Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 21:52
 
Nihayet yağışla tanışacağız! ama dikkatli olun
Yağış mevsimi olan sonbahar ile Aralık- Ocak Aylarında yağışa hasret kalan Malatya nihayet...
YAŞAM Haberi
Nihayet yağışla tanışacağız! ama dikkatli olun

Kar ve yağmura hasret nihayet bitiyor. Yağış mevsimi olan sonbahar ile Aralık- Ocak Aylarında yağışa hasret kalan Malatya nihayet yağışla hasret giderecek. Perşembe, Cuma ve Cumartesi yağmur ve karla karışık olacak olan yağışlar Cumartesi gününden itibaren kar yağışına dönüşeceği tahmin edildi.   Mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıklarının 3-5 derece düşeceği ve oluşması risklere karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli olmaları isteyen Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, yayınlarığı hava tahmin raporunda;

Bölge: (Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl çevrelerini)

Başlama-Bitiş Zamanı 13.01.2021 17:00 - 18.01.2021 22:00

Genel Durum : Yapılan son değerlendirmelere göre Bölgemiz genelinin yarın (Çarşamba) akşam saatlerinden itibaren yağışlı sistemin etkisi altına gireceği, Yağışların orta kuvvette (6-20 mm ve yer yer kuvvetli (21-50mm) olacağı, Yağışların hafta sonuna kadar genellikle yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması, Cumartesi akşam saatlerinden sonra beklenen yağışların ise kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarların hafta sonuna kadar Güney ve Güneydoğulu yönlerinden orta, zaman zaman kuvvetlice, Cumartesi ve Pazar günleri ise kuzey yönlerinden hafif zaman zaman orta kuvvette esmesi, Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yağışlı sistemle beraber mevsim normalleri civarına düşeceği, Pazar günüden itibaren ise mevsim normallerinin 3 ila 5 derece altında seyretmesi tahmin ediliyor.

Oluşması Muhtemel Riskler: Ulaşımda aksamalar, ani taşkın, sel ve su baskını, Buzlanma ve don v.b. olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından gerek görüldükçe hazırlanacak olan anlık meteorolojik uyarıların takibini yaparak, oluşması muhtemel risklere karşı can ve mal emniyeti açısından dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir." Bilgi ve uyarıları yer aldı.

gazetemalatya.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nihayet, yağışla, tanışacağız!, ama, dikkatli, olun,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });