Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 17:34 Bu haber 1580 kez okundu
 
Meyve ambarıydı beton yığını oldu
“Kendi alanlarında meslek örgütlerinin görüşleri son derece önemlidir. Fakat ne yazıktır ki hem sendikaların..
Tarım Haberi
Meyve ambarıydı beton yığını oldu

4. Olağan Genel Kurulda yönetime yeniden seçilen ZMO Başkanı Çiçek’e kutlama ziyareti yapan CHP Milletvekili Ağbaba, “Malatya’nın en büyük meyve-sebze ambarının olduğu Tecde şu anda bir taş yığını halini aldı. Baktığı zaman insanın içi acıyor. Ekonomik olarak yaşadığımız sorunların büyük bölümü de hep üretememekten kaynaklanıyor.” İfadeleriyle üretimin terk edildiğini belirtti. Ziyaretle ilgili yapılan açıklamada;

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Ağbaba,Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulu sonucunda yeniden başkan seçilen Fevzi Çiçek ve yönetimine tebrik ziyareti gerçekleştirdi.

Heyetin ziyareti için teşekkür eden Çiçek, “Malatya Milletvekilimiz Sayın Veli Ağbaba’nın desteğini ve yardımlarını geçmişten bugüne her an yakından htiğimizi belirtmek istiyor ve bu vesileyle Sayın Ağbaba’ya ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Ağbaba ise meslek örgütlerinin etkisini azaltan hükümet politikalarını eleştirdi. Ağbaba şöyle konuştu: “Kendi alanlarında meslek örgütlerinin görüşleri son derece önemlidir. Fakat ne yazıktır ki hem sendikaların hem meslek örgütlerinin gücünü kırmaya çalışan bir siyasi anlayışla karşı karşıyayız. Sendikalarımızın da meslek örgütlerimizin de arkalarında olduğumuzu ve onların ‘Hayır’ dediği herhangi bir şeye ‘Evet’; ‘Evet dediği bir şeye de ‘Hayır’ demeyeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum. Politikalarımızı da bu anlayışla oluşturuyoruz.” İfadelerini kullandı.

Üretim yerine AVM’ler rezidanslar tercih edildi

Malatya’nın Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden biri olduğunu hatırlatan Ağbaba, “Sadece kayısıdan ibaret olmayan çok önemli bir tarımsal üretim kenti olan Malatya’mızda, tarımla ilgili sorunlar ne yazık ki her geçen gün daha da büyüyor. Bu sorunların kaynağının üretememe olduğunu görüyoruz. Üretmek yerine rezidansları, AVM’leri ve gri binaları tercih ettik. Bu vahim durumun bir örneğinin de Malatya olduğunu söylememiz gerekiyor. Malatya’nın en büyük meyve-sebze ambarının olduğu Tecde şu anda bir taş yığını halini aldı. Baktığı zaman insanın içi acıyor. Ekonomik olarak yaşadığımız sorunların büyük bölümü de hep üretememekten kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı. TARIMIN SORUNLARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR Ağbaba, üreticinin zamlar karşısında her geçen gün daha da perişan hale geldiğini söyleyerek, zamları da sert biçimde eleştirdi: “Tarımsal üretimi etkileyen zamlara bakıyoruz, sulama suyunda kullanılan elektriğe 108 gibi olağandışı bir zam geldiğini görüyoruz. Hala sulama suyu meselesini çözebilmiş değiliz. Hala elektrikle ilgili problemleri çözebilmiş değiliz. İnsanların kendilerinin yaptığı sondajlardan da artık para alınıyor. İnsanlar da haklı olarak ‘Sondajın parasını ben vermişim, toprağı ben kazmışım, suyu ben bulmuşum, kuyu benim. Niye o kuyudaki suyun parasını devlete ödüyorum?’ diye soruyorlar. Bunun mantığını anlamak gerçekten de mümkün değil.” Dedi.

Dertleri Malatyadeğil, Kanal İstanbul!

Türkiye’nin Kanal İstanbul’dan önce çözüm bekleyen pek çok öncelikli sorunu olduğunun altını çizen Ağbaba, “Alişar mahallesinde ve Battalgazi ilçesinin büyük bölümünde sulama suyu yok ama orada milletvekilleri hala Kanal İstanbul’u konuşuyor. Ne diyelim; Kanal İstanbul inşallah Alişar mahallesini kanalizasyondan kurtarır, inşallah Türkiye’yi tarımla ilgili yaşadığı sorunlardan kurtarır.” İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Meyve, ambarıydı, beton, yığını, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });