Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 13:20
 
Prefabrik fabrika, Mart’a
eski Vagon Onarım Fabrikası alanına kurulacak olan prefabrik konut malzemeleri, çadır...
SİYASET Haberi
Prefabrik fabrika, Mart’a

Kızılay tarafından eski Vagon Onarım Fabrikası alanına kurulacak olan prefabrik konut malzemeleri, çadır, tekstil üretim fabrikası Mart Ayında hizmete girecek. Fabrika alanında Kızılay Yetkilileri ile birlikte incelemeler yapan AKP Milletvekili Çalık, yazılı bir açıklama yaparak fabrikanın Mart Ayında hizmete gireceğini söyledi. Çalık’ın açıklaması şöyle;

“Malatya'da, 1989'da tamamlanan ancak hiç kullanılmayan atıl vaziyetteki Vagon Onarım Fabrikası alanına Türk Kızılay’ı, Afet Barınma Sistemleri Fabrikasını kuruyor. AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Fabrikanın fiziki gerçekleşme oranının yüzde 92'ye ulaştığını ve Mart ayı sonunda faaliyete geçeceğini açıkladı.

Malatya’da, 32 yıl önce tamamlanan ancak hiç kullanılmayan atıl vaziyetteki Vagon Onarım Fabrikası’nın yerine Türk Kızılay’ı tarafından yapılan yatırımla prefabrik konut üretimi, tekstil ve Kızılay’ın ihtiyaç duyduğu çadır ve ekipmanlar üretilecek.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi Umut Yalçın, Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu ile birlikte fabrika alanında incelemelerde bulundu.

Milletvekili Çalık burada yaptığı açıklamada, Malatya’da Sümer Holding AŞ’ye ait olan ve 1989’da tamamlanan 52 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikanın, o tarihten bu yana hiç kullanılmadığını, yıllardır atıl halde bulunan fabrikanın Türk Kızılay’ı tarafından Afet Barınma Sistemleri Fabrikası’na dönüştürülmesinde sona gelindiğini söyledi.

Mart ayında tamamlanması planlanıyor

Çalık, fabrikanın fiziki gerçekleşme oranının yüzde 92'ye ulaştığını ve Mart ayı sonunda faaliyete geçmesinin planlandığını belirterek, “37 bin 500 metrekare kapalı alanda üretime başlayacak fabrikadan dünyaya ürünler ihraç edilecek, bu yatırım kente ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

1000 kişiye istihdam kapısı

Çalık, fabrikada yaklaşık bin kişinin istihdam edileceğini belirterek, bu alanda ‘lojistik köy’ projesinin de hayata geçmesi için gerekli girişimlerde bulunduğunu sözlerine ekledi. Türk Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Yalçın ile Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu ise, Milletvekili Öznur Çalık’ın Türk Kızılay’ını yürekten desteklediğini ve bu yatırımın gerçekleştirilmesinde çok büyük emek sahibi olduğu ifade ettiler.”

 

 

Bülten

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prefabrik, fabrika,, Mart’a,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });