757 Milyon Lira olarak oybirliği ile karara bağlandı.  Belediyelerin bir sonraki yılın tahmini bütçelerinin görüşülüp- tartışılıp karara bağlandığı ay olan ve Bütçe Maratonu Ayı olarak da bilinen Kasım Ayı Meclis toplantıları 8’i imar, biri de bütçe maddeleri olmak üzere 9 oturumla tamamlandı. CHP’nin kamu kaynaklarını kullanırken açık, gelir-gider rakamlarının kayıt altına alındığı ve şeffaf bir biçimde kamuoyuna duyurdukları gerekçesiyle kabul oyu verdiği 2020 yılı tahmini gelir-gider bütçesi 757 Milyon Lira olarak karara bağlandı.  

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi yaptığı 9. Oturumla Kasım ayı çalışmalarını tamamladı. Başkanvekili Selim Pilten Başkanlığında toplanan Meclis, gündemdeki 5 maddeyi görüşerek karara bağladı.

Gündemin ilk maddesinde yer alan 2020 yılı tahmini gelir-gider bütçesine neden kabul otu vereceklerine ilişkin söz alan CHP Grup Sözcüsü Günnur Tabel;  “Başarılı yerel yönetim örneklerine bakıldığında, yerel yönetim birimleri ve bağlı kuruluşları uhdesindeki kamu kaynaklarının kullanırken açık davrandıkları, hedef kitlelerine hesap verdikleri, bütçenin gelir- gider sütunlarına ait verileri tümüyle kayıt altına aldıkları, şeffaf bir biçimde kamuoyuna duyurdukları ve bütçelerini hukuksal ve mali mevzuata uygun kullandıkları gözlemlenmektedir.

Biz de Malatya Büyükşehir Belediyesinin şeffaf, adil ve hesap verebilir olacağı düşüncesi ile, imar planı yapılmayan mahallelerin kalmayacağı, dikey yapılaşmanın son bulacağı, niteliksiz konut olgusundan arındırılmış, tarihi, kültürel ve yeşil dokusunu koruyan yaşanabilir planlı bir kent olacağını, içme suyu ve kanalizasyonu , yolları asfalt olmayan mahalle kalmayacağı, trafik ve ulaşım sorunun çözüldüğü, çevre yolunun bitirileceği, tasarruf tedbirleri ile Malatya’nın gösterişten uzak, sorunlarının çözüleceği, adaletli bir hizmet yapılacağı arzu ediyor ve bütçeye evet diyeceğimizi ifade etmek istiyorum” ifadeleriyle tahmini bütçeye kabul oyu vereceklerini belirti.

757 Milyon Lira olarak hazırlanan tahmini bütçe oy birliği ile kabul edildi.

Battalgazi İlçesi Bulgurlu ve Doğanşehir Kurucuova Mahalleleri için hazırlanan 1.1000’lik uygulama imar planlarının 1.5000’lik nazım imar planlarına uygun olarak hazırlandığı gerekçesiyle ayrı ayrı oylanarak kabul edilmesi,

Sürgü Mahallesi için hazırlanan 1.5000’lik nazım imar planaına askı süresi içinde yapılan itirazların kısmen kabulüne ve kısmen reddedilmesi ve

Park alanı fonksiyonunda bulunan Bahçebaşı (Mişmişpark Fuar Alanı) 2874 nolu 7 bin m2’lik parselin aynı alanda eşdeğer alana sahip parselle takas edilerek Belediye Hizmet Alanı (BHA)  fonksiyonu verilmesi maddeleri ayrı ayrı oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Bir sonraki toplantının 11 Aralık Çarşamba Günü yapılması kararı alındıktan sonra Kasım Ayı maratonu sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şeffaf, ve, kayıt, altına, alındığı, gerekçesiyle,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });